Antwort Jaké doklady do Chorvatska 2023? Weitere Antworten – Jaké doklady jsou potřeba do Chorvatska

Jaké doklady do Chorvatska 2023?
Chorvatsko je členským státem EU. Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané.Z nich vyplývá, že do Bulharska jakožto členské země EU je možno cestovat s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.Na celém území Chorvatska je přísný zákaz nocování ve volné přírodě. To znamená, že s výjimkou ubytování v hotelu, kempu a privátu je jiný způsob nocování zakázán. Při nedodržení tohoto nařízení se turisté vystavují policejnímu stíhání, soudnímu řízení a peněžité pokutě nebo i vězení.

Co se nesmí vozit do Chorvatska : Praha/ Záhřeb – Do Chorvatska se od června nesmí dovážet žádné maso, mléko, ani výrobky z nich. Rozhodnutí Ministerstva zemědělství Chorvatska potvrdilo Velvyslanectví Česka v Záhřebu. Zákaz se tak dotkne i turistů, kteří byli zvyklí si na dovolenou do Chorvatska vozit potraviny sebou.

Kolik se platí za pas

Za vydání pasu s biometrickými údaji zaplatíte správní poplatek 600 Kč. V případě žádosti o zrychlené vydání pasu: 3 000 Kč (do 5 dní), 6 000 Kč (do 24 hodin).

Kolik kartonů cigaret z Chorvatska : Bezcelně lze dovézt zboží do hodnoty 175 eur u cestujícího staršího 15 let nebo 90 eur u cestujícího do 15 let. Dále 200 ks cigaret, 100 ks doutníčků, 50 ks doutníků, 250 g tabáku na kouření.

S občankou můžete cestovat „jen“ do všech zemí Evropské unie (EU) a Schengenského prostoru. Při cestě letadlem se obvykle musíte prokázat průkazem totožnosti při odbavení na letišti. Pozor! Pokud byste při cestování přestupovali ve státě mimo Schengenský prostor, musíte se prokazovat cestovním pasem.

Je zakázáno vyvážet i dovážet zboží, které podléhá zvláštním předpisům (cizokrajné rostliny, zvířata, zbraně, starožitnosti). Vývoz předmětů pocházejících nebo vyrobených z volně žijících zvířat a veškerých živých zvířat bez zvláštního povolení je přísně zakázán.

Za co jsou v Chorvatsku pokuty

Pokuty v Chorvatsku

  • překročení nejvyšší povolené rychlosti mimo obec 500 až 7 000 HRK.
  • překročení povolené rychlosti v obci 300 až 15 000 HRK.
  • řízení pod vlivem alkoholu a drog 1 000 až 15 000 HRK.
  • pokuty za parkování 300 až 700 HRK.
  • používání telefonu za jízdy 500 HRK.
  • pokuta za nezapnuté bezpečnostní pásy až 500 HRK.

Celní předpisy Chorvatské republiky jsou přizpůsobeny normám zemí Evropské unie. Dovoz a vývoz zahraniční i domácí měny v hotovosti a šeků je volný pro cizí a chorvatské občany žijící v zahraničí, ale povinností je na celnici přihlásit převoz jakékoli hotovosti, pokud přesahuje hodnotu 10 000 EUR.Povolené je pečivo, maso, mléko, masné výrobky, mléčné výrobky, a to vše do 10 kilogramů na osobu. Ryby a další mořské plody můžete vézt také po kilech. Můžete převážet i sušené mléko pro kojence, kojeneckou stravu a potraviny pro speciální výživu, například pokud máte bezlepkovou dietu.

Cestovní pas vydaný ve lhůtě 30 dnů u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, u kterého jste podal žádost o jeho vydání, nebo u jiného obecního úřadu obce s rozšířenou působností, který jste uvedl při podání žádosti. Cestovní pas vydaný ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne pouze u Ministerstva vnitra.

Co je potřeba na pas : S sebou si nezapomeňte vzít občanský průkaz. Pokud jej nemáte, vezměte si rodný list nebo oddací list. Pokud nemáte trvalý pobyt na území České republiky a jedná se o váš první cestovní pas, nezapomeňte si vzít doklad o státním občanství.

Kolik piva můžu prevest přes hranice : Převoz alkoholu a tabáku mezi zeměmi EU

Zboží Směrné hodnoty EU
destiláty (například whisky nebo gin) 10 litrů
alkoholizované víno (např. sherry nebo portské) 20 litrů
víno 90 litrů (z toho pouze 60 litrů může být šumivé)
pivo 110 litrů

Co kdyz nemám pas

Ztrátu, odcizení, zničení nebo nález cestovního pasu hlásíte kterémukoli obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, matričnímu úřadu nebo Policii ČR. Pokud jste v zahraničí, máte povinnost ohlásit tuto skutečnost nejbližšímu zastupitelskému úřadu ČR. Zde si také rovnou zažádejte o cestovní průkaz.

USA, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko, Čína, Indie, Brazílie, Argentina, Mexiko, Jihoafrická republika atd. Do zemí Evropské unie, které nejsou členy schengenského prostoru, např. Irsko, Bulharsko, Rumunsko a Kypr.Turisté by si měli dávat pozor na osobní věci, peníze a doklady, a to zvláště v místech s větší koncentrací lidí. Zejména během letní turistické sezóny se výrazně zvyšuje míra kriminality v turistických resortech. Turisté by si měli dávat pozor nejenom na kapesní krádeže, ale i na krádeže z hotelových pokojů a aut.

Co se vyplatí koupit v Bulharsku : Pro ženy doporučujeme nákup přírodní kosmetiky z růžového oleje Rose of Bulgaria a do kuchyně sladkou i pálivou papriku ( červen piper). Pro muže budou zajímavé cigarety, doutníky či samotný tabák. Za jedny z nejlepších v Evropě jsou považována především červená vína.