Antwort Kdy Strihat jabloně na jaře? Weitere Antworten – Kdy stříhat jabloně na jaře

Kdy Strihat jabloně na jaře?
Jarní řez jabloní lze provádět už od poloviny února, ideální dobou je první polovia března. Už téměř nehrozí promrznutí pupenů po řezu a zároveň pupeny ještě spí, a tedy nedochází při řezu k jejich poškození.Řez by se měl provádět v úhlu 30–45°, přibližně půl centimetru nad pupenem nebo větvením. Pokud je třeba provést řez větší než 3 cm, ránu po seřezání zamázněte včelím voskem. Tak můžete zabránit infekci stromu. Na prořezání tenčích větví vám postačí zahradnická pilka nebo nůžky.Po výsadbě jabloně i hrušně stříháme vždy na jaře před rašením. Korunka stromu má mít terminální výhon se čtyřmi hlavními kosterními větvemi. Všechny přebytečné a nevhodně rostoucí výhony hladce odřízneme na větevní kroužek. Základní boční výhony zkrátíme na 4–6 pupenů, volíme výhony směřující ven z koruny.

Jak stříhat vlky na jabloní : Vlky odřízneme v tzv. větevním kroužku. Použijeme řez na patku, což je přibližně 8 až 12 milimetrů dlouhá část se spícími pupeny. Ty pak u jabloní s pravděpodobností 20 až 40 % prorostou a posléze vytvoří plodonosný obrost.

Kdy nejpozději stříhat jabloně

Jádroviny, zejména jabloně a hrušně, nejsou na dobu řezu tolik náročné, přesto je lépe počkat s hlavním řezem až po skončení mrazů, zpravidla v březnu nebo v dubnu. První plodiny, které lze řezat bez následků již v únoru, jsou bobuloviny – rybíz, angrešt, maliník, kanadské borůvky – a také vinná réva.

Kdy se mají stříhat jabloně : Základním a důležitým řezem u jabloní je řez zimní, které se provádí v období od ledna do dubna. Nejideálnějším obdobím je pak konec února a začátek března, kdy je nejmenší pravděpodobnost mrazů. Dalším obdobím, kdy je vhodné stříhat jabloně a provádět tak letní řez je od konce července do konce srpna.

Období vegetačního klidu

V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.

Na jaře se soustřeďte na jabloně, hrušně, třešně, broskvoně a další ovocné stromy. Ochránit budou potřebovat i okrasné dřeviny, jako jsou třeba dřín, magnólie, šeřík, azalka a rododendron.

Kdy a jak stříhat jabloň

Kdy prořezávat jabloně

Stromy je třeba prořezávat časně zjara, v březnu nebo dubnu, dokud nejsou pupeny ještě otevřené.Přehled ovocných stromů

měsíc řezání
jabloň únor, březen a srpen
hrušeň únor, březen a srpen
slivoň únor abřezen
švestka únor, březen a červenec

Stromy je třeba prořezávat časně zjara, v březnu nebo dubnu, dokud nejsou pupeny ještě otevřené. Stromy neprořezávejte za mrazivého počasí, protože se snadno lámou. Pokud od posledního prořezávání uplynulo několik let, rozložte prořezávání postupně na více roků.

Vlky můžete výjimečně zahlédnout, většinou ale hned odběhnou. Ve dne vidí hůř, proto může být jejich reakce opožděná. Pokud spatříte vlka v přírodě, zůstaňte klidní a držte si odstup. Nepřibližujte se, nevybízejte ho, aby k vám přišel, nikdy mu nenabízejte jídlo.

Co stříhat na jaře : Na jaře se soustřeďte na jabloně, hrušně, třešně, broskvoně a další ovocné stromy. Ochránit budou potřebovat i okrasné dřeviny, jako jsou třeba dřín, magnólie, šeřík, azalka a rododendron.

Kdy porazit jabloň : Kdy je nejlepší se do kácení pustit Zákon ani vyhláška toto nijak neupravují, obecně ale platí, že nejvhodnější dobou pro kácení dřevin je období vegetačního klidu, které trvá od října do března. Pokud se rozhodnete kácet mimo toto období, můžete.

Kdy mohu porazit strom

Přesné datum vegetačního klidu dřevin není právními předpisy stanoveno a ani stanovit nelze, vyhláška pouze říká, že jde o období přirozeného útlumu fyziologických a ekologických funkcí dřeviny. V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března.

10 nejkrásnějších květů jara

  • Modřenec (Muscari armeniacum)
  • Hyacinty (Hyacinthus)
  • Krokusy (Crocus vernus)
  • Pryskyřníky (Ranunculus asiaticus)
  • Řebčík kostkovaný (Fritallaria meleagris)
  • Narcis (Narcissus)
  • Kosatec síťkovaný (Iris reticulata)
  • Prvosenky (Primula)

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Jak stříhat jabloně v létě : Můžeme odstranit konkurenční výhony, zkrátit příliš dlouhé letorosty na konci hlavních větví na úroveň ostatních, provést úpravu nepravidelné koruny, pokud některé koncové pupeny po jarním řezu nevyrašily apod. Zásadně v tomto období odstraňujeme vlky vyrostlé po zmlazovacím řezu z kmene nebo hlavních větví.