Antwort Proč jsme na lipské burze? Weitere Antworten – Co je Lipská burza

Proč jsme na lipské burze?
EEX Group je globální komoditní burza, která sídlí v německém Lipsku a je celosvětově přítomna v 17 lokacích. EEX je burza, na které se zobchoduje celosvětově nejvíce kontraktů na elektrickou energii a je součástí skupiny Deutche Börse Group.Vliv burzy na cenu v Česku

Konkrétně ČEZ prodává přes lipskou burzu jen asi 5 % své celkové produkce. Do zahraničí vyváží ČEZ asi 5 % své roční produkce (1,6 TWh v roce 2021, zejména na Slovensko) a naopak dovážena je elektřina převážně z Německa (0,3 TWh v roce 2021).V České republice je klíčovou burzou pro obchodování s elektřinou European Energy Exchange se sídlem v německém Lipsku. Velcí dodavatelé často nakupují elektřinu na burze na několik měsíců, nebo dokonce let dopředu, díky čemuž si u svého dodavatele můžete cenu zafixovat.

Proč je v Čechách tak drahá elektřina : „Každý den probíhá aukce energie a čím víc je jí potřeba, tím je dražší. A k tomu nakupují obchodníci na rok dva dopředu," vysvětlil Matějka, "dříve byla nejdražší nabídka od uhelných elektráren, dnes jsou to plynové. A záleží na tom, kolik ho nám "car z východu" pošle a tím utvoří průměrnou cenu na trhu."

Proč je dražší elektřina

Pokud je poptávka po elektřině vyšší, než kolik mohou tyto levné zdroje pokrýt, využívají se dražší zdroje jako jsou uhelné nebo plynové elektrárny. Výsledná cena elektřiny na velkoobchodním trhu je pak taková, za kterou elektřinu vyrábí ten poslední (nejdražší) zdroj, který je ještě potřeba k uspokojení poptávky.

Kdo obchoduje na lipské burze : Obchod s elektřinou na burze v Lipsku

Právě na ní se obchoduje s elektřinou z různých států. Evropa buduje jednotný trh již více než 20 let. A ten stojí na principu nabídky a poptávky, což je ten nejzásadnější princip, který ve finále stanovuje cenu elektřiny a plynu na burze, stejně jako stanovuje cenu akcií ČEZ.

Nejvýznamnějším akcionářem společnosti ke dni 19. 6. 2023 zůstávala Česká republika s podílem na základním kapitálu téměř 70 %.

Čína je až za námi. Hnutí DUHA v rámci seriálu Číslo týdne upozorňuje, že malá Česká republika je pátým největším vývozcem elektřiny na světě. Český vývoz činí 17 TWh ročně.

Proč je v Česku nejdražší elektřina

Česko přitom vyrábí z uhlí asi čtyřicet procent elektřiny, ostatní státy ještě méně. Třeba Rakousko produkuje osmdesát procent elektřiny z bezemisních zdrojů a elektřina tam podražila stejně jako všude v Evropě.Aktuální průměrná cena silové elektřiny se pohybuje okolo 2,88 Kč/kWh (aktualizace duben 2024). Konkrétní ceny se mohou od sebe dost lišit dle místa a dodavatele. V současné době cena elektřiny mírně klesá a lze si zajistit ještě nižší ceny.Aktuální průměrná cena silové elektřiny se pohybuje okolo 2,88 Kč/kWh (aktualizace duben 2024). Konkrétní ceny se mohou od sebe dost lišit dle místa a dodavatele. V současné době cena elektřiny mírně klesá a lze si zajistit ještě nižší ceny.

Cenu elektřiny v roce 2025 lze očekávat ve výši 97,2 EUR/MWh, resp. 2 406 Kč/MWh (15. 5. 2024), což naznačuje termínovaný (futures) kontrakt s dodáním v České republice v roce 2025. Jedná se o současný tržní odhad velkoobchodní ceny elektřiny, přičemž cena se může do okamžiku dodání ještě změnit.

Kdo nabizi Spotove ceny elektřiny : Zde můžete sledovat oficiální spotové ceny v České republice pro každou hodinu dne. Každý den ve 14h vyhlašuje státní společnost OTE (Operátor trhu s elektřinou) ceny na další den. Pokud přepnete na tabulku, uvidíte aktuální výkupní ceny dle našeho ceníku.

Kolik stojí jedna akcie ČEZu : Časová osa

Čas Cena Celkový objem
16:09:43 915,50 Kč 3
16:09:43 915,50 Kč 18
16:09:42 917,50 Kč 10
16:09:00 917,00 Kč 196

Kolik elektraren vlastni ČEZ

Společnost ČEZ tak v roce 2021 přispěla téměř dvěma třetinami k celkovému objemu výroby elektřiny v Česku (53,2 TWh, z toho 33,4 TWh v bezemisních zdrojích, tj. 63 %).

Největší podíl na spotřebě má sektor průmyslu (37,1 %), následovaný domácnostmi (26,5 %) a sektorem obchodu, služeb, školství a zdravotnictví (21,9 %).Jednoznačným vítězem soutěže v roční spotřebě je televizor. Je puštěný průměrně 30 hodin týdně, takže se na celkové spotřebě domácností podílí celkem 27 procenty. Hned v závěsu s téměř 24 procenty se drží lednička, většinou kombinovaná s mrazákem.

Kolik stojí 1 KW u Čezu : Platí tedy, že cena elektřiny ČEZ za 1 kWh musí být vždy stejná nebo nižší než vládou zastropované ceny platné po celý rok 2023. Jde tedy maximálně o 5 Kč/kWh bez DPH nebo 6,05/kWh s DPH.