Antwort Kde roste modřín opadavý? Weitere Antworten – Kde roste modřín

Kde roste modřín opadavý?
Ačkoli se to může zdát podivné, na většině území ČR modřín vůbec není původní dřevinou, a to přesto, že se jedná o původní evropský strom. Jeho pravlastí jsou podle odborníků Alpy a Karpaty. U nás se původní porosty udržely na pomezí Moravy a Slezska v oblasti Nízkého Jeseníku a Zlatohorské vrchoviny.Na jaře světle zelené, později tmavnou a na podzim zežloutlé opadávají. V květnu vytváří modřín žluté samčí šištice a červené šištice samičí, které v témže roce dozrávají. Na jaře příštího roku se mírně otevřou a vypadávají z nich křídlatá semena.Vzhled. Mladý stromek vyrůstá z kůlovitého hlavního kořene, který posléze zakrní a je nahrazen větvenými postranními kořeny. Z rovného, 20-50 metrů vysokého kmenu vyrůstají nepravidelně postranní větve vytvářející řídkou, kuželovitou korunu. Borka je hrubá, rozpraskaná, zvenčí šedavá, na řezu hnědočervená.

Proč opadává modřín : Všichni živočichové i rostliny se vyvíjejí a jsou přírodou obdařeni schopnostmi, aby se přizpůsobili na změnu ročních období a podmínkám prostředí, ve kterém žijí. Modříny se tedy chrání opadáváním jehlic před vyčerpáním z nadměrného vypařování vody.

Jak dlouho roste modřín

V mládí roste velmi rychle, ale po 20 letech růst zpomaluje, v 60 letech ve výškovém růstu značně ochabuje, asi ve 100 končí. Tloušťkový růst však pokračuje neomezeně dál. Výborně se mu daří ve směsi s dřevinami stinnými, zvláště s bukem, který modřínu vytváří krycí etáž.

Jak poznat modřín : Modřínové dřevo je polotvrdé, tvrdší než smrkové nebo borové, pevné a trvanlivé. Bělová vrstva je světle žlutohnědá, jádro okrové až červenohnědé. Na vzduchu a po napuštění tmavne. Texturu (kresba letokruhů) má hustší než smrk a vyniká krásou mnoha drobných, většinou dobře zarostlých součků.

Modřín opadavý – Larix decidua Mill. Rozměry: Strom, výška až 50 m, tloušťka až 1,5 m, věk až 500 let.

Vzhled. Jde o dlouhověké, jednodomé, poměrně rychle rostoucí, 15–50 metrů vysoké jehličnaté stromy s rovným průběžným kmenem a rovnovážně odstálými nebo převislými větvemi v nepravidelných přeslenech. Větve jsou dvojího typu: prodlužovací (auxiblasty) a zkrácené (brachyblasty), nesoucí jehlice a šišky.

Jak kvete modřín opadavý

Květ. Samčí květy jsou vejčitě kulovité, žluté a převislé, samičí jsou vzpřímené a karmínově červené. Objevují se v oddělených chomáčcích na téže rostlině od dubna do června. Velikost pylového zrna: 51–100 µm.Kolika let se dožívá modřín U sibiřského modřínu je to v průměru 200 – 300 let, jsou ale i stromy, kterým je více 500. Dřevo sibiřský modřín se nebojí vlhkosti a podlaha terasová vydrží desítky let i venku.Modříny nesnáší dlouhodobé přemokření, proto je lepší volit stanoviště, kde se nedrží dlouhodobě voda. Rostlina je plně mrazuvzdorná (cca do -30°C). Pokud se rozhodnete rostlinu pěstovat v nádobě je vhodné rostlinu i s květináčem zapustit do země nebo květináč obalit polystyrenem, aby nevymrzly kořeny.

Po absorpci krve organismem není v místě úderu zpravidla žádná viditelná známka poškození za předpokladu, že nedošlo k protržení tkáně. V takovém případě dochází ke vzniku jizvy. Podlitiny jsou nebezpečné pro lidi, kteří mají poruchu srážlivosti krve.

Co chybí tělu když se dělají modřiny : Dobrý den, může se jednat o stav způsobený nedostatkem některých vitaminů – zejména vitaminu C a K, nebo i o závažnější onemocnění jako je trombocytopenie, hemofilie, žilní trombóza nebo leukémie. V každém případě doporučuji návštěvu lékaře, který provede patřičná vyšetření, ať nedojde k podcenění situace.

Proč žloutne modřín : Po zhruba šesti dnech se hemoglobin začne rozpadat na biliverdin a právě to je příčinou typicky nazelenalé barvy starších modřin. Osm až devět dnů stará modřina se obvykle zbarvuje do žlutých až nahnědlých odstínů.

Jak vypadá modřín v zimě

Modřín opadavý – modřín má svůj název podle toho, že na zimu shazuje jehličí a zůstanou mu dlouhé, prohnuté holé větve, na kterých jsou úplně jiné pupeny než na listnatých stromech. Vypadají spíš jako bradavice a větvičky jsou jimi hustě obsypané.

Modřínové dřevo je polotvrdé, tvrdší než smrkové nebo borové, pevné a trvanlivé. Bělová vrstva je světle žlutohnědá, jádro okrové až červenohnědé. Na vzduchu a po napuštění tmavne.Roste pomalu – po 10 letech dosahuje asi 1 m v průměru. Světle zelené jehlice až 2 cm dlouhé, které na podzim žloutnou a v zimě opadávají.

Kdy vysazovat modřín : Sadbou štěrbinovou je možno vysazovat jednoleté a dvouleté neškolkované sazenice, starší materiál sadbou jamkovou. Protože na jaře brzy raší, je nutno jej vysazovat mezi prvními dřevinami, nebo i na podzim. vysazuje se většinou jednotlivě nebo ve skupinách mezi ostatní dřeviny.