Antwort Jak se slaví Vánoce v Bělorusku? Weitere Antworten – Co je typické pro Bělorusko

Jak se slaví Vánoce v Bělorusku?
Bělorusko nemá přístup k moři a mořské ryby a mořské plody se tu tedy nikdy příliš nekonzumovaly. Sladkovodní ryby se zde ale jedí hojně už po staletí, specialitou jezerní oblasti na severozápadě země jsou uzení úhoři. Velkou tradici má v Bělorusku příprava domácích kompotů.Štědrý den byl považován za osudový den se zvláštní mocí, proto se různě věštilo. Asi nejznámější věštění je z rozkrájených jablek (hvězdička v rozkrojeném jablíčku značí zdraví, křížek smrt) a z loděk, které se pouští po vodě (do skořápky od oříšku se dá svíčka a položí se do misky naplněné vodou.Bělorusko vyváží 60 % vyrobených traktorů, televizorů, lednic, mrazáků, dráselných hnojiv více než 80 % kovoobráběcích strojů. V posledních letech velký rozvoj nabyla lehký průmysl. Vedoucí místo patří textilnímu průmyslu, konfekční výrobě, výrobě obuvu.

Jakou řečí se mluví v Bělorusku : V Bělorusku se hovoří celkem dvěma úředními jazyky: běloruštinou a ruštinou. Dlouholetý vliv Sovětského svazu na běloruské území způsobil, že právě ruština je dnes tím jasně převládajícím jazykem mezi obyvateli – podle průzkumů tu běloruštinou denně používá jen asi 30 % lidí.

Co by se nemelo delat na Štědrý den

Čeho se vyvarovat, abyste neměli smůlu

  • O Štědrém dnu platí zákaz malování, šití a vylévání vody na dvůr.
  • Rozhodně nevěste prádlo – vyčarujete si neštěstí v podobě oběšence mezi blízkými.
  • Určitě také nezametejte – vyhnali byste z domu duchy předků, kteří chodí v tento čas navštívit živé.

Kdy nemá viset prádlo na Vánoce : Zákaz věšení prádla. Nechcete si pod stromeček nadělit rodinné neštěstí Pak na Štědrý den neperte prádlo a nenechávejte v domě viset ani ručníky a utěrky. Pokud doporučení porušíte, někdo z vašich blízkých se podle kruté pověsti do roka a do dne oběsí.

Bělorusko 8 159 073

Počtem příslušníků (okolo 10 milionů) jsou Bělorusové podobně velkým národem jako Češi či Srbové. Jejich jazykem je běloruština, avšak užívanějším jazykem (zejména ve městech) je v současné době ruština; Bělorusko bylo již v 19. a 20. století vystaveno násilné rusifikaci.

Čeština
Rozšíření Česko Slovensko USA Kanada Německo Rakousko Rumunsko Austrálie Ukrajina Srbsko Chorvatsko Polsko
Počet mluvčích 12,6 milionu (2022)
Klasifikace Indoevropské jazyky Slovanské jazyky Západoslovanské jazyky
Písmo Latinka

Kdy se nesmí věšet prádlo

Lidé by neměli prát prádlo ani hýbat se zemí

K Velkému pátku se váže také řada pověr. Některé nejsou součástí křesťanství, ale pouze lidovými tradicemi. A právě v lidových pověrách je tento den spojován s magickými silami. Údajně by se měly otevírat hory, které by měly vydávat poklady.Čeho se vyvarovat, abyste neměli smůlu

  • O Štědrém dnu platí zákaz malování, šití a vylévání vody na dvůr.
  • Rozhodně nevěste prádlo – vyčarujete si neštěstí v podobě oběšence mezi blízkými.
  • Určitě také nezametejte – vyhnali byste z domu duchy předků, kteří chodí v tento čas navštívit živé.

Prádlo v Kristově krvi

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.

Pokud by vás zajímalo, jak je na tom čeština, ta podle některých statistik patří do top dvacítky a někdy dokonce do top patnáctky nejtěžších světových jazyků.

Kdy se zacalo mluvit český : Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století.

Kdy se nesmí prát prádlo na Vanoce : Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků musí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta.

Proč se nemá věšet prádlo na Nový rok

Přísně zakázáno bylo prát a věšet prádlo, protože by to mohlo znamenat neštěstí do domu. Naopak mezi zaručené recepty na štěstí patří výstřel z pušky v noci na Boží hod směrem k Měsíci.

Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků musí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta.Sušení na slunci vyhovuje bílému prádlu i vaší peněžence

Nejvhodnější dobou pro sušení prádla je jaro až babí léto. Prádlo venku díky intenzivním slunečním paprskům a větru rychle schne.

Jaký jazyk je nejtěžší pro Čechy : Mezi nejtěžší jazyky naopak patří podle výzkumů čínština, arabština, japonština nebo třeba finština, která má v porovnání s češtinou dokonce 14 pádů. Pro Čechy je snadné naučit se ruštinu, polštinu nebo třeba chorvatštinu. A nebojte, ani angličtina pro nás Čechy není těžká.