Antwort Po jaké době plodí meruňka? Weitere Antworten – Po kolika letech plodí meruňka
Meruňky začínají plodit většinou druhý až třetí rok po výsadbě. Vůbec nejvyšší plodnosti stromy zpravidla dosahují mezi desátým až dvanáctým rokem.Roubování
- Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení).
- Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne).
Meruňky preferují spíše sušší půdu, s neutrální reakcí kolem pH 7, lehčího typu. Těžká půda příliš zatěžuje kořeny meruněk. Stanoviště vybereme dostatečně teplé, světlé a slunné. Pro tento ovocný druh je nejvhodnější pěstování v nadmořských výškách kolem 350 m.n.m, s průměrnou roční teplotou kolem 8,5°C.
Kdy rodí meruňky : Meruňky se nejčastěji pěstují do třicátého roku života, nejvyšší plodnosti dosahují mezi desátým a dvanáctým rokem. Meruňky se obvykle se vysazují na podzim. První zásah do tvaru koruny byste měli udělat nejpozději do třetího roku po výsadbě. Zmlazování ani každoroční udržovací řez většinou není nutný.
Kdy řezat starší meruňku
Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když je strom v plném květu, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle začít hojit rány. Omezíte tím šíření houbových chorob, tedy moniliózy.
Kdy začne plodit hrušeň : pláně/semenáč hrušně: dožívá se až 100 let, ale plodit začíná později, cca v 10. roce od výsadby. Plné plodnosti dosahuje až kolem 20. roku.
Jak jsme zmínili, rouby odebíráme během zimy, když jsou teploty nad 0 °C, nemrzne a je vlhko. Rouby z koruny nikdy neodebíráme během silných mrazů, protože jsou jejich vlivem vysušené a ve velmi špatné kondici. Ideálním termínem pro odebírání roubů je v období Vánoc nejpozději do poloviny ledna.
Pro pěstování meruněk se používá velké množství podnoží, pro mnohé školkaře je rozhodující cena. MYROBALÁN- asi nejběžnější a jedna z nejlevnějších podnoží na švestky, meruňky a broskve. Stromky rostou bujně , má silné kořeny, roste i na méně vhodných stanovištích.
Jak plodí meruňka
Rostlina plodí 3 roky po výsadbě a plně plodí více jak 30 let. V prvních letech po výsadbě se doporučuje na jaře první plody ostranit, aby strom nabral sílu do růstu koruny. Jako podnož je vhodný meruňkový semenáč nebo slivoňovou podnož.Ahoj, možná ta meruňka nemá dostatek sluníčka. Buď je zastíněná, anebo bydlíte moc vysoko. Zkuste taky zlepšit půdu a hlídat přemokření, na to je meruňka hodně citlivá.Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když je strom v plném květu, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle začít hojit rány. Omezíte tím šíření houbových chorob, tedy moniliózy.
Meruňka špatně snáší hluboké zmlazení do starého dřeva a to zejména v období vegetačního klidu. Proto starší stromy s menšími přírůstky nebo stromy neplodící (po letech s vysokými úrodami) zmlazujeme po sklizni řezem větví do 2–4letého dřeva, případně i hlouběji.
Jak tvarovat meruňku : U meruněk, které mívají zpravidla různě rozložené výhony s nepravidelnou délkou, zvolíme pro vytvoření koruny tři až čtyři výhony, aby odpovídaly rozložením budoucí korunce. Vybrané výhony zakrátíme asi o dvě třetiny a pouze vedoucí, tedy terminální výhon ponecháme asi o 15 cm delší. Zbývající výhony na kmeni odřežeme.
Kdy se roubují hrušky : Pro roubování je nejvhodnější čas brzy zjara, kdy se stromy teprve začínají probouzet. Obvykle platí pořadí v roubování, kdy jako první je na řadě angrešt a rybíz, pak třešně a višně, dále meruňky, švestky, slívy a nakonec jabloně a hrušně.
Proč hrušeň neplodí
Pokud květní pupeny a nebo květy nepoškodí silný jarní mráz, bývá to většinou problém pilatka švestková. Dokáže zničit až 99 % úrody, přesvědčil jsem se o tom v roce 2019, kdy jsem nestihl, pro nedostatek času, stromy nastříkat.
Stromkový angrešt i rybíz ovšem musíme roubovat – na kmínek meruzalky ve výšce kolem 1 metru. Rouby odebíráme v prosinci až lednu a uložíme je tak, aby nevyschly (vlhký písek ve sklepě nebo do novin a igelitu, to je pořád stejné).Různé druhy roubování využíváme například u ušlechtilých odrůd ovocných a okrasných stromů, vinné révy a keřů. Roubují se ovšem také některé polodřevité květiny i některé druhy zeleniny.
Kdy nejlépe roubovat : Kdy roubovat Pro roubování je nejvhodnější čas brzy zjara, kdy se stromy teprve začínají probouzet. Obvykle platí pořadí v roubování, kdy jako první je na řadě angrešt a rybíz, pak třešně a višně, dále meruňky, švestky, slívy a nakonec jabloně a hrušně.