Antwort Kdy se má roubovat? Weitere Antworten – Kdy je čas na roubování

Kdy se má roubovat?
V dubnu, kdy je už strom plný mízy, zkušení zahradníci doporučují roubování za kůru. Velmi starým a jednoduchým způsobem roubování, který však není k rostlinám příliš šetrný, je roubování do rozštěpu. Kolmo seříznutá podnož se naštípne roubovacím nožem a do škvíry se zasune do klínku seřezaný roub.Roubování

  1. Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení).
  2. Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne).

Pro roubování je nejvhodnější čas brzy zjara, kdy se stromy teprve začínají probouzet. Obvykle platí pořadí v roubování, kdy jako první je na řadě angrešt a rybíz, pak třešně a višně, dále meruňky, švestky, slívy a nakonec jabloně a hrušně.

Na jakou podnož roubovat : Na roubování melounů můžete použít podnož SPRINTER F1 (jde o speciálně vytvořenou podnož pro roubování křením Cucubita maxima a Cucurbita moschata).

Na jakou tykev roubovat

TYKEV FÍKOLISTÁ – selekce SM-CF 106 F1 (Cucurbita ficifolia C. Bouché) – tykev používaná jako podnož pro roubování okurek a melounů. Má dobrou afinitu s většinou pěstovaných odrůd. Bohatý kořenový systém odolný vůči půdním patogenům zajišťuje bujný růst naroubované rostliny a vysokou plodnost.

Kdy roubovat jádroviny : Kdy roubovat

První rouby se užijí v lednu na „roubování v ruce“. V únoru je používáme při roubování venku, způsoby vhodnými pro období bez mízy (plátování, kozí nožka, do rozštěpu…). A na jaře, za mízy, takzvaně za kůru.

Pro pěstování meruněk se používá velké množství podnoží, pro mnohé školkaře je rozhodující cena. MYROBALÁN- asi nejběžnější a jedna z nejlevnějších podnoží na švestky, meruňky a broskve. Stromky rostou bujně , má silné kořeny, roste i na méně vhodných stanovištích.

Nejvhodnější dobou k roubování je konec března a duben, tj. v době počátku rašení jabloní až do počátku květu. Je to období, kdy stromy mají mízu a dobře se dají uplatnit způsoby roubování za kůru.

Kdy se stříhají višně

Peckoviny (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) řežeme zásadně v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. Zpravidla tento řez spadá na měsíce červenec a srpen (v teplejších lokalitách i začátek září).V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.Na podnož se pak roubují kulturní odrůdy s vlastnostmi, které nám vyhovují, ať už je to chuť, doba zrání, velikost, konzistence dužiny či barva a další. Roubované rajče tak spojuje přednosti obou odrůd a vznikne rostlina s vysokou úrodností, navíc odolná k chorobám či suchu.

Jako podnož se nejčastěji používá tykev fíkolistá (Cucurbita ficifolia), která tvoří mohutný kořenový systém. Robustní kořeny pronikají hluboko do půdy a snadněji nacházejí vodu a živiny. Proto rostou roubované okurky bujně a vitálně. Navíc jim méně škodí nižší teploty.

Proč se Roubuji okurky : Robustní kořeny pronikají hluboko do půdy a snadněji nacházejí vodu a živiny. Proto rostou roubované okurky bujně a vitálně. Navíc jim méně škodí nižší teploty.

Jak dlouho klíčí tykev Fíkolistá : Přibližně za 14 dní je odrůda připravená k roubování, v době 2 okvětních lístků. Roubujeme do rozštěpu, v době kdy se objeví první lístky. Poté místo zavážeme roubovací páskou. Dopřejeme sazeničkám stanoviště s vysokou vlhkostí, teplé a slunečné.

Kdy se roubuje jabloň

Nejvhodnější dobou k roubování je konec března a duben, tj. v době počátku rašení jabloní až do počátku květu. Je to období, kdy stromy mají mízu a dobře se dají uplatnit způsoby roubování za kůru.

Meruňky začínají plodit většinou druhý až třetí rok po výsadbě. Vůbec nejvyšší plodnosti stromy zpravidla dosahují mezi desátým až dvanáctým rokem. Meruňky se nejčastěji pěstují do třicátého roku života.Meruňky řežeme na jaře. V případě mladých stromků ideálně ještě před rašením, starší o něco později. Cílem řezu u meruněk je zachovat správný tvar koruny a zamezit tomu, aby strom přestal plodit.

Na jakou podnož roubovat jabloň : dává vznik koruně ovocných stromů, které rodí ovoce. Podnoží může být jak semenáč stejného druhu (třešeň ptačí pro kultivary třešní), kultivar rostliny využívaný speciálně jako podnož (časté u jabloní např. M27), tak i některý příbuzný druh (například roubování hrušně na kdouloň).