Antwort Co znamená šalina? Weitere Antworten – Proč se říká šalina

Co znamená šalina?
V brněnském hantecu se tramvaji říká šalina (zkomolením německého slovního spojení elektrische Linie [elektryše línye] nebo ze slova schallen = znít, ozývat se, rozléhat se v souvislosti s častým užíváním výstražného zvonku) nebo šmirgl, naproti tomu v Ostravě se užívají výrazy tramvajka a lokalka.V brněnském hantecu se pro tramvaj používá slovo „šalina“ nebo „šmirgl“. Výraz „šalina“ vznikl pravděpodobně zkomolením z původního německého označení tramvajových linek „Elektrische Linie“.A protože v Brno bylo tehdy město v podstatě německé, tramvajové linky se úředně nazývaly elektrische linie. Spojením a následným zkrácením těchto dvou slov nakonec vzniklo typické brněnské označení pro tramvaj – šalina…

Kde se říká šalina : Fejeton – V Brně se od pradávna tramvajím říká šaliny.

Jak se říká tramvají

Dříve se říkalo tramvaji také pouliční nebo elektrická dráha, hovorově elektrika. V Brně se říká tramvaji šalina, a v Ostravě se říká tramvajka. Slovo pochází z němčiny.

Co je to Štatl : „Slovo pochází z němčiny a znamená malé městečko. Lidé toto slovo používali v brněnštině, která vznikla, aby se domluvili česky a německy mluvící Brňané. Používala se od začátku devatenáctého století do druhé světové války,“ vysvětlila původ slova historička Milena Flodrová.

května 2023 byla zrušena linka č. 11. Od roku 2023 je v Brně v provozu 11 pravidelných tramvajových linek s čísly 1–10 a 12.

Šalina, nespisovně tramvaj, vulgárně elektrika, je prostředek hromadné dopravy v Brně. „Jaká je vlastně ta šalina – Je to jako tramvaj, akorát že je hnusná a nechutná jako vesnici.

Kolik je Šalin v Brně

Od roku 2023 je v Brně v provozu 11 pravidelných tramvajových linek s čísly 1–10 a 12.Slovo šalina má svůj původ na počátku 20. století, kdy v Brně, jehož centrální části obývali převážně Němci, byly poprvé zavedeny tramvaje. Vzniklo buď jako zkomolenina německého (oficiálního) výrazu „elektrische Linie“, nebo z německého slova „schallen“ (znít).Výraz „šalina“ vznikl právě zkomolením německého označení pro tramvaj. V lidové etymologii se traduje, že se předlohou stalo spojení „Scheisse Linie“, doslova „pokálená linka“. Za první tramvaje se totiž zapřahali koně, takže by se podél trati nějaké ty „koblížky“ opravdu našly.

Já tramvaj, říká se u nás i šalina, socka, mastná tyč. Praha – tramvaj nebo socka.

Co je to shluk : Shluk je skupina objektů, které jsou si navzájem podobné a rozdílné od objektu do této skupiny nepatřících.

Jak se rekne Brno v hantecu : O jiných výrazech v hantecu – viz brněnské hantec.

Kolik stojí tramvaj 15T

Tehdejší šéf představenstva Škody Transportation Tomáš Krsek sám vyčíslil cenu jedné tramvaje na 2,6 milionu eur, tedy zhruba 65 milionů korun. Praha za jednu svoji 15T platila podle druhé smlouvy na 200 kusů necelých 73 milionů.

Vozidla DPP

Tramvaje Autobusy
Počet vozidel 782 1223

V současnosti jsou tramvajové linky v ČR v provozu v Brně (tramvaj však zajíždí i na území samostatného města Modřice v okrese Brno-venkov), tramvajová doprava v Liberci (s meziměstskou linkou do Jablonce), Mostě a Litvínově (obě města jsou propojena tramvajovou dopravou), Olomouci, Ostravě, Plzni a Praze.

Jak funguje šalina v Brně : Když nastoupíte do vozu MHD, přiložíte kartu ke čtečce.

Když vystupujete, uděláte totéž. Na konci dne vám potom systém automaticky spočítá nejvýhodnější tarif pro všechny cesty, které jste ten den absolvovali (maximálně tedy celodenní jízdenku) a strhne příslušnou částku z vaší karty.