Antwort Jak napsat Ń? Weitere Antworten – Jak napsat ñ na klávesnici

Jak napsat Ń?
Občas bych si potřeboval napsat španělské ň (ñ). Zatím jediná možnost je přepnout na španělskou klávesnici (nebo na anglickou a pak ALT+0241).Vlnovka jako samostatný znak

A oblíbeným znakem je též v informatice, kde se používá v některých programovacích jazycích či jako označení domovského adresáře. Stejně jako u ostatních znaků, je vlnovku možné napsat pomocí ASCII kódů na numerické klávesnici a to pomocí levého Altu a kódu 126.Pokud potřebujete psát písmeno s háčkem, které chybí v horní řadě klávesnice (jedná se o písmena ň, ď nebo ť), stiskněte nejdříve klávesu se samostatným háčkem (vedle klávesy Backspace) současně s klávesou Shift a poté stiskněte klávesu požadovaného písmene.

Jak napsat obráceně n : Bez něj totiž nelze psát znaky z ASCII tabulky. Obrácené lomítko zapíšete stiskem levého Altu a stiskem čísla 92 na numerické klávesnici.

Jak se dělá vlnovka

Nejsnadnější zápis vlnovky, který napíšete na každé klávesnici, probíhá pomocí pravého Altu a klávesy 1. Stiskněte a držte pravý Alt + stiskněte klávesu 1 nacházející se nad písmenem Q.

Jak se dělá ñ na notebooku : ď, ť, ň, …), je třeba postupovat takto:

 1. Přidržíme klávesu Shift.
 2. Krátce stiskneme klávesu s háčkem ˇ (na pravé straně klávesnice s českými znaky). Háček je v paměti počítače, na obrazovce se ještě neukáže.
 3. Pustíme klávesu Shift.
 4. Stiskneme klávesu s písmenkem, nad kterým chceme mít háček, například stiskem klávesy n.

Pokud často pracujete v prostředí Wordu nebo Excelu, můžete využít tamních funkcí pro snadný zápis vlnovky. V hlavní liště vyberte kategorii Vložení a najděte pole Symboly. V něm vyberte možnost Další symboly. Poté stačí už v podsadě Standardní latinka najít znak vlnovky a máte vyhráno.

Velmi jednoduchou a rychlou metodou je použití pravého Alt (jinak také AltGr). Stiskněte pravý Alt a držte ho. Pro { zmáčkněte tlačítko písmene B, pro } pak tlačítko písmene N.

Kde se píše jedno n

Psaní jednoho n

Jedno n se píše: u přídavných jmen odvozených příponou ‑í od jmen pojmenovávajících zvířata, jejichž kořen končí na ‑n: havran –⁠⁠⁠ havraní, kuna –⁠⁠⁠ kuní, slon –⁠⁠⁠ sloní (srov. ryba –⁠⁠⁠ rybí), a od příčestí trpných: dán –⁠⁠⁠ daný, chráněn –⁠⁠⁠ chráněný, konán –⁠⁠⁠ konaný.Pro běžně používané znaky se obvykle užívá kombinace klávesy Shift a stisku příslušné dodatečné klávesy (jako zmiňovaná dvojtečka, nebo otazník). Pro méně běžné znaky pak bývá určena kombinace Pravý Alt (někde také „Alt Gr“) + klávesa (složené závorky, zavináč, znak dolaru atd.).ď, ť, ň, …), je třeba postupovat takto:

 1. Přidržíme klávesu Shift.
 2. Krátce stiskneme klávesu s háčkem ˇ (na pravé straně klávesnice s českými znaky). Háček je v paměti počítače, na obrazovce se ještě neukáže.
 3. Pustíme klávesu Shift.
 4. Stiskneme klávesu s písmenkem, nad kterým chceme mít háček, například stiskem klávesy n.


Klikněte nebo klepněte na místo, kam chcete vložit speciální znak. Přejděte na Vložení symbolu > >Další symboly. Přejděte na Speciální znaky. Poklikejte na znak, který chcete vložit.

Jak napsat vlnovku bez numerické klávesnice : Pokud již máte přepnutou klávesnici stiskněte Shift a klepněte na klávesu se symbolem vlnovky (nachází se vedle klávesy s jednotkou). Jakmile pustíte klávesy zobrazí se vlnovka ~.

Jak napsat ES vlnovkou : Speciální znaky západo a severoevropských jazyků

 1. ü – přehlasované u = alt 129.
 2. â – a se stříškou = alt 131.
 3. ä – přehlasované a = alt 132. ã – a s vodorovnou vlnovkou.
 4. ë – e s dvěma tečkami = alt 137.
 5. ő – přehlasované o = alt 139.
 6. Ä – velké přehlasované A = alt 142.
 7. ö – přehlasované o = alt 148.
 8. ś – es s čárkou = alt 152.

Jak se dělají znaky na klávesnici

Tři základní přístupy jsou psaní pomocí kombinace Alt + Ctrl + “nějaká klávesa“, Shift + “nějaká klávesa“ a Alt + “nějaké číslo“. Poslední jmenovaný způsob se nazývá ASCII, což je prapůvodní znakový kód, který má své uplatnění především u klávesnic s numerickou částí.

Nejčastější a nejjednodušší závorky (ty kulaté) se nachází přímo na klávesnici a snadno je najdete. Pravou (uzavírací závorku) napíšete přímo klávesou vedle ú, a levou (otevírací) závorku napíšete tou samou klávesou za použití SHIFTu.Nejsnadnější zápis vlnovky, který napíšete na každé klávesnici, probíhá pomocí pravého Altu a klávesy 1. Stiskněte a držte pravý Alt + stiskněte klávesu 1 nacházející se nad písmenem Q.

Kdy se píše jedno n : Dvě n se píšou u přídavných jmen odvozených příponou -ní, -ný od podstatných jmen, jejichž kořen končí na n nebo ň a ve slovech od nich odvozených: den – denní, okno – okenní, holeň – holenní, cena – cenný, cennost.