Antwort Kdy se sklízí jablka Rubinola? Weitere Antworten – Kdy sklízet jablka Rubín

Kdy se sklízí jablka Rubinola?
Sklízí se v září, konzumní zralost se uvádí od října do února. Odolnost je střední proti napadení houbovými chorobami. Vhodná pro pěstování ve všech oblastech.Jablka zimních odrůd dozrají nejprve pro sklizeň, ale až po dalších týdnech pro konzumaci: *Aneta – ovoce sklízíme koncem září, konzumně dozrává v říjnu, skladovat je můžeme do ledna. *Durit – jablka sklízíme v září, konzumně dozrávají v listopadu, skladovat je můžeme do února.Jablka Golden se sklízí v polovině září, kdy dosahují sklizňové zralosti. To znamená, že plody jsou pevné, šťavnaté a mají typickou žlutou barvu. Pokud je sklidíme příliš brzy, budou tvrdá, zelená a nedozrají. Pokud je necháme na stromě příliš dlouho, budou měkká a náchylná k hnilobě.

Jak se pozná zralé jablko : Pokud se stopka od větvičky oddělí snadno, je plod zralý.

Na konci stopky se již vytvořila korková vrstva mrtvých buněk, která má plod i se stopkou od mateřského stromu oddělit. Poté lze jablka a hrušky sklízet česáčkem bez toho, abychom zároveň trhali větévky, často i s pupeny, které jsou zárodkem příští úrody.

Jak vypadá jablko Rubín

Plod má hladkou žlutou slupku s tmavším pruhovaným, oranžově červeným nebo načervenalým ruměncem, pokrývající 50–80 % jeho povrchu. Velká nebo velmi velká jablka (160-230 g), kulovitá, stejnoměrného tvaru a velikosti. Jejich chutná dužnina je nažloutlá, velmi šťavnatá, křehká, jemná, sladko-vínová, mírně aromatická.

Jak sklízet jablka : Pokud sklízíte jablka s zelenou slupkou, měla by být zelenožlutá, pokud s červenou slupkou, měla by být hnědočervená až zářivě červená. Sklizeň by se měla provádět při suchém počasí, bez mrazu a nejlépe odpoledne. Každý plod by se měl nadzvednout a jemně utrhnout, aniž by se mačkal nebo poškozoval.

V Česku a celém mírném pásu žně probíhají v létě, v období relativního sucha. Nejčastěji se sklízí od června do září.

Přehled ovocných stromů

měsíc řezání
jabloň únor, březen a srpen
hrušeň únor, březen a srpen
slivoň únor abřezen
švestka únor, březen a červenec

Jak poznat že je dračí ovoce zrale

Pitahaya je zralá, když „šupiny“ zežloutnou. Můžete ji oloupat, což jde u zralých plodů velmi snadno, stačí uříznout konec a stáhnout slupku dolů, nebo plod rozpůlit a dužninu vyjíst lžičkou, případně pitahayu nakrájet na trojúhelníčky.Řežeme silnější větve a slabší necháváme. Ty vyvzujeme do vodorovné polohy. V této poloze špatně roste a proto nasadí na květy. V zimě neřežeme, protože stoupající míza nemá kam stoupat a vytvoří nové dlouhé výhony.Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Špenát 2 – 3 dny 3 – 5 dní
Chřest 3 – 4 dny 5 – 7 dní
Avokádo Do úplného dozrání 3 – 4 dny
Jablka 3 týdny 3 – 6 týdnů


Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu.

Co s velkým množstvím jablek : Vyzkoušejte tradiční vejmrdu, domácí jablečný ocet, jablečný čaj, křížaly nebo povidla z jablíček a udělejte si zásobu na zimu!

  1. Křížaly.
  2. Jablečný mošt.
  3. Jablečná přesnídávka (pyré)
  4. Jablečný kompot.
  5. Jablečné dezerty, koláče a další dobroty.
  6. Jablečný ocet.
  7. Jablečný čaj.
  8. Jablečná nádivka do moučníků

Kdy se sklízí zimní jablka : Jablka na zimu

Vysloveně zimní, dlouho skladovatelné odrůdy byste proto neměli sklízet dřív než v půli října. Otrháte-li plody příliš brzy, během skladování se scvrknou, ztratí šťávu a jejich chuť bude mít k dokonalosti daleko. Slabé přízemní mrazíky plody na stromech nepoškodí.

Kdy stříhat vlky na jabloních

Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.

Pitahaya se nejčastěji konzumuje čerstvá. Zralé plody se velmi lehce loupou – stačí uříznout konec a slupku stáhnout směrem dolů. Omyté ovoce můžete také rozkrojit a lžičkou vydlabat dužninu. Tu lze jíst samostatně, případně z ní umixovat lahodný osvěžující koktejl.Dračí ovoce, zvané také pitahaya, roste na kaktusu, který šplhá po podpůrných rostlinách nebo zdivu. Kaktus má od června do září květy, které svým průměrem 25 centimetrů a délkou 30 centimetrů patří k největším na světě.

Kdy a jak stříhat jabloň : Kdy prořezávat jabloně

Stromy je třeba prořezávat časně zjara, v březnu nebo dubnu, dokud nejsou pupeny ještě otevřené.