Antwort Proč jsou zdravé švestky? Weitere Antworten – Jak zdravé jsou švestky

Proč jsou zdravé švestky?
Sytě modré barvivo ve švestkách patří mezi flavonoidy (sekundární metabolity rostlin), které mají pozitivní účinky na zdraví člověka: mohou působit preventivně proti rakovině, srdečně-cévním onemocněním i jako antioxidanty.Patří tedy k potravinám, které nezpůsobují žádné radikální změny v hladinách cukru v krvi, což ocení diabetici. Výborně se hodí při redukčních dietách, samy o sobě podporují hubnutí, zrychlují metabolismus a napomáhají vyprazdňování. Velmi dobře zasycují, už pět švestek zažene hlad.Švestky obsahují víc než 78 % vody a díky obsahu draslíku a dalších látek mají močopudné účinky, pomáhají tělu zbavit se nadbytečné vody a soli a prospívají ledvinám. Často jsou účinné při otocích, jejichž příčinou je nedostatečná činnost ledvin. Mají silně projímavý účinek.

Kolik Snist švestek : Navíc pročišťuje organismus,“ doplňuje výživová poradkyně Monika Divišová z Akademie léčivé výživy. Sto gramů švestek obsahuje zhruba dva gramy, v případě sušených je to dokonce osm gramů, ovšem počítejte také s trojnásobným množstvím kalorií. Doporučené množství vlákniny je 30 až 40 gramů denně.

Proč padají nezralé švestky

„Je to škůdce, dalo by se říci, že se jedná o mouchu, které se jmenuje pilatka švestková. Klade vajíčka do malých plůdků po odkvětu a z nich se líhne takzvaná housenice. Ta nezralý plod vykousne a švestka zhruba do 14 dnů opadá. Jestli má zahrádkář letošní úrodu napadenu pilatkou, zjistí poměrně lehce.

Co s peckami od švestek : Pokud švestky nejdou od pecky oddělit, povaříme je doměkka ve vlastní šťávě a poté je propasírujeme. Povaření švestek s peckami dodá povidlům jadernou vůni i chuť. Propasírovanou hmotu vrátíme do hrnce. Švestky vaříme na středním stupni, stále je mícháme.

Pro lidský organismus je přínosem kyselina listová a vitamin C – jejich obsah závisí na odrůdě. Jablka obsahují také řadu minerálů: draslík, železo, hořčík nebo vápník, a sekundární metabolity rostlin. Vysoký podíl vlákniny ve formě pektinu a celulózy podporuje trávení a pomáhá předcházet zácpě.

Výzkum totiž naznačuje, že konzumace sušených švestek může zvýšit hladiny určitých hormonů, které se podílejí na tvorbě kostí. Švestky nás také potencionálně chrání před rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění díky vysokému obsahu vlákniny, draslíku a antioxidantů.

Kdy jíst sušené švestky

Sušené ovoce je dobré jíst po celý rok, protože je skutečnou vitamínovou bombou pro náš organismus a obsahuje mnoho výživných látek. Sušené ovoce je velmi bohaté na kalorie a cukry, včetně glukózy a fruktózy.Piliarka švestková ( Hoplocampa minuta) patří asi do skupiny nejzávažnějších škůdců švestek. Způsobuje červivost švestek a následně jejich opadnutí. Po odkvětu švestek jsou na napadených plodech černé otvory s trusem housenek pilařky. Housenky uvnitř plodu vyžírají středovou část, budoucí pecku.Na listech meruněk se Šarka projevuje ve formě žlutozelených nebo světlezelený kreseb, proužků, prstenců nebo skvrn, které jsou nejvýraznější v první polovině vegetačního období. Na povrchu plodů meruněk lze příznaky Šarki pozorovat krátce před jejich dozráním. Projevují se poměrně velkými bělavými kresbami a kroužky.

Slivoň – choroby a škůdci

  • Moniliniová hniloba slivoně (Monilinia fructigena, M. laxa)
  • Suchá skvrnitost listů slivoně (Stigmina carpophila)
  • Puchrovitost slivoně (Taphrina pruni)
  • Svilušky.
  • Mšice na slivoních.
  • Pilatka švestková (Hoplocampa minuta)
  • Pilatka žlutá (Hoplocampa flava)
  • Obaleč švestkový (Grapholita funebrana)

Proč nejíst jablko večer : Pozor na ovoce

Je přece zdravé. Ano, to je sice pravda, ovoce je zdravé a sníst jedno jablko před spaním vám neuškodí. Pokud si však dáte velkou porci ovoce na noc, pro vaše tělo to dobré není. Obsahuje totiž příliš velké množství cukru, které může způsobit nadýmání v případě, že již nemáte žádný pohyb.

Proč jíst banány : Podporují zdraví srdce

Vláknina obsažená v ovoci pomáhá snižovat LDL neboli „špatný“ cholesterol. Tím snižuje riziko srdečních chorob a mrtvice. Banány jsou výborným zdrojem draslíku, klíčového minerálu, který pomáhá udržovat zdravou srdeční činnost.

Co z mražených švestek

Pokud v ní máte dostatek prostoru, vypeckované mražené švestky přijdou v zimě vhod, a to nejen na koláče, knedlíky a omáčky. Rozmražené je můžete rozmixovat a přidat do smoothie nebo jogurtu, přičemž obsah vitamínů a dalších prospěšných látek zůstane zcela zachován.

Další studie naznačují, že konzumace 50 g nebo 100 g sušených kalifornských švestek denně u žen po menopauze prevence ztráty kostní hmoty u žen s osteopenií.Postřik se provádí obvykle na konci kvetení (v době počátku opadu korunních plátků).

Kdy postřik na švestky : Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.