Antwort Jak se v Praze říká tramvají? Weitere Antworten – Jak se řekne jinak tramvaj

Jak se v Praze říká tramvají?
V minulosti se tramvaj (dráha, případně i vozidlo) nazývala pouliční nebo elektrická dráha, hovorově též elektrika (srov. električka v současné spisovné slovenštině).Dříve se říkalo tramvaji také pouliční nebo elektrická dráha, hovorově elektrika. V Brně se říká tramvaji šalina, a v Ostravě se říká tramvajka. Slovo pochází z němčiny.Slovo šalina má svůj původ na počátku 20. století, kdy v Brně, jehož centrální části obývali převážně Němci, byly poprvé zavedeny tramvaje. Vzniklo buď jako zkomolenina německého (oficiálního) výrazu „elektrische Linie“, nebo z německého slova „schallen“ (znít).

Jak se řekne Brněnsky tramvaj : V brněnském hantecu se pro tramvaj používá slovo „šalina“ nebo „šmirgl“. Výraz „šalina“ vznikl pravděpodobně zkomolením z původního německého označení tramvajových linek „Elektrische Linie“.

Jak se ostravský řekne tramvaj

Mezi ostravská pojmenování pro tramvaj patří tramvajka nebo lokalka.

Na co jezdí šalina : Výraz „šalina“ vznikl právě zkomolením německého označení pro tramvaj. V lidové etymologii se traduje, že se předlohou stalo spojení „Scheisse Linie“, doslova „pokálená linka“. Za první tramvaje se totiž zapřahali koně, takže by se podél trati nějaké ty „koblížky“ opravdu našly.

A protože v Brno bylo tehdy město v podstatě německé, tramvajové linky se úředně nazývaly elektrische linie. Spojením a následným zkrácením těchto dvou slov nakonec vzniklo typické brněnské označení pro tramvaj – šalina…

Označení pro tramvaj v brněnském dialektu, tzv. hantecu, zároveň jedno z nejznámějších nářečních slov v českém jazyce. Slovo šalina má svůj původ na počátku 20. století, kdy v Brně, jehož centrální části obývali převážně Němci, byly poprvé zavedeny tramvaje.

Co je to Štatl

„Slovo pochází z němčiny a znamená malé městečko. Lidé toto slovo používali v brněnštině, která vznikla, aby se domluvili česky a německy mluvící Brňané. Používala se od začátku devatenáctého století do druhé světové války,“ vysvětlila původ slova historička Milena Flodrová.Dříve se říkalo tramvaji také pouliční nebo elektrická dráha, hovorově elektrika. V Brně se říká tramvaji šalina, a v Ostravě se říká tramvajka. Slovo pochází z němčiny.Dopravní podnik Ostrava a.s. provozuje městskou hromadnou dopravu 291 autobusem, 259 tramvajemi a 70 trolejbusy. Z celkového počtu je 458 nízkopodlažních: 269 autobusů, 139 tramvají a všech 70 trolejbusů.

Praha má k dispozici celkem 785 tramvají, které střídavě jezdí na 24 denních a 9 nočních linkách po celém městě.

Co to je Hokna : Mezi nejznámější slova soudobého hantecu patří šalina (tramvaj – z německého elektrische Linie), čurina (legrace), hokna (práce), zoncna (slunce – z německého Sonne), Prýgl (Brněnská přehrada, z německého Brückl), love (peníze – z romštiny), čórka (krádež – z romštiny), šaškec (blázinec), škopek (pivo), koc (dívka – z …

Co je to shluk : Shluk je skupina objektů, které jsou si navzájem podobné a rozdílné od objektu do této skupiny nepatřících.

Jak se rekne tramvaj v Ostravě

Ostravská síť tramvají je třetí největší v zemi po Praze a Brně. Mezi ostravská pojmenování pro tramvaj patří tramvajka nebo lokalka.

Pro nákup stačí nejdříve přiložit / zařízení kartu ke čtečce a tím si zakoupit jízdné pro sebe a následně navolit pod tlačítkem „Spolucestující“ jízdenky pro ostatní a opět přiložit kartu. V aplikaci a Kreditní jízdenkou lze zakoupit až 50 ks jednotlivých jízdenek během jednoho nákupu.Kromě tramvají Škoda 14T, které jsou částečně nízkopodlažní, mají nízkopodlažní střední část i rekonstruované vozy Tatra KT8D5R.N2P a novostavby Tatra T3R.PLF. Nízkopodlažní spoje jsou zajišťovány hlavně tramvajemi Škoda 15T, které jsou 100% nízkopodlažní a kterých je od února 2019 v Praze celkem 250.

V kolika městech jezdí tramvaje : V současnosti jsou tramvajové linky v ČR v provozu v Brně (tramvaj však zajíždí i na území samostatného města Modřice v okrese Brno-venkov), tramvajová doprava v Liberci (s meziměstskou linkou do Jablonce), Mostě a Litvínově (obě města jsou propojena tramvajovou dopravou), Olomouci, Ostravě, Plzni a Praze.