Antwort Kde se vyrábí český granát? Weitere Antworten – Kde se vyskytuje český granát

Kde se vyrábí český granát?
Pyrop, český granát, patří mezi nejznámější drahé kameny nejen Českého Středohoří, ale i celých Čech. Těží se zde už mnoho set let. Kromě Českého Středohoří se pyrop nachází i v okolí Turnova a Kolína. Naleziště v Českém Středohoří jsou ale nejznámější.Největší naleziště českého granátu se taky nachází v Českém středohoří. V Podsedicích se dokonce těží v lomu, kde denně zpracují 160 tun zeminy, ze které vytěží 2,5 kilogramu granátů různých velikostí – od 1,8 do 8 milimetrů. Těžba probíhá do hloubky čtyř metrů.A právě do Turnova putuje granát nahrubo vytěžený na Litoměřicku. Kromě Dolní Olešnice na Trutnovsku se v České republice granát strojově těží jen v Podsedicích.

Co se vyrabi z českého granátu : Dnes se z broušených českých granátů už vyrábí jen šperky, dříve to bylo zboží širšího druhu (rámečky na fotografie, kartáče, osazení dekorativních a upomínkových předmětů). Dříve se pro zhotovení šperku užívaly různé techniky, např. abdéková.

Kde koupit český granát v Praze

V dubnu 2021 to bude přesně 30 let od otevření reprezentativní prodejny Granátu Turnov v Dlouhé ulici 28. Podnik v Praze provozuje obchod ještě v ulici Panské a Havířské. V Karlově 8 potom nově Muzeum českého granátu.

Jak se pozná pravý český granát : Doporučujeme tedy řídit se v první řadě velikostí kamene a jeho barvou. Dále pravost českých granátů zasazených do našich šperků garantujeme Certifikátem a výrobní puncovní značkou „G“. České granáty těžíme na dvou lokalitách v Čechách a zpracováváme je pouze do našich šperků.

Olivíny, acháty, jaspisy, křišťály, ametysty, chalcedony a především české granáty: to všechno jsou drahé kameny, spojené s Českým rájem. Při výletech tu sice o drahokamy nebudete zakopávat na každém kroku, ale pořád existují místa, kde je můžete sami objevit.

Od 60. let minulého století se těžba českého granátu provádí výhradně lomovým dobýváním pyroponosných štěrků, kdy tuto metodu začaly používat Rudné doly n. p. na ložisku v Podsedicích. Zde bylo nejprve vytěženo území areálu pro- vozovny, následně byl vybudován vlastní areál se stacionár- ní úpravnou štěrkopísků.

Jak vypadá český granát

Je to minerál, který má ohnivou až krvavě rudou barvu a je průhledný. Český granát je oblíbený po celém světě. Je to drahokam drobných rozměrů (od 2 do 8 mm), je barevně stálý a odolává žáru i kyselinám.Výkupní ceny suroviny českého granátu dle velikostních tříd:

Třída Sítová velikost (mm) Výkupní cena Kč/g
III. 3,0 – 3,9 mm 20 Kč/g
II. 4,0 – 4,9 mm 50 Kč/g
I. 5,0 – 5,9 mm cena dohodou od 120 Kč/g
E0 a větší Od 6,0 mm a více cena dohodou od 250 Kč/g

Almandin je železnato hlinitý granát s intenzivní červenou, purpurově červenou, červenohnědou nebo až fialovou barvou, je nejběžnějším druhem granátu dostupných na trhu.

Barva granátů

S granáty je nejčastěji spojovaná barva červená. Je to dáno tím, že náš "český granát", je zbarven sytě až krvavě červeně (barva „holubí krve“). Typické zbarvení českého granátu je způsobeno příměsí oxidu chromitého.

Kde hledat minerály v ČR : Česká republika patří přes svojí poměrně malou rozlohu ke klasickým oblastem výskytu minerálů. Lokality jako Příbram, Jáchymov, Krásno, Krupka, Dolní Bory, Zálesí u Javorníka, Rožná mají velký věhlas i ve světovém měřítku.

Které kameny čistí vodu : Může jím být ametyst, růženín, citrín, křišťál nebo celá řada dalších kamenů, které jsou pro obohacování vody vhodné. Můžete je vybrat na základě účinků, které slibují, nebo jen tak podle pocitu. Sklenici s vodou a vybraným minerálem potom nechte několik hodin a ideálně přes celou noc odstát.

Kolik stojí gram českého granátů

VÝKUP ČESKÉHO GRANÁTU

Třída Sítová velikost (mm) Výkupní cena Kč/g
III. 3,0 – 3,9 mm 25 Kč/g
II. 4,0 – 4,9 mm 70 Kč/g
I. 5,0 – 5,9 mm 200 Kč/g
E0 a větší Od 6,0 mm a více 500 Kč/g


Obsahuje 60 gramů výbušné nálože a jeho celková hmotnost dosahuje cca 600 gramů. Jeho délka činí 130 mm, průměr 55 mm. Tělo granátu je vejčitého tvaru, je vyrobeno z litiny a na povrchu má drážkování pro snadnější tvorbu střepin při výbuchu.V České republice je hematit středně rozšířeným minerálem. Byl hojně těžen v Krušných horách a to například na lokalitách Horní Blatná, Bludná a na jáchymovsku.

Kde se hledají ametysty : NALEZIŠTĚ A VÝSKYT AMETYSTŮ

Největší přírodní naleziště jsou v Jižní Americe v Brazílii. Tam se vyskytují nejen krásné krystaly a drúzy, ale také velké ametystové geody. Další velká naleziště se nacházejí v Uruguayi, která je známá především sytě fialovými geodami. I v Česku se dají najít překrásné ametysty.