Antwort Jak spočítat kolik potřebuji obkladu? Weitere Antworten – Jak se pocitaji obklady

Jak spočítat kolik potřebuji obkladu?
Podle jednoduchého vzorečku snadno vypočítáte, kolik dlaždic budete potřebovat pro pokládku vašeho interiéru. Stačí jen zadat délku a šířku podlahy (šířka plochy x délka plochy) a délku a šířku dlaždic (šířka dlaždice x délka dlaždice)) + 5 % na prořez + 5 % rezervní materiál = počet kusů.Uvádíme příklad výpočtu obkladů pro obložení stěny v obývacím pokoji. Stěna měří na šířku 5 m a na výšku 2,6 m. Hodnoty vynásobíme a dostaneme výsledek 13 m² jako čistou plochu. K výsledku připočítáme 10 %, tedy 1,3 m².To znamená, že pokud máte plochu pravidelného obdélníku, čtverce, či jinak relativně pravidelného tvaru můžete si dovolit zvolit minimální rezervu na prořezy ve výši 5%. Taková minimální rezerva však předpokládá i precizní montáž s minimem zmetků (např. špatně uříznutý obklad, zlomení obkladu apod.).

Jak spočítat koupelnu : Plocha obdélníku (stěny koupelny mají obvykle tento tvar) – P = a x b – kde „a“ je výška stěny a „b“ šířka. Pomocí tohoto jednoduchého vzorce můžete rychle vypočítat plochu každé stěny.

Jak rozvrhnout obklady

Rozvržení obkladů

Dbejte přitom na velikost krajní obkládačky, která by měla mít minimálně poloviční šířku obvyklé obkládačky. Pokud stěnu nechcete obkládat až ke stropu, začněte s obkládáním u podlahy. Máte-li výšku stanovenou, začněte nahoře s celými obkládačkami a dole stěnu obložte přiříznutými.

Jak vypočítat m2 stěny : Vzorec: Stěna = délka * výška. Strop = délka * šířka. Plocha stěny se vypočítá vynásobením obou délek. Například stěna, která má délku 5 metrů a výšku 2,5 metru má plochu 12,5 m2: 5 * 2,5 = 12,5.

Průměrný ceník obkladačských práci při instalaci obkladů se pohybují od 700 do 1.500 Kč za metr čtvereční při nastavování obkladů na lepidlo a 1.150 až 2.500 Kč za metr čtvereční při obkládaní do tenkovrstvé malty s podložkou.

Ceník prací

ORIENTAČNÍ CENÍK OBKLADAČSKÝCH PRACÍ – platné k 1. 1. 2021 MJ CENA
pokládka obkladu- standard á. 25×20,33×25 cm m2 od 500 Kč
pokládka velkoformátového obkladu 60×30 cm atd… m2 od 650 Kč
pokládka mozaiky m2 od 950 Kč
pokládka skleněné mozaiky m2 1 600 Kč

Kolik počítat prořez

Při pokládce „na střih“ (veškeré spáry jsou průběžné a rovnoběžné se stěnou) lze počítat s prořezem cca 7%. Při pokládce „na vazbu“ (spáry nejsou průběžné, dlaždice jsou složeny jako cihly a jsou rovnoběžné se stěnou) počítá se s přibližným prořezem cca 10%.Na prořez doporučujeme pořizovat materiál s 10% rezervou. V některých případech je potřeba více, jindy méně.Rychlý tahák pro výpočet potřebného množství světla

Intenzita osvětlení Prostory pro osvětlení
150 lx schodiště, předsíně se zrcadly, garáže s dílnou
200 lx spíže, šatny, koupelny, toalety, jídelny, čekárny,
300 lx čtení, dětský pokoj, herna, učebna, prádelny, kanceláře
500 lx kuchyňské linky, učebny s tabulí, ošetřovny


Pro sprchu potřebujete plochu asi 2 až 2,5 metrů čtverečních, pro vanu 2,5 až 3,5 metrů čtverečních, u umyvadla cca metr a u toalety přibližně 1,2 až 1,8 metrů čtverečních. Koupelna s klasickou vanou a pračkou, umyvadlem, sprchovým koutem by měla mít minimální rozměr 2,5 x 2,5 m.

Co se dělá první dlažba nebo obklad : Levnější, méně pracnou a rychlejší metodou je položení nové keramiky na původní obklad. Musí však být splněna základní podmínka, tedy to, že původní dlažba nebo obklad je bez trhlin a musí perfektně držet na podkladu. Zda pod původním obkladem nejsou dutiny, odhalíte poklepem.

Jak zakončit obklady : Obklad lze ukončit různými způsoby. Pro laiky je nejjednodušším řešením montáž ukončovací lišty či dekorativního profilu. Kromě základního obkladačského pravidla „zdola nahoru“ platí i „od středu ke koutům“, aby byly pohledové plochy vizuálně co nejdokonalejší.

Jak se počítají m²

Šířka a délka – změřte měřícím pásmem jednotlivé části a zaznamenejte si délku a šířku. Výpočet rozlohy – vynásobením délky a šířky jednotlivých částí se vypočítá rozloha v m2.

Kolik barvy budu k malování vlastně potřebovat

  1. Zjistime si obsah plochy, který budeme malovat – obsah vypočítáme délka x výška stěny.
  2. Pokud máme ve stěně nějaké překážky okna, dveře – tak počítáme stejným způsobem.
  3. Výslednou plochu vynásobíme počtem nátěrů – doporučujeme min 2 nátěry + rezervu 10%

Ceník prací

ORIENTAČNÍ CENÍK OBKLADAČSKÝCH PRACÍ – platné k 1. 1. 2021 MJ CENA
omítnutí stěn pod obklad m2 700 Kč
betonáž podlahy do 5 cm m2 700 Kč
montáž topné rohože (elektrické) m2 od 650 Kč
hodinová sazba hod 400 Kč

Kolik si bere Zednik za m2 : Cena za zednické práce může být od 750 do 2.000 Kč za metr čtvereční. Cena zednických prací, prací dalších dodavatelů nebo méně zkušených zedníků se může pohybovat od 350 do 800 Kč za metr čtvereční. Ceník zednických prací se však určitě liší místo od místa.