Antwort Jaké náboženství je ve Švédsku? Weitere Antworten – Na co si dát pozor ve Švédsku

Jaké náboženství je ve Švédsku?
Bezpečnostbní rizika: Je potřeba si dávat pozor na osobní předměty. Nedoporučuje se přespávání v noci v autech, v karavanech či autobusech na odstavných parkovištích, neboť v poslední době se vyskytla řada případů přepadů a krádeží. V zemi je ve věznicích mnoho cizinců za nelegální dovoz drog.Čtou, poslouchají hudbu, pečou nebo něco vyrábějí. Švédsko se i díky tomu dlouhodobě řadí mezi nejkreativnější země světa. Podle takzvaného globálního indexu kreativity rozhodují o kreativitě dané země: talent + technologie + tolerance. Mezi Švédy najdete spoustu úspěšných reklamních kreativců a umělců.Švédsko je se svou rozlohou 449 964 km² třetí největší zemí Evropské unie. Celkový počet obyvatel je zhruba 10 milionů, přičemž hustota osídlení je nízká (20 obyvatel na km²). Obyvatelstvo je koncentrováno především v jižní polovině země. Zhruba 85 % populace žije v městských oblastech.

Proč žít ve Švédsku : Švédsko se jeví jako ideální země pro život – vysoká životní úroveň, zachovalá příroda, otevřená a dynamická společnost, která se dlouhodobě řadí mezi nejšťastnější na světě. Co víc si přát Zpoza českých domácností se často zdá, že věci, které se v Česku teprve aplikují, jsou v zemi tří korunek už dávno normou.

Kolik peněz si vzít do Švédska

Směňte si české koruny na švédské

Doporučujeme si před odjezdem směnit minimálně na 500 švédských korun. Jedna švédská koruna jsou asi 3 české koruny. Bez problémů se dají ve Švédsku směnit eura, vybrat z bankomatu peníze v místní měně nebo platit platebními kartami typu Visa, Maestro apod.

Co ochutnat ve Švédsku : Deset švédských dobrot, které musíte ochutnat

 • Borůvkový koláč s vanilkovou omáčkou (Blåbärspaj med vaniljsås)
 • Marinovaný losos (Gravad lax)
 • Chlebíčkový dort (Smörgåstårta)
 • Pizza s omáčkou bearnaise (Pizza med bearnaisesås)
 • Semla (Semla)
 • Plněný tenký chléb (Tunnbrödsrulle)
 • Švédské tacos (Svenska tacos)

Úřední jazyk Švédska – švédština

Švédština je úředním jazykem Švédska a je v celé zemi vysoce ceněna. Téměř celá populace Švédska mluví švédsky. Většina švédských mluvčích mluví tímto jazykem jako svým prvním jazykem a zbytek ho používá jako druhý. Švédský jazyk je severogermánský jazyk, podobný norštině a dánštině.

Ačkoli je Švédsko už od ledna 1995 členem Evropské unie, zachovává si měnovou samostatnost a hýčká si vlastní měnu, švédské koruny (zkratka SEK), které se dělí na öre (1 SEK = 100 öre). Potřebný obnos není bezpodmínečně nutné vozit s sebou, pokud zrovna nemíříte do divočiny a řídce (nebo vůbec) obydlených oblastí.

Jak mluvi ve Svedsku

Úřední jazyk Švédska – švédština

Švédština je úředním jazykem Švédska a je v celé zemi vysoce ceněna. Téměř celá populace Švédska mluví švédsky. Většina švédských mluvčích mluví tímto jazykem jako svým prvním jazykem a zbytek ho používá jako druhý. Švédský jazyk je severogermánský jazyk, podobný norštině a dánštině.Celkový počet jezer, včetně vodních ploch do 1 hektaru, se odhaduje na 300 až 500 tisíc. Celková plocha jezer je přibližně 40 000 km² a tvoří asi 9 % celkové rozlohy země. 23 jezer má plochu větší než 100 km². Největší jezera jsou Vänern, Vättern a Mälaren.Švédové jsou velice slušní, příjemní a ohleduplní lidé. Za všech okolností jsou zdvořilí a budou se vám snažit pomoci, jak jen to půjde. Ale pozor, své soukromí si opravdu hlídají a udržují si od ostatních určitý odstup. Ovšem to stejné očekávají i od druhých.

1.2 Kolik mě bude stát život ve Švédsku Průměrné měsíční náklady na život (ubytování, strava, zábava, doprava) pro studenta ve Švédsku se běžně pohybují okolo 15 000 Kč – 20 000 Kč. Výjimkou je hlavní město, Stockholm, kde může studentský život stát i o 10 000 Kč na měsíc více.

Kolik stojí oběd ve Švédsku : Jídlo v běžné restauraci vás vyjde na cca 350 Kč / osoba.

Kolik stojí ve Švédsku pivo : Švédsko – tabulka cen potravin

Ceny základní potravin Švédsko přepočet: 1 Sek = 2,95- Kč
Druh gr, kg,ks, litr cena
pivo 10° 0,5 l 9,95
pivo 12° 0,5 l 7,95
pivo nejlevnější ve skle 1 l l 18,95

Co jedí Švédové

Švédská kuchyně hojně využívá hovězího, kuřecího, vepřového, jehněčího i skopového masa, ryb, mořských plodů, mléčných výrobků a vajec. Jako přílohu nejčastěji podávají vařené brambory, ale i rýži, těstoviny a chléb. Švédská kuchyně má chléb různých tvarů a velikostí, vyráběných z žita, pšenice a ovsa.

Švédská kuchyně: Tradičně selská a vydatná aneb Co musíte

 • Masové kuličky a brusinková omáčka jsou nejznámějším švédským pokrmem.
 • Bramborový lívanec (raggmunk)
 • Kanelbullar, velice oblíbené kynuté těsto se skořicí
 • Janssons frestelse.
 • Masové kuličky.
 • Pohřbený (marinovaný) losos (gravad lax)

Základní výrazy

Česky Švédsky
Na zdraví! Skål!
Ano / Ne Ja / Nej
Děkuji / Není zač Tack / Ingen orsak
Prosím Vás Var snäll och / Vänligen

Kde se mluví česky :

Čeština
Rozšíření Česko Slovensko USA Kanada Německo Rakousko Rumunsko Austrálie Ukrajina Srbsko Chorvatsko Polsko
Počet mluvčích 12,6 milionu (2022)
Klasifikace Indoevropské jazyky Slovanské jazyky Západoslovanské jazyky
Písmo Latinka