Antwort Jak dlouho chladit turbo po jizde? Weitere Antworten – Jak správně Dochladit turbo

Jak dlouho chladit turbo po jizde?
Obecně platí, že turbodmychadlo je třeba chladit bezprostředně po velké zátěži. Tím je například sportovní jízda, či jízda na dálnici. I zde však platí, že namísto volnoběhu po zastavení stačí, když před příjezdem na dálniční čerpací stanici chvíli brzdíte motorem, čímž turbodmychadlo zchladíte na potřebnou teplotu.Obecně se za ideální považuje následující způsob studeného startu. Nastartované auto nechte běžet několik desítek sekund na volnoběh – ne déle než 1 až 2 minuty. Během této chvíle si můžete všimnout zvýšených otáček motoru. Motor v tu chvíli k zážehu potřebuje velmi bohatou směs s větším množstvím paliva než obvykle.Důvod, proč turbodmychadlo ochlazovat, je logický. Při jízdě se tato součástka poměrně výrazně zahřívá. A s ní i olej, kterým jsou mazaná valivá ložiska. Pokud by se turbodmychadlo nedochladilo, mohl by se tento olej „spéct“ na tvrdý karbon.

Kolik kilometrů vydrží turbo : Obecně má na životnost turbodmychadla vliv několik faktorů. Turbu například nesvědčí krátké trasy, nebo časté studené starty. Pokud však dopřáváte vozu standardní údržbu, mělo by turbo vydržet víc než 200 tisíc kilometrů. Problémy s turbem nejsou většinou náhlé, ale projevují se postupně – hlavně zvukem.

Jak dlouho nechat chladnout turbo

Pro ochlazení, resp. dochlazení turbodmychadla po rychlé jízdě, je třeba nechat motor běžet na volnoběh, a to minimálně 30 s až 1 minutu.

Jak poznám že je špatně turbo : Příznaky poškozeného turbodmychadla jsou:

 1. Ztráta výkonu.
 2. Pomalejší a hlasitější akcelerace.
 3. Potíže s dosažením vyšších rychlostí
 4. Modrošedý kouř z výfuku.
 5. Rozsvítí se kontrolka motoru.

Napovíme dnešním článkem.

 1. Nezatěžujte studený motor. Nejprve nechte svůj motor zahřát společně s motorem.
 2. Motor hned po dojetí nevypínejte. Tímto způsobem se turbo velmi často ničí.
 3. Oblíbené Start – Stop.
 4. Udržujte motor v řádných otáčkách.
 5. Používejte dobré palivo.
 6. Dodržujte intervaly pro výměnu olejů a filtrů


POZOR: Když jsou motor nebo chladicí soustava zahřáté, víčko nádržky chladicí kapaliny nesnímejte. Počkejte 10 minut, než chladicí soustava vychladne.

Jak se projevuje špatně turbo

Typickým projevem této závady je náhlá ztráta výkonu (zpravidla při akceleraci), pokles otáček a „spadnutí“ motoru do nouzového režimu. To sice odstraníte vypnutím klíčku zapalování, ale tato závada se náhodně opakuje a může být v silničním provozu příčinou velmi kritických situací.V automobilovém průmyslu se většinou používají turbodmychadla zvyšující tlak maximálně o 0,8 barů, i když jsou dosažitelné vyšší tlaky. Typické turbodmychadlo vzhledem ke své konstrukci začne zvyšovat tlak teprve od 2500 otáček motoru za minutu (1800 u turbodieselových motorů).Důležité je jedno. S řešením problému neotálejte. Nedostatek chladicí kapaliny v motoru způsobuje jeho přehřátí. Tím riskujete poškození hlavy válců, zkroucení hlavy motoru nebo roztavené písty.

Vůz ztratí výkon, a to obvykle za doprovodu rozsvícení kontrolky motoru, případě se rovnou aktivuje nouzový režim. Nemusí to být nutně turbo a pokud ano, tak nemusí být definitivně rozbité. Pokud po vypnutí motoru a opětovném nastartování vůz táhne jako předtím, tak je paleta možných závad větší a turbem to asi nebude.

Jak poznat turbo před smrtí : Turbodmychadlo také může začít přisávat olej do sání, případně začnou turbíny třít o plochu skříně. Pozorný řidič by měl takové nezvyklé zvukové projevy rozeznat. Obzvláště, jsou-li doprovázeny kolísáním otáček při volnoběhu nebo sníženým výkonem motoru.

Kdy odchazi turbo v autě : Začneme sluchem. Turbo přestává fungovat ve chvíli, kdy začne přisávat olej do sání a tím i nastává vůle hřídele, na kterém jsou turbíny. Nebude to trvat moc dlouho a turbíny začnou škrtat o plochu skříně, turbo začne být hlučné a materiály se začnou tím pádem více opotřebovávat. Předzvěst konce.

Jak zjistit jestli je turbo špatně

Když to klekne

Ve chvíli, kdy se turbodmychadlo porouchá a přestane plnit svoji funkci, to bezpečně poznáte. Vůz ztratí výkon, a to obvykle za doprovodu rozsvícení kontrolky motoru, případě se rovnou aktivuje nouzový režim.

Za problémem nejčastěji stojí prasklá hadice. Tu odhalíte pohledem směrem k podvozku. Jestliže se pod autem nachází mokrý flek, máte jasno. Pozvolný únik kapaliny z chladicího systému – začíná to snadno přehlédnutelnou loužičkou, končí každodenním doléváním kapaliny.Na přehřívající se motor vás upozorní ručička ukazatele teploty chladicí kapaliny na přístrojové desce, kterou byste měli během jízdy sledovat. Jakmile se ručička dostane až k červenému poli, měli byste začít jednat. To samé platí v okamžiku, kdy se vám před očima rozsvítí červená kontrolka teploty motoru.

Jak poznam že odešlo turbo : Příznaky poškozeného turbodmychadla jsou:

 1. Ztráta výkonu.
 2. Pomalejší a hlasitější akcelerace.
 3. Potíže s dosažením vyšších rychlostí
 4. Modrošedý kouř z výfuku.
 5. Rozsvítí se kontrolka motoru.