Antwort Jak se projevuje Šárka na švestkách? Weitere Antworten – Jak vypadá Šárka na švestkách

Jak se projevuje Šárka na švestkách?
Její projevy poznáte na listech, větvičkách i plodech. Na listech budou zelené skvrny a kroužky. Plody mají typické skvrny, dužina v okolí skvrn má červenou barvu a je gumovité konzistence. Plody také mají nízký obsah cukru, nemají téměř žádnou chuť, jsou neprodejné a neskladovatelné.Šarku léčit nelze, vše proto závisí na prevenci. Ta spočívá především ve výsadbě tolerantních odrůd, které se s chorobou vyrovnají a stále obstojně plodí. Za předpokladu, že je pěstujeme na vhodném stanovišti a že jsou díky správné zálivce a výživě vitální.Jak šárku rozpoznat U švestek se na listech začínají objevovat žlutozelené skvrny, proužky a jakési kreativní kresby. Okraje takových skvrn jsou ostře ohraničené. Skvrny a kroužky, které se postupně propadají směrem dolů, takže vypadají jako neštovice, je možné pozorovat na plodech.

Co proti Šárce : Proti šárce jakožto virovému onemocnění bohužel žádné účinné chemické látky neexistují. Nejdůležitější tedy je, vysazovat pouze zdravý sadbový materiál pocházející z prověřených školkařských center. Ideální je, pokud vysazujeme odrůdy, které nejsou k tomuto onemocnění náchylné.

Jak vypadá Šárka

Šarka se projevuje zejména okrouhlými defekty na pecce a na plodech – připomínají nerovnosti, kruhovité vklesliny, dužnina na místech deformací bývá načervenalá, žilnatá, nekrotická, nakyslá a je v některých případech jakoby „přirostlá“ k pecce.

Proč padají švestky : Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července.

Slivoň – choroby a škůdci

  • Moniliniová hniloba slivoně (Monilinia fructigena, M. laxa)
  • Suchá skvrnitost listů slivoně (Stigmina carpophila)
  • Puchrovitost slivoně (Taphrina pruni)
  • Svilušky.
  • Mšice na slivoních.
  • Pilatka švestková (Hoplocampa minuta)
  • Pilatka žlutá (Hoplocampa flava)
  • Obaleč švestkový (Grapholita funebrana)


Domáckými variacemi jména jsou Šárina, Šárinka, Šárečka, Šáruška, Šáruš, Šárča, Šára apod. Jméno Šárka se vyskytuje i ve slovenštině.

Jak vykopat švestku

Jakmile choroba strom jednou napadne, už se jí nikdy nezbavíme. Jedinou možností je strom vykopat i s kořeny a spálit. Protože se dlouho nevědělo, že choroba se přenáší i na výmladky vyrůstající z kořenů, a protože k jejímu šíření přispívají také mšice, snadno se šarka šířila ze stromu na strom.Patří tedy k potravinám, které nezpůsobují žádné radikální změny v hladinách cukru v krvi, což ocení diabetici. Výborně se hodí při redukčních dietách, samy o sobě podporují hubnutí, zrychlují metabolismus a napomáhají vyprazdňování. Velmi dobře zasycují, už pět švestek zažene hlad.Podporuje krevní oběh a snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Snižuje riziko vzniku aterosklerózy (ucpávání tepen). Pozitivně ovlivňuje močový systém. Předchází vzniku dny a revmatismu (díky skvělým detoxikačním účinkům).

Alternativou je přírodní insekticid NeemAzal TS. Aktivní látkou je azadirachtin ze semen tropické rostliny Azadirachta indická (Azadirachta indica). Přípravek má nulovou ochrannou lhůtu. Proti pilatce švestkové funguje jako požerový insekticid, likviduje tedy pouze housenky.

Jak říkat Štěpánovi : Domácky se jméno užívá jako Štěpánek, Štěpka, Štěpík, Štěpek aj. Jméno má mnoho cizojazyčných podob. Jde například o jména Stephen a Steven užívaná v angličtině, také Stephan či Stefan užívaná v němčině, italské Stefano, francouzské Etienne, portugalské Estefano nebo španělské Esteban (Estevan).

Kdy má narozeniny Šárka : Šárka je ženské křestní jméno. Podle českého kalendáře má svátek 30. června.

Na co roubovat švestky

Roubování švestek

Švestky budeme roubovat za kůru, a to jak u mladých, koupených podnoží, tak i za starou kůru vzrostlých stromů. U švestek se můžete těšit i na letní očkování.

V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.Sytě modré barvivo ve švestkách patří mezi flavonoidy (sekundární metabolity rostlin), které mají pozitivní účinky na zdraví člověka: mohou působit preventivně proti rakovině, srdečně-cévním onemocněním i jako antioxidanty.

Jaké vitamíny mají švestky : Živiny, vitaminy a minerály

Látky obsažené ve švestkách Na 100 g jedlé části
Vitamin B3 (mg) 0,4
Vitamin B6 (mg) 0,05
Vitamin C (mg) 5
Vitamin E (mg) 0,8