Antwort Jak zjistit původ auta? Weitere Antworten – Jak poznat odkud je auto

Jak zjistit původ auta?
WMI (World Manufacturer Identifier) jsou první tři znaky každého VIN. Jedná se o unikátní kód určený pro každého výrobce automobilů a díky němu lze jednoduše zjistit, kde a kým bylo vozidlo vyrobeno. Např. tuzemská Škoda Auto používá WMI kód TMB.Z kódu EAN-13 lze zjistit zemi původu výrobce nebo způsob užití daného zboží. Méně jsou používány kódy EAN-8, které jsou vyhrazeny a používány pro menší položky, na které je problém umístit 13místný kód, jako jsou třeba cukrovinky. Standardní rozměry čárového kódu EAN13 jsou 31.35 x 22.85 mm.První znak VIN kódu označuje region působnosti výrobce (Evropa = S–Z, Asie = J–R, Severní Amerika = 1–5). Druhý znak udává stát, kde bylo auto vyrobeno (např. ČR = TJ–TP, Francie = VF–VR, Švédsko = YS–YW, Německo = SN–ST, W), takže např. Škoda Auto má kód TMB.

Jak zkontrolovat auto podle VIN zdarma : Kontrolu vozu pomocí VIN kódu lze provést jednoduše on-line na webu Cebia.com. Cebia provozuje největší databázi záznamů o ojetých vozidlech v Evropě. U vozidel lze prověřit: Ověření VIN.

Jak poznat kraj podle SPZ

První písmeno zleva na SPZ označuje kraj, ve kterém bylo vozidlo registrováno:

 1. A – Praha.
 2. B – Jihomoravský kraj.
 3. C – Jihočeský kraj.
 4. E – Pardubický kraj.
 5. H – Královéhradecký kraj.
 6. J – Kraj Vysočina.
 7. K – Karlovarský kraj.
 8. L – Liberecký kraj.

Co se dá zjistit z VIN kódu : Co je možné zjistit prostřednictvím VIN kódu

 1. historii prodělaných technických kontrol,
 2. servisní historii,
 3. vybavenost vozu,
 4. počet najetých kilometrů,
 5. informace z policejní databáze (zda není vozidlo vedeno jako kradené atp.),
 6. informace o pojištění,
 7. informace o financování (například o leasingu),
 8. stáří a původ vozidla.

První tři znaky VIN kódu identifikují výrobce vozidla a čtvrtý a pátý znak označují typ vozidla. Šestý až osmý znak identifikují model vozidla, devátý znak určuje rok výroby a desátý znak určuje zemi výroby. Každý VIN kód je jedinečný a nelze najít dvě vozidla s totožným kódem.

Co je možné zjistit prostřednictvím VIN kódu

 1. historii prodělaných technických kontrol,
 2. servisní historii,
 3. vybavenost vozu,
 4. počet najetých kilometrů,
 5. informace z policejní databáze (zda není vozidlo vedeno jako kradené atp.),
 6. informace o pojištění,
 7. informace o financování (například o leasingu),
 8. stáří a původ vozidla.

Kde ověřit VIN kód

Kde si prověřit VIN kód

www.vincheck.cz (kontrola VIN kódu i v databázích Policie ČR a SR, informace o počtu servisních prohlídek a majitelů ad.), www.autodetect.cz (základní informace o vozidle, jeho historii a záznamech v databázích, pdf zpráva za poplatek).Údaje o vlastnictví vozidla poskytuje Policie České republiky, pojišťovna a úřad, na kterém je vozidlo přihlášené. Legální cestou zjistíte údaje o majiteli vozidla pouze prostřednictvím Policie České republiky. Ta má ale v případě neznámého majitele svázané ruce.Pokud nevíte jistě, jestli ojetina, kterou jste pořídili, není náhodou kradená, pak není nic jednoduššího než si to zkontrolovat – a to právě přes web nebo aplikaci policie ČR. Stačí zadat jak SPZ, tak i VIN kód vozu a pak už se jen modlit, aby se v seznamu auto nenašlo.

Tento alfanumerický kód blíže popisuje daný model, ať už motor pod kapotou, použitou převodovku, výbavu, modelový rok nebo třeba místo výroby. Obvykle první znak označuje rok výroby, zatímco druhý znak výrobní místo. Třeba Škoda používá 0 a 2 pro výrobní linky v Mladé Boleslavi, zatímco 5 pro vozy z Kvasin.

Co Vyčtu z VIN kódu : Tento alfanumerický kód blíže popisuje daný model, ať už motor pod kapotou, použitou převodovku, výbavu, modelový rok nebo třeba místo výroby. Obvykle první znak označuje rok výroby, zatímco druhý znak výrobní místo. Třeba Škoda používá 0 a 2 pro výrobní linky v Mladé Boleslavi, zatímco 5 pro vozy z Kvasin.

Jak vypada VIN kód : Co VIN kód obsahuje: světové číslo výrobce vozidel, včetně čísla regionu, kde se vůz vyrábí, popisný kód samotného vozidla a výrobní číslo. Kód barvy podle VIN: u některých vozů obsahuje štítek s VIN i kód barvy (např. Ford).

Jak zjistit jméno majitele vozidla

Legální cestou zjistíte údaje o majiteli vozidla pouze prostřednictvím Policie České republiky. Ta má ale v případě neznámého majitele svázané ruce. Ani jedna ze zmíněných institucí nesmí poskytnout údaje o majiteli bez jeho souhlasu. Pokud neznáte vlastníka vozidla, který ujel od nehody, nahlaste proto nehodu policii.

Legální cesta, kterou byste se na základě registrační značky dopátrali jména konkrétní osoby, totiž neexistuje. Choulostivé informace, jako je například jméno a příjmení majitele vozu, má totiž k dispozici jen policie, pojišťovna a úřad, na kterém je vozidlo zaregistrováno.Co vše lze vyčíst z české registrační značky I když vám nepoví jméno majitele, můžete z RZ vyčíst zajímavé údaje. Kromě těch zmíněných lze odvodit i kraj, speciální typ vozidla (veterán, diplomatický vůz, RZ pro jednorázový převoz vozidla aj.) nebo to, zda si majitel nechal vyrobit SPZ na přání.

Jaký kraj má SPZ : První písmeno zleva na SPZ označuje kraj, ve kterém bylo vozidlo registrováno:

 • A – Praha.
 • B – Jihomoravský kraj.
 • C – Jihočeský kraj.
 • E – Pardubický kraj.
 • H – Královéhradecký kraj.
 • J – Kraj Vysočina.
 • K – Karlovarský kraj.
 • L – Liberecký kraj.