Antwort Kdy a jak se stříhá meruňka? Weitere Antworten – Jak se stříhá meruňka
U meruněk, které mívají zpravidla různě rozložené výhony s nepravidelnou délkou, zvolíme pro vytvoření koruny tři až čtyři výhony, aby odpovídaly rozložením budoucí korunce. Vybrané výhony zakrátíme asi o dvě třetiny a pouze vedoucí, tedy terminální výhon ponecháme asi o 15 cm delší. Zbývající výhony na kmeni odřežeme.Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když je strom v plném květu, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle začít hojit rány. Omezíte tím šíření houbových chorob, tedy moniliózy.Postřik se vždy provádí vždy na jaře (u meruněk to vychází na březen nebo duben), a to ve dvou fázích. Protože houba způsobující moniliovou spálu proniká do větviček přes květy, je důležité provést první postřik na začátku kvetení. Druhý postřik se provádí na konci kvetení.
Kdy začíná rodit meruňka : Meruňky začínají plodit většinou druhý až třetí rok po výsadbě. Vůbec nejvyšší plodnosti stromy zpravidla dosahují mezi desátým až dvanáctým rokem. Meruňky se nejčastěji pěstují do třicátého roku života.
Jak se starat o meruňku
Contents
Meruňky preferují spíše sušší půdu, s neutrální reakcí kolem pH 7, lehčího typu. Těžká půda příliš zatěžuje kořeny meruněk. Stanoviště vybereme dostatečně teplé, světlé a slunné. Pro tento ovocný druh je nejvhodnější pěstování v nadmořských výškách kolem 350 m.n.m, s průměrnou roční teplotou kolem 8,5°C.
Kdy se stříhají meruňky a broskve : Nejlepším termínem pro zmlazující řez a celkově prořezání nevhodných větví je v případě meruněk a broskvoní zhruba mezi druhou polovinou června a koncem srpna. Pozdější řez během podzimu sice není v zásadě nic špatného, ale může mírně ovlivnit a snížit odolnost stromu proti mrazu během zimních měsíců.
Zkontrolujeme kmínek a větvičky, odstřihneme poškozené a nalomené větvičky, pokud jsou boční větve delší, je nutné je zakrátit na 15-20 cm. Všechny rány je nutné pečlivě zamazat stromovým balzámem, nebo přípravkem Pelacol. Prostokořené stromky namočíme na min 12 hodin do vody, aby stromek natáhl vodu.
Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.
Kdy provést postřik proti přezimujícím škůdcům
Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.Rostlina plodí 3 roky po výsadbě a plně plodí více jak 30 let. V prvních letech po výsadbě se doporučuje na jaře první plody ostranit, aby strom nabral sílu do růstu koruny.Normálně ji sklízíme koncem června, začátkem července,“ podotkl. O deset či dvanáct dní dříve začne sklízet ovoce rovněž firma Agro Stošíkovice ze Znojemska. „Už od dubna jsou vyšší teploty, srážek je méně, což zrání ovoce urychluje,“ zdůvodnil ředitel Libor Kahoun.
Zlatožluté plody můžete sklízet od poloviny července. Kromě toho, že tyto stromky rostou skutečně sloupovitě, jsou naočkovány na speciální podnoži za účelem zvýšení výnosů. V prvních dvou letech zakraťte postranní výhony. V polovině června zastřihněte postranní výhony na 3-4 očka.
Jak Rezat broskvoň : Broskvoň na jaře stříhejte vždy hluboko – ať je po řezu stejně větví na zemi jako na stromě. Broskvoň nikdy nestříhejte před květem a nikdy po konci srpna. Po každém řezu s ranou větší než 1cm vždy zatřete ránu hned po provedení řezu.
Kdy se stříhá Sloupovitá meruňka : V polovině června zastřihněte postranní výhony na 3-4 očka. Tím se podpoří větší plodnost a štíhlejší růst stromku.
Kdy na jaře stříhat meruňky
Když letorosty narostou do přiměřené délky (20–30 cm), jejich vrchol nehtem zaštípneme. Uděláme to zpravidla již v druhé polovině května, případně i později. Tím vyvoláme žádoucí tvorbu bočního předčasného obrostu, na němž se květní pupeny založí daleko ochotněji než na nadměrně dlouhých letorostech.
Postřik se provádí obvykle na konci kvetení (v době počátku opadu korunních plátků).Nejlepší ošetření je pomocí postřiku Sulka. Tento sirný postřik se míchá v 4 – 6% koncentraci tzn. 400 – 600 ml Sulky na 10 l vody.
Kdy provádět postřik proti strupovitosti : Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.