Antwort Kde je šalina? Weitere Antworten – Kde se říká šalina

Kde je šalina?
V brněnském hantecu se tramvaji říká šalina (zkomolením německého slovního spojení elektrische Linie [elektryše línye] nebo ze slova schallen = znít, ozývat se, rozléhat se v souvislosti s častým užíváním výstražného zvonku) nebo šmirgl, naproti tomu v Ostravě se užívají výrazy tramvajka a lokalka.Salina je umělá nebo přirozená nádrž sloužící k získávání soli odpařováním mořské vody. Je to také místopisný název: V Evropě: Salina – ostrov v Tyrhénském moři náležející Itálii.A protože v Brno bylo tehdy město v podstatě německé, tramvajové linky se úředně nazývaly elektrische linie. Spojením a následným zkrácením těchto dvou slov nakonec vzniklo typické brněnské označení pro tramvaj – šalina…

Jak se jezdí šalinou : Stačí dodržet tři jednoduché kroky:

  1. Nastup. Kartu už měj připravenou před nástupem, abys ji ve voze dlouze nehledal a nezdržoval ostatní.
  2. Pípni. Během své cesty při každém nástupu do vozu přilož kartu ke čtečce u dveří (i když jen přestupuješ).
  3. Jeď!

Kolik je v Brně Šalin

Od roku 2023 je v Brně v provozu 11 pravidelných tramvajových linek s čísly 1–10 a 12. Č. Z celkové délky linky č. 2 (11,65 km) vede 1,23 km na území města Modřice.

Na co jezdí šalina : Výraz „šalina“ vznikl právě zkomolením německého označení pro tramvaj. V lidové etymologii se traduje, že se předlohou stalo spojení „Scheisse Linie“, doslova „pokálená linka“. Za první tramvaje se totiž zapřahali koně, takže by se podél trati nějaké ty „koblížky“ opravdu našly.

Původ a význam slova Prýgl / Prygl

Hantecové pojmenování Brněnské přehrady patrně pochází z německého slova der Prügel, které znamená klacek, kyj nebo obušek a vyslovuje se tvrdě a spíše dlouze [ˈpʀyːɡəl].

Šalina, nespisovně tramvaj, vulgárně elektrika, je prostředek hromadné dopravy v Brně. „Jaká je vlastně ta šalina – Je to jako tramvaj, akorát že je hnusná a nechutná jako vesnici.

Proč se v Brně říká šalina

Slovo šalina má svůj původ na počátku 20. století, kdy v Brně, jehož centrální části obývali převážně Němci, byly poprvé zavedeny tramvaje. Vzniklo buď jako zkomolenina německého (oficiálního) výrazu „elektrische Linie“, nebo z německého slova „schallen“ (znít).Tehdejší šéf představenstva Škody Transportation Tomáš Krsek sám vyčíslil cenu jedné tramvaje na 2,6 milionu eur, tedy zhruba 65 milionů korun. Praha za jednu svoji 15T platila podle druhé smlouvy na 200 kusů necelých 73 milionů.V Ostravě se vyrábí tramvaje pro celý svět. V ulicích města však jezdí i specialita, kterou nikde jinde nenajdete.

Hantecové pojmenování Brněnské přehrady patrně pochází z německého slova der Prügel, které znamená klacek, kyj nebo obušek a vyslovuje se tvrdě a spíše dlouze [ˈpʀyːɡəl].

Co je to hantec : Hantec je místní varieta češtiny používaná v hovorové mluvě v Brně.

Která města v ČR mají tramvaje : V současnosti jsou tramvajové linky v ČR v provozu v Brně (tramvaj však zajíždí i na území samostatného města Modřice v okrese Brno-venkov), tramvajová doprava v Liberci (s meziměstskou linkou do Jablonce), Mostě a Litvínově (obě města jsou propojena tramvajovou dopravou), Olomouci, Ostravě, Plzni a Praze.

Jak se říká tramvají

Dříve se říkalo tramvaji také pouliční nebo elektrická dráha, hovorově elektrika. V Brně se říká tramvaji šalina, a v Ostravě se říká tramvajka. Slovo pochází z němčiny.

Podrobnosti k jednotlivým vozům:

Ev. č. Typ vozu Minimální cena
939 T3 TV8 39 677 Kč
940 T3 zrychlovač 37 015 Kč
950 T3 zrychlovač 37 454 Kč
954 T3 zrychlovač 41 179 Kč

V Plzni finišuje výroba a montáž prvních tramvají nové řady Škoda ForCity Smart. Ty měly v Ostravě začít jezdit už před rokem, kvůli covidu se však jejich výroba pozdržela. Cena zakázky všech čtyřiceti tramvají vysoutěžených v roce 2018 je 1,9 miliardy korun.

Kolik je v Česku tramvajových vozu : Vozidla DPP

Tramvaje Trolejbusy
Počet vozidel 782 36 *