Antwort Jak se starat o meruňku? Weitere Antworten – Kdy Prorezat meruňku

Jak se starat o meruňku?
Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když je strom v plném květu, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle začít hojit rány. Omezíte tím šíření houbových chorob, tedy moniliózy.Meruňky začínají plodit většinou druhý až třetí rok po výsadbě. Vůbec nejvyšší plodnosti stromy zpravidla dosahují mezi desátým až dvanáctým rokem.v období nasazování plodů jsou na plech stříkány univerzálním složením se stopovými prvky; na konci léta nebo na začátku podzimu dávají vrchní obvaz draslík-fosfor a přidávají do něj popel; uprostřed podzimu se kmeny stromů hnojí organickou hmotou (kompost, humus, kostní moučka).

Kdy zrají meruňky : Přehled zrání meruněk

TSUNAMI Meruňka konec května
HARGRAND Meruňka 2.pol. července
KIOTO Meruňka 2.pol. července
KOMPAKTA Meruňka 2.pol. července
LEROSA Meruňka 2.pol. července

Jak zastřihávat meruňku

U stromků zasazených na podzim se na jaře zakrátí postraní výhony cca o 2/3 a terminál o 1/2 tak, aby postranní výhon vždy převyšoval o 0,25cm. Řez ve druhém roce: na jaře odstraňujeme především výhony konkurující terminálu a výhony rostoucí směrem dovnitř zakládané koruny a výhony s velmi ostrým úhlem odklonu.

Kdy začíná rodit meruňka : Meruňky. Meruňky plodí 2 až 3 rokem po výsadbě. Délka plodnosti se pohybuje v rozmezí od 20 až 30 let – při dobré péči i déle.

Meruňky v tomto kritickém období můžeme částečně ochránit oddálením proudění mízy a kvetení tak, že zabráníme tomu, aby jarní sluníčko ohřívalo kmen a půdu v jeho bezprostřední blízkosti. Například izolujeme spodek kmene do výšky asi 1 m nad zemí bílou netkanou textilií a zastíníme ho kartonovou krabicí.

Meruňka obecná (Prunus armeniaca, synonymum Armeniaca vulgaris) je strom z rozsáhlého rodu slivoň (Prunus), kam patří také broskvoň, třešeň nebo švestka.

Jaké hnojivo na meruňky

Meruňky potřebují dusík, draslík i fosfor, ke správnému růstu, násadě květů i plodů. Hnojivo Hnojík se hodí zejména pro hnojení několika meruněk v zahradě. Pokud budete mít meruňkový sad, neobejdete se bez dalších hnojiv – na meruňky se často používá kostní moučka, ledek, nebo chlorid draselný.U meruněk, které mívají zpravidla různě rozložené výhony s nepravidelnou délkou, zvolíme pro vytvoření koruny tři až čtyři výhony, aby odpovídaly rozložením budoucí korunce. Vybrané výhony zakrátíme asi o dvě třetiny a pouze vedoucí, tedy terminální výhon ponecháme asi o 15 cm delší. Zbývající výhony na kmeni odřežeme.U meruněk, které mívají zpravidla různě rozložené výhony s nepravidelnou délkou, zvolíme pro vytvoření koruny tři až čtyři výhony, aby odpovídaly rozložením budoucí korunce. Vybrané výhony zakrátíme asi o dvě třetiny a pouze vedoucí, tedy terminální výhon ponecháme asi o 15 cm delší. Zbývající výhony na kmeni odřežeme.

Dobrým způsobem, jak ochránit květy a poupata, je také rosení. To spočívá v jejich postříkání kvalitním rozprašovačem. Voda na květech vytvoří jemný film, který je ochrání před přímým působením mrazu. Důležité je použít kvalitní rozprašovač, který vytvoří jemnou mlhu, voda by neměla z míst, kam ji nastříkáte, stékat.

Kdy se zazimování : Otázku, kdy je třeba zahradu zazimovat, není přitom těžké zodpovědět: Ideální období nastává od poloviny října do začátku listopadu. Poté je třeba začít pracovat na trávníku, záhonech, keřích, stromech a živém plotu.

Na jakém stromě roste meruňka : Meruňka obecná (Prunus armeniaca, synonymum Armeniaca vulgaris) je strom z rozsáhlého rodu slivoň (Prunus), kam patří také broskvoň, třešeň nebo švestka.

Čím přihnojit

Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Jak na řez

  1. Sazenici meruňky upravte korunu, aby měla tzv.
  2. Hlavní výhony meruňky, které jsou delší než 25 cm, zkraťte v polovině června zhruba o třetinu.
  3. V druhém roce zastřihněte výhony asi o polovinu.
  4. V následujících sezónách korunu stromu prosvětlujte na jaře.
  5. Starší stromy zmlazujte tak, že odstraníte starší větve.

Aplikujte 1-2 dny před předpokládanými jarními mrazy. 2. ošetření: Signum. Aplikujte při počátku kvetení.

Kolik mrazu snese meruňka : Naběhlé květy meruněk mohou odolávat teplotám do minus dvou stupňů, když je to méně, bývají už většinou bezbranné. „Takový mráz působí destruktivně na květy ovocných stromů. Na meruňkách je vidět, že mají hnědé okvětí. Květy se na stromech ještě drží, ale jakmile se zase oteplí, budou opadávat,“ doplnil.