Antwort Jak vzniklo Bělorusko? Weitere Antworten – Co se děje v Bělorusku

Jak vzniklo Bělorusko?
května 2020 v běloruském hlavním městě Minsk. Demonstrující požadují především demisi Lukašenka a vlády, vypsání nových svobodných voleb, ukončení policejního násilí a propuštění politických vězňů. Během protestů bylo zhruba 7000 lidí zatčeno, 300 raněno a pět lidí zemřelo. Desítky lidí jsou nezvěstné.Bělorusko

Běloruská republika Рэспубліка Беларусь Республика Беларусь Respublika Belarus
Počet obyvatel 9 200 617 (93. na světě, 2023)
Hustota zalidnění 46 ob. / km² (142. na světě)
HDI ▲ 0,798 (velmi vysoký) (50. na světě, 2014)
Jazyk běloruština, ruština, polština, ukrajinština, jidiš

Bělorusko nemá přístup k moři a mořské ryby a mořské plody se tu tedy nikdy příliš nekonzumovaly. Sladkovodní ryby se zde ale jedí hojně už po staletí, specialitou jezerní oblasti na severozápadě země jsou uzení úhoři. Velkou tradici má v Bělorusku příprava domácích kompotů.

Co vyvazi Belorusko : Bělorusko vyváží 60 % vyrobených traktorů, televizorů, lednic, mrazáků, dráselných hnojiv více než 80 % kovoobráběcích strojů. V posledních letech velký rozvoj nabyla lehký průmysl. Vedoucí místo patří textilnímu průmyslu, konfekční výrobě, výrobě obuvu.

Jakou řečí se mluví v Bělorusku

V Bělorusku se hovoří celkem dvěma úředními jazyky: běloruštinou a ruštinou. Dlouholetý vliv Sovětského svazu na běloruské území způsobil, že právě ruština je dnes tím jasně převládajícím jazykem mezi obyvateli – podle průzkumů tu běloruštinou denně používá jen asi 30 % lidí.

Jak se mluví v Minsku : V Minsku se ale dá domluvit i anglicky v kombinaci s češtinou napodobující ruštinu. Jinak téměř všichni mluví rusky. Stáhněte si do mobilu mapu do offlinu – buď Mapy.cz nebo Maps.me, bude se to hodit pro orientaci.

Jak se slaví běloruské Vánoce

Obyvatelé jsou velmi nábožensky založeni, vyznávají však převážně pravoslaví. Proto zde Vánoce nepatří ke stěžejním svátkům roku. Nejdůležitějším datem je až 7. leden.

Čeština
Rozšíření Česko Slovensko USA Kanada Německo Rakousko Rumunsko Austrálie Ukrajina Srbsko Chorvatsko Polsko
Počet mluvčích 12,6 milionu (2022)
Klasifikace Indoevropské jazyky Slovanské jazyky Západoslovanské jazyky
Písmo Latinka

Jak se jmenuje Běloruský prezident

Alexandr LukašenkoBělorusko / Prezident

Aljaksandr Ryhoravič Lukašenka (přepis z běloruštiny), častěji však Alexandr Grigorjevič Lukašenko (přepis z ruštiny) (bělorusky Алякса́ндр Рыго́равіч Лукашэ́нка, rusky Александр Григорьевич Лукашенко; * 30. srpna 1954 Kopys, Vitebská oblast) je od roku 1994 prezidentem Běloruska.Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.Protože to dělají všichni, tedy většina Vánoce neslaví také muslimové, buddhisté, hinduisté a zástupci dalších náboženských proudů, které křesťanství přinejmenším nerozumí. Opět však často ti nejzarputilejší z věřících, protože některé obchodní vánoční zvyky doslova pohltily celý svět.

Pokud by vás zajímalo, jak je na tom čeština, ta podle některých statistik patří do top dvacítky a někdy dokonce do top patnáctky nejtěžších světových jazyků.

Kdy se zacalo mluvit český : Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století.

Kolik let muze být prezidentem : Prezidenta České republiky volí občané od roku 2012 přímou volbou. Mezi lety 1993 a 2012 byl prezident ČR volen nepřímo Parlamentem. Prezidentem republiky může být zvolen občan, který má právo volit a dosáhl věku 40 let. V České republice je funkční období prezidenta 5 let.

Jaký byl první český prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident.

Mongolsko je buddhistická země, a tak se v zemi Vánoce neslaví. Tedy pomineme-li nevelkou křesťanskou komunitu (křesťanů je v zemi jen 1,3 %). V ulicích i v domácnostech Mongolů se ale objevují nádherně zdobené vánoční stromy, kterým se však neříká vánoční, ale novoroční.USA. Vánoce se slaví podobně jako ve Velké Británii, lidé zdobí domy zvenku, věší větvičky a na večeři podávají pečeného krocana s nádivkou. Nechybí tradiční pudink a dýňový koláč. Dárky nosí Santa Claus a děti je nacházejí až na druhý den ráno.

Proč jehovisté neslaví Vánoce : Vánoce vycházejí z uctívání boha slunce (slunovrat). Proto tento – a mnohé další náboženské svátky – Svědkové Jehovovi neslaví. Neslaví svátky – jediným svátkem, který Svědkové Jehovovi během roku slaví, je tzv. „Památná slavnost“ na připomínku poslední večeře Ježíše Krista a jeho apoštolů.