Antwort Jak udělat Spárořez? Weitere Antworten – Jak na Spárořez

Jak udělat Spárořez?
Netřeba zapomenout na dobré vyměření spárořezu.

V tomto případě je nejlepší mít k dispozici půdorys místnosti, v níž budete velkoformátový obklad nebo dlažbu pokládat. Do půdorysu si můžete názorně zakreslit, jak budou obklad a dlažba položeny, a jestli je možné vycentrovat je vzhledem ke stěně a ose podlahy.Levnější, méně pracnou a rychlejší metodou je položení nové keramiky na původní obklad. Musí však být splněna základní podmínka, tedy to, že původní dlažba nebo obklad je bez trhlin a musí perfektně držet na podkladu. Zda pod původním obkladem nejsou dutiny, odhalíte poklepem.Pro spárování dlaždic se pomocí stěrky nanese dostatečné množství spárovací hmoty na podlahu. Pomocí gumové stěrky se spárovací hmota dokonale rozetře diagonálně ke spárám, střídavě z jedné strany na druhou, tak je zajištěno, že je každá spára dostatečně vyplněna spárovací hmotou.

Jak spárovat Kamenický roh : Klasické kamenické rohy:

Při strojním provedení zabrušujeme hranu pod úhlem 45° tak, abychom dosáhli minimální spáry. Zabroušená hrana je absolutně přesná, díky tomu je spára po celé délce stejná a má také nejvyšší mechanickou pevnost.

Kolik stojí pokládka dlažby

Zemní práce – 200 Kč/m2. Srovnání podloží – 150 Kč/m2. Pokládka zámkové dlažby – 350 Kč/m2. Celkem za položení zámkovky – 700 Kč/m2.

Co to je Spárořez : Zkažených realizací z důvodů nevhodného rozložení už vzniklo nespočet a byla by škoda, kdyby k nim patřila i ta vaše. Proto rozhodně doporučujeme vytvoření kladečského plánu neboli spárořezu. Jde o podrobný návod pro řemeslníka, jak má pokládat dlaždice, aby spáry pěkně probíhaly.

Dlažbu lze použít jako materiál pro podlahy i stěny. Oproti tomu obklad patří vždy na stěny. Důvodem jsou jiné vlastnosti než podlahová dlažba. Při nákupu materiálu na podlahu proto dbejte hlavně na hodnotu skupiny otěru.

Rozlitý olej, ředidlo, nářadí, co občas spadne na zem – to všechno musí vydržet podlaha v garáži a dílně. Proto existují epoxidové stěrky a potěry, které jsou přesně pro takovou zátěž uzpůsobené.

Jaké nářadí na spárování

Hladítka a spárování

 • Zubatá hladítka na lepidlo.
 • Rovná hladítka.
 • Gumové stěrky a hladítka na spárování
 • Špachtle na silikonové spáry.
 • Houby.
 • Molitanová a houbová hladítka.
 • Polystyrénová a PU hladítka.
 • Filcová a plstěná hladítka.

V pravý čas umýt spárovací hmotu

Spárovací hmotu, která zůstane na povrchu obkladů, je třeba umýt vlhkou houbou. Nejlépe 10 minut po spárování, až je hmota tzv. zavadlá. Zároveň ale nesmí být ani tekutá, abyste ji nevymyli i ze spár.Kamenický roh, neboli jolly cut, či tzv. kamenická hrana je pohledový roh, kde jsou obklady na hranách seříznuté pod úhlem 45° a přilepeny k sobě. Vznikne tak designově ucelený a pěkný vizuál, nesrovnatelný s jinými variantami řešení rohů u obkladů (např přelištování).

Nejelegantnějším řešením je zhotovení kamenických rohů. Keramický či kamenný obklad se pomocí speciálního přípravku seřízne pod úhlem 45°. Obklady v rozích tak do sebe skvěle zapadnou, aniž by bylo potřeba hranu přiznat, vytmelit nebo maskovat ukončovací lištou.

Kolik stojí hodina práce obkladače : Pracovní náklady na instalaci obkladů

Instalace podlahy stojí 1.000 až 2.850 Kč za metr čtvereční, ve srovnání s 4.150 až 7.250 Kč za metr čtvereční u backsplashes a desek. Pokud jste si zakoupili materiály sami a hledáte do hodiny najmout profesionála, počítejte s platbou mezi 2500 až 5200 Kč za hodinu.

Kolik se počítá na prořez dlažby : Podle jednoduchého vzorečku snadno vypočítáte, kolik dlaždic budete potřebovat pro pokládku vašeho interiéru. Stačí jen zadat délku a šířku podlahy (šířka plochy x délka plochy) a délku a šířku dlaždic (šířka dlaždice x délka dlaždice)) + 5 % na prořez + 5 % rezervní materiál = počet kusů.

Jak se naučit obkládat

Sumarizace

 1. Změřte plochu stěn, které chcete obložit.
 2. Vypočítejte množství obkladu.
 3. Kupte obklad s rezervou +10 %.
 4. Pokud rekonstruujete, odstraňte nejdřív staré obklady.
 5. Vyrovnejte, vyčistěte a penetrujte podklad.
 6. Opět rozměřte plochy, které chcete obložit.
 7. Vytvořte si kladačský plán.


Platnou zásadou při kladení dlaždic větších formátů je takzvané dvoukontaktní lepení – Buttering & floating, kdy se lepidlo nanáší na dlaždici i na podklad. Lepicí tmel natahujeme zubovou stěrkou jedním směrem, a to od hrany předpokládané pokládky dlažby.Na prořez doporučujeme pořizovat materiál s 10% rezervou. V některých případech je potřeba více, jindy méně.

Jak silná vrstva lepidla pod obklad : Nanášecí tloušťky lepidel by se měly pohybovat od 2 do 25 mm (před pročesáním hřebenem) a je třeba je přizpůsobovat tloušťce obkladu. Je nesmyslné mít silnostěnnou dlažbu nebo obklad a nanášet 2mm vrstvu lepidla a naopak. V principu má teplotní roztažnost materiálu vyrovnat právě tloušťka flexibilního lepidla.