Antwort Kdy zastřihávat jabloň? Weitere Antworten – Kdy se Zastřihává jabloň

Kdy zastřihávat jabloň?
Přehled ovocných stromů

měsíc řezání
jabloň únor, březen a srpen
hrušeň únor, březen a srpen
slivoň únor abřezen
švestka únor, březen a červenec

Ovocné i jiné stromy prořezávejte na jaře, než začnou rašit. Výjimkou z tohoto pravidla jsou stromy se silným jarním mízotokem: ty prořezávejte později v létě nebo na konci zimy, než začne míza proudit nejsilněji. Únor–duben: Prořezávejte časně zjara. Červenec–srpen: Pokud na jaře proudí míza, prořezávejte koncem léta.Po výsadbě jabloně i hrušně stříháme vždy na jaře před rašením. Korunka stromu má mít terminální výhon se čtyřmi hlavními kosterními větvemi. Všechny přebytečné a nevhodně rostoucí výhony hladce odřízneme na větevní kroužek. Základní boční výhony zkrátíme na 4–6 pupenů, volíme výhony směřující ven z koruny.

Kdy stříhat vlky na jabloních : Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.

Co zasadit pod jabloň

Co vysadit pod ovocný strom

  1. Třezalka kalíškatá
  2. Hlohyně šarlatová
  3. Modřence.
  4. Rozchodník.
  5. Třapatka zářivá
  6. Záplevák podzimní
  7. Brusnice brusinka.
  8. Abélie velkokvětá

Kdy se může řezat třešeň : Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.

Období vegetačního klidu

V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.

První plody je možné očekávat čtvrtým až pátým rokem, doba plné plodnosti trvá přibližně dvě desetiletí. Čtvrtkmeny doporučujeme do menších zahrad a pro pěstování na svazích, kde hrozí vodní eroze a je nutné prostor mezi stromy zatravnit.

Kdy stříhat staré jabloně

Základním a důležitým řezem u jabloní je řez zimní, které se provádí v období od ledna do dubna. Nejideálnějším obdobím je pak konec února a začátek března, kdy je nejmenší pravděpodobnost mrazů. Dalším obdobím, kdy je vhodné stříhat jabloně a provádět tak letní řez je od konce července do konce srpna.Velmi husté keře a stromy můžeme omladit i razantněji. Odstraníme staré větve, část zbylých větví zkrátíme o polovinu. Větve seřízneme až k zemi a ponecháme stejný počet výhonků. Radikální zmlazování je také vhodné rozdělit na dva až tři po sobě jdoucí roky.Vlky odstraňujte v létě

Vlk se říká větvím, které vyrůstají kolmo vzhůru a nekvetou. Když je odstraníme během léta, rána se stačí zacelit a nevyraší na ní další výhony. Snažte se větve ostříhat, co nejblíže kmenu. Výhonek pak znovu neobrazí, a navíc se neporaníte o pahýl, když polezete na strom.

Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.

Jak správně zasadit jabloň : Jabloně preferují půdu s neutrální až mírně kyselou reakcí. Důležité je si předem připravit místo výsadby. Vykopeme jámu cca 1mx60cm, v případě těžkých jílovitých půd 80x80x100. Vybranou půdu upravíme dle potřeby – do těžší přidáme písek, do příliš lehké zase zem hlinitou.

Kdy se sadí jabloň : Kdy vysadit jabloň Jabloně se doporučuje vysazovat na podzim – koncem října nebo v listopadu. Stromu to prospěje díky vláze, kterou bude mít během zimních měsíců. Klidně ji však můžete vysadit i jindy, a to až do dubna.

Kdy se stříká třešeň

Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.

Už od malička nám vtloukali do hlavy, že na třešně se nesmíme za žádnou cenu napít vody, jinak nám bude špatně. S tímto legendárním strašákem to ale není tak žhavé. Pokud sníte nadměrnou porci syrových třešní a okamžitě ji zapijete velkou sklenicí vody, tak ano, bude vám zřejmě špatně.Přesné datum vegetačního klidu dřevin není právními předpisy stanoveno a ani stanovit nelze, vyhláška pouze říká, že jde o období přirozeného útlumu fyziologických a ekologických funkcí dřeviny. V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března.

Kdy můžu porazit brizu : Stromy jehličnaté rostoucí mimo les je doporučeno kácet výhradně v době vegetačního klidu (od 1. listopadu do 31. března). Povolení ke kácení není potřeba jen v případě že strom má ve 130 cm nad zemí obvod do 80 cm.