Antwort Jak se zbavit Moniliozy? Weitere Antworten – Co proti Moniliové spále
Fungicidní přípravek proti moniliové spále meruněk, višní a plísni šedé u jahodníku. Boskalid je účinná látka ze skupiny anilidů. Působí na dýchací procesy citlivých organismů, avšak v jiném místě metabolismu než strobiluriny. Účinná látka pyraklostrobin je novou účinnou látkou ze skupiny strobilurinů.Příznaky moniliové spály
Moniliová spála se projevuje ve dvou fázích: na jaře a v okamžiku sklizně, kdy napadá zralé plody. Pak mluvíme o moniliové hnilobě. Napadené květy, výhonky a větvičky uvadají a hnědnou a vypadají jako spálené mrazem. Z větviček vytéká klejotok, poloprůhledná zlatavá tekutina připomínající med.Moniliová spála se projevuje náhlým zavadáním a hnědnutím květů (typické je „zaškrcení“ stopky květu), po kterém následuje rychlé vadnutí, zasychání a odumírání plodonošů a letorostů. Napadené letorosty a květy vypadají jako spálené a uschlé zůstávají v korunách stromů až do konce vegetace.
Kdy se Strika proti Moniliove spale : Chemická ochrana. Ošetření se provádí v období na začátku květu a při podmínkách vhodných pro chorobu i v době opadu květních plátků. Doporučuje se především v případech, kdy v tuto dobu teplota vzduchu klesne pod 12 °C a současně je vysoká vzdušná vlhkost nebo ovlhčení listů je delší než 15 hodin.
Kdy postřik proti Monilioze meruněk
Proti moniliové spále je nutné povést ošetření vhodným fungicidem, 1-2x na jaře, a to 1x na začátku kvetení. Druhý postřik doporučujeme provést při dokvétání peckovin, a to v případě, že během kvetení bylo počasí chladné (pokles pod 13 St. C) a deštivé.
Kdy postřik meruněk proti mrazu : Aplikujte 1-2 dny před předpokládanými jarními mrazy. 2. ošetření: Signum. Aplikujte při počátku kvetení.
Monilióza neboli moniliová hniloba jádrovin je choroba ovocných stromů, která se projevuje především napadením plodů a letorostů. Je způsobena cizopasnými houbami rodu hlízenka (Monilinia), často hlízenkou ovocnou (Monilinia fructicola). K dalším častým původcům choroby patří např. hlízenka chabá (Monilinia laxa).
Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.
Co na Moniliovou hnilobu
Proti moniliové hnilobě peckovin doporučujeme přípravek BELANTY. Tento fungicid řeší obě choroby (spálu a hnilobu) na meruňkách, broskvoních, slivoních, třešních a višních. Tento přípravek má jen 3 dny ochrannou lhůtu (OL) = velká výhoda!!Moniliniová hniloba třešní (Monilinia laxa.
Na plodech vyrůstají šedé porosty houby Monilinia laxa nebo béžové polštářky houby Monilinia fructigena. Plody opadávají nebo tvrdnou a zůstávají na stromech. Z nich se pak hniloba šíří do větévek, které usychají.Naběhlé květy meruněk mohou odolávat teplotám do minus dvou stupňů, když je to méně, bývají už většinou bezbranné. „Takový mráz působí destruktivně na květy ovocných stromů. Na meruňkách je vidět, že mají hnědé okvětí. Květy se na stromech ještě drží, ale jakmile se zase oteplí, budou opadávat,“ doplnil.
Dobrým způsobem, jak ochránit květy a poupata, je také rosení. To spočívá v jejich postříkání kvalitním rozprašovačem. Voda na květech vytvoří jemný film, který je ochrání před přímým působením mrazu. Důležité je použít kvalitní rozprašovač, který vytvoří jemnou mlhu, voda by neměla z míst, kam ji nastříkáte, stékat.
Co způsobuje hnilobu : Hnití (hniloba, rozklad, putrefakce) je chemický, biologicky podmíněný proces, při kterém dochází k rozkladu organických látek za nedostatku vzdušného kyslíku. Je to anaerobní pochod, jímž vzniká zejména methan (CH4), amoniak (dříve čpavek; NH3) a sulfan (dříve sirovodík; H2S).
Kdy provést postřik proti přezimujícím škůdcům : Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.
Co je místo Kuprikolu
Přípravek však bohužel již není k sehnání, protože mu nebyla prodloužena potřebná registrace. Nesmí se proto na českém trhu prodávat. Účinná náhrada za Kuprikol jsou v tomto okamžiku měďnaté přípravky Kadeřavost Stop a Zdravá broskev plus, čistá modrá skalice, nebo sirný koncentrát Sulka.
Chránit poupata a květy je těžší
Většině odrůd jabloní odejdou mrazem květy už při teplotě -2°C. Slivoně a višně jsou jen o trošku odolnější, vydrží -3°C. Meruňky a broskvoně jsou odolné nejméně, maličké plůdky meruněk ničí dokonce i teplota lehce nad nulou – přijdete o ně při teplotě již 0,5°C.Naběhlé květy meruněk mohou odolávat teplotám do minus dvou stupňů, když je to méně, bývají už většinou bezbranné. „Takový mráz působí destruktivně na květy ovocných stromů. Na meruňkách je vidět, že mají hnědé okvětí. Květy se na stromech ještě drží, ale jakmile se zase oteplí, budou opadávat,“ doplnil.
Jak obalit Merunku proti mrazu : Postačí jejich kmínky obalit rohožemi například ze slámy, kokosu, nebo bílou netkanou textilií. V některých zahradách také můžete vidět natřené kmeny stromů bílou barvou. Jedná se o 20% vápenaté mléko. Stromy se natírají proto, že bílá barva brání přehřívání a snižuje riziko poškození při následném poklesu teplot.