Antwort Kolik stupňů snesou rajčata? Weitere Antworten – Kdy nejpozději zasít rajčata

Kolik stupňů snesou rajčata?
Semena rajčat se vysévají přibližně v půli března, aby do poloviny května vyrostly v silné sazenice. Z únorových výsevů bývají sazenice zbytečně přerostlé. Pozdější dubnové a květnové výsevy jsou možné, ale zpožďují sklizeň.Ideální teplota pro růst se nejčastěji uvádí okolo 25°C. Teploty nad 35°C přinášejí paprikám také komplikace. V nevětraném skleníku se této teploty docílí velice rychle a v listech přestává probíhat látková výměna. Chilli paprikám vyhovuje proudění vzduchu ve vyšších partiích.Za slunečného počasí pěstujeme sazenice při teplotě 16–20 °C, při vyšších teplotách větráme. V noci jsou vhodné teploty kolem 10 °C. Čím je nižší sluneční osvětlení, tím musí být teplota nižší, aby se zabránilo vytahování rostlin. Nízká teplota nezpůsobuje po výsadbě vybíhání do květu.

Kdy dát do skleníku rajčata : Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.

Jak uskladnit zelená rajčata aby dozrála

Neumýváme je, ale rozložíme v jedné vrstvě na tác, plech, plastovou bedničku nebo do papírové krabice. Pod rajčata můžeme dát pečicí nebo balicí papír, ale není to nutné. Mezi rajčata položíme zralé jablko nebo banán – budou uvolňovat etylen, což podporuje dozrávání plodů. Rajčata přikryjeme papírem nebo novinami.

Co zasadit mezi rajčata : Dobrým kumpánem bude rajčatům pažitka, cibule, petrželka, mrkev i afrikány. Výčet je ale mnohem delší a zahrnuje také oblíbenou bazalku, luštěniny, dobromysl čili oregano, pórek, ale i koriandr, hořčici, tymián a šalvěj.

Na záhonu. S výsadbou na záhon musíte počkat, až bude stabilně teplejší počasí. Vyberte takové místo, kam svítí sluníčko většinu dne. Sazenice sázejte po dvou, aby se o sebe mohly opřít, když bude foukat, a nezlomily se.

Nejvhodnější termín výsevu je mezi 15 až 30. březnem, ale i dříve, protože sazenice rostou přibližně 50 až 55 dní. Sazenicím musíme zajistit optimální teplotu půdy mezi 20 až 30 °C. Rozhodně nesmí klesnout pod 13 °C.

Jakou teplotu snese salát

Všechny typy salátů nejlépe rostou při teplotách 10–20 °C. Pro dosažení kvalitní sklizně jsou lepší chladné noci. Některé kultivary jsou odolné vůči vyšším teplotám, jiné vůči mrazu. Při teplotách nad 25 °C však saláty špatně klíčí, předčasně vybíhají do květu a mají hořké listy.Vysoké teploty a mrazíky vadí

I když pěstujeme teplomilné druhy, jako jsou okurky, rajčata a papriky, musíme pamatovat na to, že i ony špatně snášejí teplotu nad 35 °C. Optimální teplota pro okurky je asi 25 °C přes den a 16 až 18 °C v noci.V čase, kdy svítí přímé slunce, je optimální teplota ve skleníku kolem 25˚ a maximální teplota by neměla překročit 32˚C. V noci jsou pak nejvhodnější teploty kolem 18 – 20˚C. Při nízké intenzitě světla, (pokud je třeba zataženo), postačí teplota vně skleníku kolem 20˚C a noční teploty by neměly klesnout pod 15˚C.

Vysévat v tuto dobu doma můžete například cibuli, květák, brokolici, kedluben, pórek, papriky, rajčata nebo hlávkový salát. U truhlíkových rostlin pravidelně kontrolujte výskyt mšic. V únoru je taktéž možné vysít ve skleníku špenát.

Proč nejíst zelená rajčata : Konzumovat zelená rajčata není dobrý nápad. Nezralá rajčata totiž obsahují jedovatý solanin a tomatin. Tyto látky se odbourávají při dozrávání. Pokud byste chtěli zelená rajčata přesto konzumovat, nikdy by se nemělo sníst více než 100 g za den a děti nebo těhotné ženy by je raději neměly jíst vůbec.

Co se dá dělat se zelenými rajčaty : Keříčky obsypané zelenými plody nemusíte vyhazovat. Tedy pokud jsou rostliny zdravé a nejeví známky plísně. Plesnivá rajčata vyhoďte do biopopelnice nebo kontejneru k tomu určenému. Na kompost nepatří, tam byste si zárodky plísně jen přenesli do další sezóny.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

 • červená řepa, salát X špenát.
 • zelí X jahody.
 • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
 • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
 • fazole X fenykl.
 • šalotka X hrách, fazole.


Rajčata patří k teplomilným rostlinám a velmi dobře se jim bude dařit na teplých prosluněných místech. Optimální teplota pro pěstování rajčat je mezi 20 a 28 stupni Celsia. Rostlinám se dobře daří v půdě dostatečně zásobené živinami a organickými látkami.Zásady výsadby papriky ve skleníku

Keře je třeba sázet ve vzdálenosti 25 až 40 cm v závislosti na výšce, a mezi řádky nechat 65-70 cm. Aby mladé rostliny nebyly spáleny, výsadbu je třeba provádět ráno, večer nebo v zamračený den.

Co zasadit vedle paprik : Co zasadit vedle paprik:

 1. Rajče.
 2. Kapusta.
 3. Kedlubny.
 4. Česnek.
 5. Cibule.
 6. Fazole.
 7. Mrkev.
 8. Petržel.