Antwort Kolik baru má turbo? Weitere Antworten – Kolik baru tlačí turbo

Kolik baru má turbo?
Pustíte plyn a vyřadíte rychlost nebo nedej bože vypnete motor. Takřka okamžitě vám spadnou otáčky motoru na volnoběh nebo při vypnutí motoru na nulu. Tlak oleje, mazání klesne na 1 či 1,5bar (orientační hodnoty, každý motor to má jinak) nebo při vypnutí motoru klesne tlak na 0 barů!Turbodmychadlo pracuje za extrémních teplot, v jeho jádru dosahují i u silničních vozů teploty až k 900 °C (zážehové motory), a zatímco běžný civilní motor dosahuje maximálních otáček typicky kolem 6000 za minutu, turbo se běžně točí o několik řádů rychleji (100 – 150 000 ot./min.).Není tedy třeba se děsit a raději navštivte servis, kde závadu jistě odhalí. Obecně má na životnost turbodmychadla vliv několik faktorů. Turbu například nesvědčí krátké trasy, nebo časté studené starty. Pokud však dopřáváte vozu standardní údržbu, mělo by turbo vydržet víc než 200 tisíc kilometrů.

Kolik tlačí turbo 1.9 TDI 81kw : Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

Jak poznám že je špatně turbo

Příznaky poškozeného turbodmychadla jsou:

 1. Ztráta výkonu.
 2. Pomalejší a hlasitější akcelerace.
 3. Potíže s dosažením vyšších rychlostí
 4. Modrošedý kouř z výfuku.
 5. Rozsvítí se kontrolka motoru.

Proč odešlo turbo : Pokud turbo začíná vydávat nelibé zvuky či dělá hluk, může jít o příčinu vůle hřídele, na které jsou turbínové a kompresorové lopatky. Ty začínají škrtat o plochu skříně a tím vzniká hluk. Materiály se tím pádem značně opotřebovávají. Dalším důvodem může být zadřené kluzné ložisko, které je zapotřebí vyměnit.

Typickým projevem této závady je náhlá ztráta výkonu (zpravidla při akceleraci), pokles otáček a „spadnutí“ motoru do nouzového režimu. To sice odstraníte vypnutím klíčku zapalování, ale tato závada se náhodně opakuje a může být v silničním provozu příčinou velmi kritických situací.

Vůz ztratí výkon, a to obvykle za doprovodu rozsvícení kontrolky motoru, případě se rovnou aktivuje nouzový režim. Nemusí to být nutně turbo a pokud ano, tak nemusí být definitivně rozbité. Pokud po vypnutí motoru a opětovném nastartování vůz táhne jako předtím, tak je paleta možných závad větší a turbem to asi nebude.

Kolik tlačí turbo 1.9 TDI

Je nutné přestavět mapy dávkování paliva tak, aby dokázali do motoru dostat víc, než limitních 60mg paliva. K tomu je zároveň nutné kompletně předělat i mapy regulace tlaku turba, aby dokázalo velký příval spalin uregulovat.Turbodmychadla většinou dosahují účinnosti kolem 80 %. V automobilovém průmyslu se většinou používají turbodmychadla zvyšující tlak maximálně o 0,8 barů, i když jsou dosažitelné vyšší tlaky.Turbodmychadlo také může začít přisávat olej do sání, případně začnou turbíny třít o plochu skříně. Pozorný řidič by měl takové nezvyklé zvukové projevy rozeznat. Obzvláště, jsou-li doprovázeny kolísáním otáček při volnoběhu nebo sníženým výkonem motoru.

Turbo přestává fungovat ve chvíli, kdy začne přisávat olej do sání a tím i nastává vůle hřídele, na kterém jsou turbíny. Nebude to trvat moc dlouho a turbíny začnou škrtat o plochu skříně, turbo začne být hlučné a materiály se začnou tím pádem více opotřebovávat. Předzvěst konce.

Jak poznat že odeslo turbo : Když to klekne

Ve chvíli, kdy se turbodmychadlo porouchá a přestane plnit svoji funkci, to bezpečně poznáte. Vůz ztratí výkon, a to obvykle za doprovodu rozsvícení kontrolky motoru, případě se rovnou aktivuje nouzový režim. Nemusí to být nutně turbo a pokud ano, tak nemusí být definitivně rozbité.

Jak se pozná že odešlo turbo : JAK POZNAT, ŽE ODCHÁZÍ TURBO

 1. Hlučnost. Pokud turbo začíná vydávat nelibé zvuky či dělá hluk, může jít o příčinu vůle hřídele, na které jsou turbínové a kompresorové lopatky.
 2. Pískání
 3. Kolísající otáčky.
 4. Mechanické poškození
 5. Axiální vůle.
 6. Poškození od nasátých nečistot.

Jak poznam že odešlo turbo

Příznaky poškozeného turbodmychadla jsou:

 1. Ztráta výkonu.
 2. Pomalejší a hlasitější akcelerace.
 3. Potíže s dosažením vyšších rychlostí
 4. Modrošedý kouř z výfuku.
 5. Rozsvítí se kontrolka motoru.


Turbodmychadla osobních aut ze začátku osmdesátých let končila kolem 120 tisíc otáček za minutu, dnes je běžná hodnota 250 tisíc a nejnovější turba se blíží třem stovkám tisíc otáček.Od nastartování do 2 400 otáček se aktivuje primární turbo, přičemž ventil turbíny i výtlačný ventil kompresoru zůstávají zavřené a naopak se otevírá recirkulační ventil kompresoru. Mezi 2 400 a 2 800 otáčkami se aktivuje sekundární turbo a dochází k otevírání ventilu turbíny i výtlačného ventilu kompresoru.

Co se stane kdyz odejde turbo : Vůz ztratí výkon, a to obvykle za doprovodu rozsvícení kontrolky motoru, případě se rovnou aktivuje nouzový režim. Nemusí to být nutně turbo a pokud ano, tak nemusí být definitivně rozbité. Pokud po vypnutí motoru a opětovném nastartování vůz táhne jako předtím, tak je paleta možných závad větší a turbem to asi nebude.