Antwort Jak se muz Nakazi HPV virem? Weitere Antworten – Jak se přenáší papilomavirus

Jak se muz Nakazi HPV virem?
Infekce lidským papilomavirem (HPV) je virová infekce, která se přenáší zejména sexuální cestou prostřednictvím přímého kontaktu s nakaženou osobou.K šíření HPV dochází prostřednictvím sexuálního styku (včetně orálního a análního). Nejen pohlavní styk, ale i jiné, zejména u mladých lidí běžné sexuální aktivity (petting a necking) jsou z pohledu přenosu sexuálně přenosných nemocí rizikové.Mezi ty nejnebezpečnější patří asi 30-40 z nich, jedná se o druhy tzv. genitální. Tyto viry způsobují změny v buňkách výstelky děložního čípku, a pokud se včas neléčí, mohou se změnit na rakovinné buňky, což může trvat i 10 let. Proto je tak těžké určit původce i propuknutí onemocnění.

Jak poznat HPV virus u mužů : Ženy i muži si mohou nechat udělat speciální testy, které rozliší přítomnost HPV s nízkým nebo vysokým rizikem. Lékař provede stěr z děložního čípku u žen nebo z ústí močové trubice u mužů, a ten odešle do laboratoře, kde vzorek pomocí molekulárně-biologických metod vyšetří a stanoví, o kterou skupinu HPV se jedná.

Jak zabranit prenosu HPV

Prevence přenosu HPV infekce

Jedinou možností, jak se nikdy nesetkat s HPV infekcí, je vyhnout se mazlení a pohlavnímu styku, a to nejen genito-genitálnímu, ale i orálnímu a análnímu. Ale to není samozřejmě rozumný přístup – další velmi účinnou prevencí je očkování proti HPV.

Co znamená HPV pozitivní : Pozitivní a negativní výsledek HPV testu

V případě, že výsledkem testu je pozitivní nález, znamená to, že je žena infikována vysoce rizikovým typem infekce HPV a může být ohrožena vznikem rakoviny. Pozitivní nález neznamená, že žena rakovinu již má, nebo že ji v budoucnu bude určitě mít.

Infekce může v organizmu přetrvávat dlouhá léta a až za několik let se projevit v podobě zdraví nebo život ohrožujícího onemocnění žen i mužů. HPV infekci nelze léčit, lze podpořit imunitní systém v boji s infekcí.

U někoho HPV infekce vymizí, u někoho může roky přetrvávat a až po několika letech se projevit rozvojem HPV onemocnění.

Jak dlouho je v těle HPV

HPV infekce může v těle přetrvávat řadu let a nijak se neprojevit. Proto se HPV infekce tak rychle šíří a je v současnosti nejčastější sexuálně přenosnou infekcí. Od chvíle nákazy do rozvoje genitálních bradavic nebo papilomatózy hrtanu uplyne několik měsíců. V případě karcinomů je to několik (i desítek) let.HPV infekci nelze léčit. Moderní medicína umí odstranit pouze projevy infekce. O tom, zda se HPV infekce zbavíte či ne, rozhoduje Váš imunitní systém. Imunitní paměť lze vytvořit pomocí očkování (možnosti vakcinace prodiskutujte s lékařem).Nositelem HPV infekce je v nějakém momentu života až 80 % z nás. U někoho HPV infekce vymizí, u někoho může roky přetrvávat a až po několika letech se projevit rozvojem HPV onemocnění. Nelze tedy s určitostí říct, kdy a od koho se jedinec nakazil.

O HPV testu

HPV test je novou, moderní automatizovanou metodou, která zjišťuje přímo přítomnost vysoce rizikových typů HPV infekce. Díky analýze DNA ze stěru děložního čípku je možno přesně určit přítomnost viru HPV a stanovit míru ohrožení rakovinou.