Antwort Jak Pridelat palubky na zeď? Weitere Antworten – Jak pripevnit palubky na zeď

Jak Pridelat palubky na zeď?
Obkladové palubky připevňujeme na rošt z dřevěných latí. Tento rošt vytvoříme tedy jako první. Na místo instalace (stěna, strop) připevníme latě odpovídajícího rozměru. Dle pravidla, že hřebíky nebo vruty mají být 3× delší než kotvený materiál, by měly mít latě rozměry minimálně 20 × 30 mm.Pro zkrácení palubek na požadovanou délku lze použít běžnou malou kotoučovou pilu, přímočarou pilu nebo pilu ruční. Nezbytným pomocníkem je také metr, úhelník, tužka, kladívko, štětec a další běžné pomůcky.Chcete-li mít palubky vertikálně jednu vedle druhé, vyrobíte rošt horizontální a naopak. Rošt musí být nejméně ze dvou rovnoběžně umístěných latí, a to cca 1 metr od sebe vzdálených. Čím menší jsou rozestupy mezi latěmi v roštu, tím lépe je zabráněno deformaci palubek v průběhu času.

Kdy natírat palubky : Palubky ošetřené bezbarvou lazurou je nutné nejméně jednou za rok znovu natírat. Zvažte sami velikost natírané plochy a rozhodněte, zda nebude lepší ošetřit palubky barevným nátěrem. Obecně platí, že čím více pigmentu lazura obsahuje, tím lépe dřevo ochrání a déle vydrží.

Čím lepit palubky

Lepidlo BONA QUANTUM je vhodné pro různé typy dřevěných podlah. Lze použít dokonce i na venkovní palubky* nebo kovové povrchy. Jde tedy o všestranné lepidlo, po kterém můžete sáhnout téměř kdykoliv.

Čím šroubovat palubky : Pro připevnění palubek k roštu jsou ideální vruty RAPI–TEC BSP do palubek a lišt. Pro palubky o šířce 19 mm zvolte vruty o velikosti 3,2 x 40 mm a pro palubky o šířce 27 mm vruty o velikosti 3,2 x 50 mm. Palubky připevněte vrty ke každému podkladovém hranolu, nikdy k sobě nelepte pero a drážku!

Pokud chcete provést rovný řez, je lepší použít vodítko – a to buď to, které bývá přibalené k pile, nebo například lištu ze dřeva. Před dořezáním materiálu si ho podržte rukou, aby se odřezaný kus nevyštípl. Pro čistý řez použijte omezovač vytrhávání třísek.

Pod palubkovou podlahu musí být umístěný rošt (nejčastěji z latí 40×60 nebo hranolků 60×60). Rozteč latí u podlahového roštu by měl být 40-60 cm. Při samotné montáži musíte zabránit posouvání latí, což zvládnete pomocí zpevnění jinými pomocnými latěmi, které se pak odstraní.

Čím natírat palubky

Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti.Pro připevnění palubek k roštu jsou ideální vruty RAPI–TEC BSP do palubek a lišt. Pro palubky o šířce 19 mm zvolte vruty o velikosti 3,2 x 40 mm a pro palubky o šířce 27 mm vruty o velikosti 3,2 x 50 mm. Palubky připevněte vrty ke každému podkladovém hranolu, nikdy k sobě nelepte pero a drážku!lepidlo na polystyren, soudal, partes super fix apod.

zajištěna pěna na zdi, dokud nebude držet. Tímto lepidlem dobře lepí lehké akustické pěny, jako je sinus 3cm, vlnky 2,5 cm a hroty 7cm. Těžší pěny se s tímhle lepí dost obtížně, to lze ale eliminovat tím, že si pěny nařežete na menší kusy.

Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti.

Jaké hřebíky do palubek : Kolářské hřebíky, označované také jako vágnerky, se používají především k připevňování obkladových dřevěných palubek a dokončovacích podlahových a dekoračních lišt. Kolářský hřebíky dodáváme v délkách od 30 mm do 80 mm, v provedení bez povrchové úpravy, ale i mosazné, pozinkované a nerezové.

Jak řezat rovně : Díky speciálnímu přípravku. Kmitací pila je levný a praktický pomocník, někdy bývá ale problém udělat její pomocí absolutně rovný řez. To umožní nový přípravek, takzvaná řezací stanice. Odpadne tak klasické rozhodování, kdy se na různé druhy použití hodí kmitací pila, okružní, pokosová nebo cirkulárka.

Proč podřezává přímočará pila

Největší nectností většiny přímočarých pil je tzv. podřezávání, kdy se list při řezání začne ohýbat a řez pak není kolmý. Z vlastní zkušenosti si troufnu říci, že čím víc pilu nutím řezat podle vodicí lišty nebo třeba kružítka, tím více podřezává.

Pro měkké dřevo se hodí lazura

Pro ochranu měkkého dřeva, jako je jedle, smrk, borovice nebo lípa, jsou nejvhodnější lazury. Jsou silně pigmentované, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva.Správné nátěry

Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo Balakryl Základ. U ostatních barevných odstínů můžeme použít rovnou univerzální barvu Balakryl Uni Mat nebo Lesk ve 2–3 vrstvách. Velmi výhodné je přetření Balakrylu Uni Mat ještě bezbarvým interiérovým lakem Balakryl Sportakryl Mat.

Jaké sponky na palubky : Sponky pro obkladové palubky jsou vyráběny z pevného ocelového plechu. Hlavní výhodou sponek je rychlá a snadná montáž na palubky. Díky sponkám nemusíte palubky předvrtávat, nepraskají pera a není vidět žádný spojovací materiál. Sponky velikosti 6 mm jsou vhodné pro palubky o tloušťce 19 mm.