Antwort Kdy a jak roubovat švestky? Weitere Antworten – Kdy je čas na roubování

Kdy a jak roubovat švestky?
V dubnu, kdy je už strom plný mízy, zkušení zahradníci doporučují roubování za kůru. Velmi starým a jednoduchým způsobem roubování, který však není k rostlinám příliš šetrný, je roubování do rozštěpu. Kolmo seříznutá podnož se naštípne roubovacím nožem a do škvíry se zasune do klínku seřezaný roub.Roubování švestek

Švestky budeme roubovat za kůru, a to jak u mladých, koupených podnoží, tak i za starou kůru vzrostlých stromů. U švestek se můžete těšit i na letní očkování.V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.

Kdy a jak roubovat třešně : Pro roubování je nejvhodnější čas brzy zjara, kdy se stromy teprve začínají probouzet. Obvykle platí pořadí v roubování, kdy jako první je na řadě angrešt a rybíz, pak třešně a višně, dále meruňky, švestky, slívy a nakonec jabloně a hrušně.

Na jakou tykev roubovat

TYKEV FÍKOLISTÁ – selekce SM-CF 106 F1 (Cucurbita ficifolia C. Bouché) – tykev používaná jako podnož pro roubování okurek a melounů. Má dobrou afinitu s většinou pěstovaných odrůd. Bohatý kořenový systém odolný vůči půdním patogenům zajišťuje bujný růst naroubované rostliny a vysokou plodnost.

Kdy vysadit Roubovane okurky : Ideální termín je od 15.3. do 15.4. podle toho, jak kdo má teplý skleník a kdy si může dovolit okurky vysadit. Nedoporučuji naroubované okurky ponechávat déle než 10 dní po odstranění kořene okurky v malém kelímku, kořeny v něm trpí a rostlina žloutne.

Nejvhodnější dobou k roubování je konec března a duben, tj. v době počátku rašení jabloní až do počátku květu. Je to období, kdy stromy mají mízu a dobře se dají uplatnit způsoby roubování za kůru.

U peckovin se ukázalo, že vhodná doba, kdy se rouby ujímají, nastává až horně pozdě, zhruba 2 týdny po odkvětu. Není lehké do té doby udržet rouby, aby nebyly zaschlé nebo naopak narašené.

Kdy a jak řezat švestku

Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.Už od malička nám vtloukali do hlavy, že na třešně se nesmíme za žádnou cenu napít vody, jinak nám bude špatně. S tímto legendárním strašákem to ale není tak žhavé. Pokud sníte nadměrnou porci syrových třešní a okamžitě ji zapijete velkou sklenicí vody, tak ano, bude vám zřejmě špatně.Přehled ovocných stromů

měsíc řezání
hrušeň únor, březen a srpen
slivoň únor abřezen
švestka únor, březen a červenec
třešeň červenec a srpen


Ideální termín je od 15.3. do 15.4. podle toho, jak kdo má teplý skleník a kdy si může dovolit okurky vysadit. Nedoporučuji naroubované okurky ponechávat déle než 10 dní po odstranění kořene okurky v malém kelímku, kořeny v něm trpí a rostlina žloutne.

Proč roubované okurky : Roubování okurek není žádná novinka, ale osvědčený a zahrádkářům známý postup. Hlavním důvodem je ochrana rostlin před půdními houbovými chorobami. Naroubováním salátových okurek na tykev zamezíte výskytu fuzariového vadnutí, jež se často projevuje nenadálým vadnutím a posléze úhynem zdravých rostlin v plné plodnosti.

Na jakou tykev roubovat okurky : Tato odrůda tykve se využívá pro roubování okurek a melounů. Je rezistentní k fusariovému vadnutí, odolná vůči chladu a tvoří bohatý kořenový systém. Díky tomu se naroubované rostlině výborně daří a bohatě plodí.

Jak se roubují švestky

Výhon v místě roubování ošetříme štěpařským voskem, stejně i konec roubu, a převážeme páskou. Pod kůru je možné roubovat u silnějších podnoží. Na roubu se udělá dlouhý táhlý řez, aby co největší plocha srostla s podnoží. Na té se kolmo nařízne kůra, odchlípne se a za ní se vsune připravený roub.

Co vysadit pod ovocný strom

  1. Třezalka kalíškatá
  2. Hlohyně šarlatová
  3. Modřence.
  4. Rozchodník.
  5. Třapatka zářivá
  6. Záplevák podzimní
  7. Brusnice brusinka.
  8. Abélie velkokvětá

Při roubování za kůru jsou nároky na práci s nožem minimální. Stačí jediný šikmý řez na roubu, dlouhý přibližně 3 cm, na přesnosti již tolik nezáleží. Rouby řežeme již v únoru nebo v březnu. Pak je vodorovně zakopeme celé do země do hloubky asi 20 cm až do doby, kdy budeme roubovat.

Jak na řez staré švestky : Jak omladit starou švestku Staré odplozené větve se omlazují pomocí vlků, které rostou směrem vzhůru v místě před ohnutím větví pod vodorovnou úroveň. Takový vlk na konci května zakraťte za cca 5. listem (o jeden list výše než chcete) a v červnu odstraňte horní letorost.