Antwort Jak se mluví ve Finsku? Weitere Antworten – Jak mluvi ve Finsku

Jak se mluví ve Finsku?
Země má 5,6 milionu obyvatel (k roku 2020), z nichž většina žije ve střední a jižní části země a mluví finsky, baltofinským jazykem z rodiny uralských jazyků, nepříbuzným se skandinávskými jazyky.Vzdělávání ve Finsku – rozhodně alespoň na prvním stupni – je striktně individuální. Finský učitel neučí předmět nebo učivo, učí děti. Každý žák si na začátku školního roku stanoví, kam chce a může v předmětu v následujících měsících dojít. Učitelé sice používají i učebnice, zároveň si ale děti vedou portfolia.Výhodou finštiny je alespoň snadná výslovnost – všechno se čte přesně tak, jak se píše. Zvyknout si je potřeba jen na otevřené samohlásky ä, ö, y (čte se jako německé ü) a vysokou koncentraci nejrůznějších dvojhlásek.

Jak se řekne finsky na zdraví : Základní výrazy

Česky Finsky
Dobrou noc Hyvää yötä
Na shledanou (viz ahoj)
Dobrou chuť Hyvää ruokahalua
Na zdraví! Kippis

Kde se mluví česky

Čeština
Rozšíření Česko Slovensko USA Kanada Německo Rakousko Rumunsko Austrálie Ukrajina Srbsko Chorvatsko Polsko
Počet mluvčích 12,6 milionu (2022)
Klasifikace Indoevropské jazyky Slovanské jazyky Západoslovanské jazyky
Písmo Latinka

Kolik je Finu : Drtivá většina celkem z 5,5 milionu Finů proto žije na jihu státu a vzhledem k výše uvedeným faktům asi nepřekvapí, že je Finsko po Islandu a Norsku třetí nejřidčeji osídlenou evropskou zemí.

Finská kuchyně

 • Poronkäristys – laponský pokrmy ze sobího masa.
 • Zhruba třetina masa ve Finsku se sní ve formě klobás (makkara)
 • Graavilohi – syrové lososí maso s koprem a citrónovou šťavou.
 • Nejpopulárnější finský chléb je tmavý žitný chléb ruislepä
 • Karjalanpiirakka – jídlo příbuzné ruským pirožkům běžné v celém Finsku.


Čeština se tak učí u krajanských komunit v Chorvatsku, Německu, Rumunsku, Rusku, Srbsku, na Ukrajině, v Argentině, Brazílii, Paraguayi, na Novém Zélandu nebo v Austrálii. Silná je také krajanská komunita ve Spojených státech.

Co je nejtěžší jazyk na světě

Většina žebříčků se však shoduje, že mezi nejnáročnější světové jazyky patří následujících patnáct:

 • čínština.
 • arabština.
 • thajština.
 • vietnamština.
 • japonština.
 • korejština.
 • islandština.
 • finština.

Quindi Cin-Cin. Takže na zdraví. Cin cin. Na zdraví!Čin čin je ovocný sirup z kořeněných jalovcových bobulí a ovocného koncentrátu jablečné šťávy. Koncentrát je bez přidaného cukru, barviv, aromat a chemické konzervace. Obsahuje jen přirozeně se vyskytující cukry z ovoce.

Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století.

Který jazyk je nejbližší češtině : Čeština neboli český jazyk je západoslovanský jazyk, nejbližší slovenštině, poté lužické srbštině a polštině.

Jak se říká Finsku : Finsko je sedmou největší zemí světa, je nazýváno Země tisíců jezer, čtvrtina země leží za polárním kruhem. Na jihozápadním pobřeží se nachází největší evropské souostroví, jehož součástí je samosprávná provincie Ålandy.

Kdo je v čele Finska

V čele současné vlády stojí od června 2023 premiér Petteri Orpo, prezidentem je od března 2018 již podruhé Sauli Niinistö.

Alkohol nad 22 % se prodává pouze osobám starším 20 let, do 22 % i 18 a 19letým. V restauracích a barech je nicméně jen jedna věková hranice pro prodej veškerého alkoholu, a to 18 let. Extra silný alkohol (nad 80 %) je možné držet a prodávat jen se zvláštním povolením.Nejběžnějšími nápoji ve Finsku jsou voda a káva, ale během jídla je oblíbené také mléko a podmáslí.

Jaký jazyk je nejtěžší pro Čechy : Mezi nejtěžší jazyky naopak patří podle výzkumů čínština, arabština, japonština nebo třeba finština, která má v porovnání s češtinou dokonce 14 pádů. Pro Čechy je snadné naučit se ruštinu, polštinu nebo třeba chorvatštinu. A nebojte, ani angličtina pro nás Čechy není těžká.