Antwort Jak vypadá Šárka na švestce? Weitere Antworten – Jak se projevuje Šárka na švestkách

Jak vypadá Šárka na švestce?
Šarka, postrach pěstitelů slivoní (nejen)

Projevuje se světlými kroužky na listech a vpadlými skvrnami na plodu, pod kterými je červená dužnina ulpívající na pecce. Švestky nejsou dobré, pokud je zpracováváme na kvašení, také moc nepotěší. Mají mnohem menší obsah cukru než plody stejné odrůdy, ale nenapadené.Šarka se projevuje zejména okrouhlými defekty na pecce a na plodech – připomínají nerovnosti, kruhovité vklesliny, dužnina na místech deformací bývá načervenalá, žilnatá, nekrotická, nakyslá a je v některých případech jakoby „přirostlá“ k pecce.Šarku léčit nelze, vše proto závisí na prevenci. Ta spočívá především ve výsadbě tolerantních odrůd, které se s chorobou vyrovnají a stále obstojně plodí. Za předpokladu, že je pěstujeme na vhodném stanovišti a že jsou díky správné zálivce a výživě vitální.

Proč hnijí švestky na stromě : Na plodech hnědé rychle se rozšiřující hnilobné skvrny. Postupná hniloba celých plodů. Hniloba začíná nejčastěji od místa poranění (poškození živočišnými škůdci, krupobitní poškození, praskání plodů). Z napadených plodů mohou patogeny prorůstat do větévek, napadené větévky vadnou a zasýchají.

Co napadá švestky

Pilatka švestková přezimuje přímo pod stromem, ukrytá v larválním stádiu v zemině. Na jaře se z přezimujících kukel vylíhnou dospělci. A to přesně v době, kdy kvetou slivoně. Tím, že přezimuje v půdě pod stromem, a na jaře vylétá a napadá ovocné stromy, se pilatka švestková podobá vrtuli třešňové nebo ořechové.

Jak říkat Šárce : Domáckými variacemi jména jsou Šárina, Šárinka, Šárečka, Šáruška, Šáruš, Šárča, Šára apod. Jméno Šárka se vyskytuje i ve slovenštině.

Jak šárku rozpoznat U švestek se na listech začínají objevovat žlutozelené skvrny, proužky a jakési kreativní kresby. Okraje takových skvrn jsou ostře ohraničené. Skvrny a kroužky, které se postupně propadají směrem dolů, takže vypadají jako neštovice, je možné pozorovat na plodech.

V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.

Čím ošetřit švestky

Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.Patří tedy k potravinám, které nezpůsobují žádné radikální změny v hladinách cukru v krvi, což ocení diabetici. Výborně se hodí při redukčních dietách, samy o sobě podporují hubnutí, zrychlují metabolismus a napomáhají vyprazdňování. Velmi dobře zasycují, už pět švestek zažene hlad.Moniliniová hniloba třešní (Monilinia laxa.

Na plodech vyrůstají šedé porosty houby Monilinia laxa nebo béžové polštářky houby Monilinia fructigena. Plody opadávají nebo tvrdnou a zůstávají na stromech. Z nich se pak hniloba šíří do větévek, které usychají.

Alternativou je přírodní insekticid NeemAzal TS. Aktivní látkou je azadirachtin ze semen tropické rostliny Azadirachta indická (Azadirachta indica). Přípravek má nulovou ochrannou lhůtu. Proti pilatce švestkové funguje jako požerový insekticid, likviduje tedy pouze housenky.

Odkud pochazi jméno Šárka : Etymologický původ je zřejmě velmi starý a váže se k pohořím a skálám. Srovnejte s korsickým slovem sarra („horský hřbet“, „návrší“), se španělským sierra nebo albánským sharane.

Co znamená slovo Šárka : Žena jménem Šárka může být ostřílenou ženou z hor či skálolezkyní. Dle významu jména je jí blízká čistá příroda a horské masivy. Jméno však bývá spojováno také s proradnou Šárkou, která byla v Dívčí válce příčinou záhuby Ctirada. Ženské křestní jméno Šárka nemá mužský protějšek.

Jaké jsou odrůdy švestek

Odrůdy podle velikosti a tvaru plodu

Mezi velkými jsou švestky typu Anthonova renklóda, Malvazinka, Čačanská lepotica, Čačanská raná. Středně velké plody nabídne Domácí švestka, Gabrovská, Stanley, Vlaška, Wangenheimova, Zimmerova. Malé plody mají především mirabelky a rané švestky – jako Brněnská, Lukasova, Bryská.

Švestkové sladké plněné knedlíky, švestková povidla, koláče se švestkami, švestkové buchty a další dobroty ze švestek jako z babiččiny kuchyně, ale bez cukru, mléka, bílé mouky a vajec. Zkuste některý z těchto 12 nejlepších zdravých receptů se švestkami. Který z nich zařadíte mezi favority u vás domaSlivovice a jiné aromatické alkoholy

Švestky opilé slivovicí či jiným alkoholem tvoří výbornou třešničku na růžných zmrzlinových pohárech. Dají se krásně využít i na kousek obyčejného pečeného korpusu, který hned posunou na jinou úroveň. V zimě můžete na zahřátí vyzkoušet horkou švestku! Funguje zaručeně.

Kdy ošetření švestek proti Červivosti : Pilatky jsou příčinou častého jevu, kdy stromy slivoní sice bohatě kvetou, ale nemají prakticky žádné plody. Výjimečné nejsou případy, kdy je napadeno více než 90 procent plodů. Ošetření insekticidy je třeba provést ve velmi krátkém termínu – v době, kdy opadlo 80 až 90 % květních plátků.