Antwort Jak vypadá pilatka? Weitere Antworten – Jak vypada Pilatka

Jak vypadá pilatka?
A jak pilatky vypadají Jde o hmyz z řádu blanokřídlí, proto má typická čirá křídla s nepatrnou vrstvou šedé barvy a výraznou kresbou. Pilatky mají v dospělosti hnědožlutý zadeček, který je u kořene tmavší. Podobné zbarvení pak mají tykadla, hlava i hruď.Postřik se provádí obvykle na konci kvetení (v době počátku opadu korunních plátků).Ze skupiny insekticidů se proti pilatkám úspěšně používá přípravek Calypso. Jeho účinnou látkou je thiacloprid, který se řadí do skupiny neonikotinoidů. Působí na pilatky dotykově i požerově a má vynikající účinek. V zasaženém organismu způsobuje disfunkci nervového systému a následně smrt.

Kdy ošetření švestek proti Červivosti : Pilatky jsou příčinou častého jevu, kdy stromy slivoní sice bohatě kvetou, ale nemají prakticky žádné plody. Výjimečné nejsou případy, kdy je napadeno více než 90 procent plodů. Ošetření insekticidy je třeba provést ve velmi krátkém termínu – v době, kdy opadlo 80 až 90 % květních plátků.

Co napadá Svestky

Šarka je virové onemocnění rostlin. Napadá peckoviny jako je meruňka, nektarinka, broskev, nejrůznější odrůdy švestek, blum a rynglí, ale i třešeň, višeň a jabloně. Původcem onemocnění je Plum pox virus. Je široce rozšířena a způsobuje vážné hospodářské škody.

Co je to Pilatka : Pilatka švestková – škůdce slivoní z řádu blanokřídlých. Způsobuje červivost plodů a jejich předčasný opad. Dospělá pilatka má 4-5 mm, černé tělo a průhledná křídla. Larvy jsou světle zelené, nažloutlé s šesti páry panožek.

Ošetření se provádí preventivně v pevně daný čas, tj. jednou před květem a dvakrát po odkvětu angreštů, rybízů, borůvek nebo brusinek. tj. 1x postřik před květem, 1x postřik po odkvětu a za 10-14 dní poté provedete poslední postřik.

Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin

Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.

Čím se stříkají švestky

Jarní postřik slivoní

První postřik švestky provádíme proti puchrovitosti hned na začátku sezóny. Doporučit můžeme fungicid Kuprikol 50, který aplikujeme ve chvíli, kdy se na stromě objeví pupeny, tedy na začátku rašení. Připravíme si 10g přípravku a promícháme jej ve 2 litrech vody (optimální množství pro 1 švestku).Alternativou je přírodní insekticid NeemAzal TS. Aktivní látkou je azadirachtin ze semen tropické rostliny Azadirachta indická (Azadirachta indica). Přípravek má nulovou ochrannou lhůtu. Proti pilatce švestkové funguje jako požerový insekticid, likviduje tedy pouze housenky.Patří tedy k potravinám, které nezpůsobují žádné radikální změny v hladinách cukru v krvi, což ocení diabetici. Výborně se hodí při redukčních dietách, samy o sobě podporují hubnutí, zrychlují metabolismus a napomáhají vyprazdňování. Velmi dobře zasycují, už pět švestek zažene hlad.

Šarka, postrach pěstitelů slivoní (nejen)

Projevuje se světlými kroužky na listech a vpadlými skvrnami na plodu, pod kterými je červená dužnina ulpívající na pecce. Švestky nejsou dobré, pokud je zpracováváme na kvašení, také moc nepotěší. Mají mnohem menší obsah cukru než plody stejné odrůdy, ale nenapadené.

Co způsobuje Červivost švestek : Piliarka švestková ( Hoplocampa minuta) patří asi do skupiny nejzávažnějších škůdců švestek. Způsobuje červivost švestek a následně jejich opadnutí. Po odkvětu švestek jsou na napadených plodech černé otvory s trusem housenek pilařky. Housenky uvnitř plodu vyžírají středovou část, budoucí pecku.

Kdy se stříká angrešt proti padlí : Chemická ochrana

V oblastech s pravidelným výskytem tohoto padlí provádíme první ošetření angreštu již před květem. Základní ošetření je však po odkvětu, kdy podle podmínek ošetřujeme dvakrát až třikrát v intervalech 5 až 10 dní. Černý rybíz ošetřujeme před sklizní (pozor na ochranné lhůty) a po sklizni.

Co dělat proti padlí

Řešením je postřik na bázi síry Cabrio, nebo univerzálnější Discus či Kumulus WG. Padlí révové likviduje také silný mráz.

Typickým příznakem padlí je deformované usychající listí, zbarvené do šedozelena, rostlina je slabá, listy se kroutí a padají. Rozšířená varianta je americké padlí, které patří mezi časté choroby angreštu.Tělo dospělé pilatky švestkové je téměř černé, 4-5 mm dlouhé. Křídla jsou průhledná. Larvy jsou bělavé, žlutavé nebo zelenavě bílé. Mají 6 párů panožek.

Jak zdravé jsou švestky : Sytě modré barvivo ve švestkách patří mezi flavonoidy (sekundární metabolity rostlin), které mají pozitivní účinky na zdraví člověka: mohou působit preventivně proti rakovině, srdečně-cévním onemocněním i jako antioxidanty.