Antwort Co se dělá na spirometrii? Weitere Antworten – Jak se připravit na Spirometrii

Co se dělá na spirometrii?
Příprava pacienta

Pacient by měl min. 15 minut před vyšetřením setrvat v klidu a optimálně 2 hodiny před tím nekouřit. Doporučuje se nepodávat ranní dávku bronchodilatancií (pokud se tak stane, je třeba toto vyznačit na žádance) a vyšetření neprovádět těsně po jídle a po invazivních vyšetřovacích metodách (např.Spirometrie je však vyšetření zcela bezbolestné. Pacient pouze dýchá do přístroje, který zaznamenává objem a rychlost vzduchu vydýchaného za určitý čas. Toto vyšetření zabere maximálně 10 minut.Abychom přišli, co za tímto kašlem vězí, pomůžeme si vyšetřením na přístroji zvaném spirometr. Ten nám pomůže odhalit, jaká je průchodnost vašich dýchacích cest, stav plicní tkáně, a zda netrpíte zúžením průdušek.

Co ukáže spirometrie : Co je spirometrie a kdy se používá

Cílem naprosto bezbolestného vyšetření je odhalit příčiny respiračních potíží, zjistit, jak jsou průchodné dýchací cesty a v jakém stavu jsou plíce.

Co Nedelat před spirometrii

Před vyšetřením nekuřte, nejezte těžko stravitelná jídla a oblečte si pohodlné oblečení. V korzetu, nebo s utaženým páskem by se Vám špatně dýchalo. Cestu k lékaři si naplánujte s dostatečnou časovou rezervou, ať nejste dušní ještě před vstupem do ordinace.

Jak dlouho trva plicni vyšetření : poruchy plicní perfuse. Vyšetření trvá cca 20 min., před vyšetřením není nutná speciální příprava.

Spirometrie se nemusíte obávat, ale její výsledek velmi záleží na Vaší spolupráci s lékařem. Posadíte se před spirometr, dostanete kolíček na nos a budete požádáni, abyste ústy pevně obemkli náustek přístroje. Pak budete dýchat do přístroje podle pokynů lékaře. Budete požádáni o maximální nádech a o maximální výdech.

Ceník pracovnělékařských služeb

VÝkon Cena bez dph cena s dph 15%
Spirometrie
spirometrie 192 Kč 220 Kč
pulsní oxymetrie 86 Kč 99 Kč
posouzení zdrav. stavu 241 Kč 277 Kč

Kolik má být spirometrie

Normální hodnoty

muži ženy
Exspirační dechový objem 1,8 l 1,6 l
Reziduální objem 1,4 l 1,2 l
Vitální kapacita plic 5,6 l 4,0 l
Celková kapacita plic 7,0 l 5,2 l

Zdraví celého dýchacího systému závisí na jejich dobrém stavu, ale také stavu průdušek, průdušnice a celkově sliznice. Podle tradiční čínské medicíny s plícemi souvisí i stav pokožky. Plíce kontrolují nejen dýchání, ale i dýchání kůže. Čistá, pružná pleť a správná termoregulace bývá známkou zdravých plic.Spirometrie se nemusíte obávat, ale její výsledek velmi záleží na Vaší spolupráci s lékařem. Posadíte se před spirometr, dostanete kolíček na nos a budete požádáni, abyste ústy pevně obemkli náustek přístroje. Pak budete dýchat do přístroje podle pokynů lékaře. Budete požádáni o maximální nádech a o maximální výdech.

Na zvyšování plicní kapacity existuje řada metod. Doporučují se dechová cvičení, jejichž základem je hluboký nádech a výdech. Pomůže roztáhnout ruce a držet je od těla, čímž otevřete hrudník. Další možností je lehnout si, zavřít oči, zhluboka se nadechnout a zadržet dech na tak dlouho, jak to půjde.

Jak probíhá vyšetření plic : Při vyšetření se měří dechové objemy a průchodnost dýchacích cest. Pacient provádí opakovaně nádech a usilovný výdech do přístroje podle pokynů sestry. Nutná je dobrá spolupráce pacienta.

Jak rychle zvýšit kapacitu plic : Na zvyšování plicní kapacity existuje řada metod. Doporučují se dechová cvičení, jejichž základem je hluboký nádech a výdech. Pomůže roztáhnout ruce a držet je od těla, čímž otevřete hrudník. Další možností je lehnout si, zavřít oči, zhluboka se nadechnout a zadržet dech na tak dlouho, jak to půjde.

Jak si změřit kapacitu plic

V případě klasického spirometru se vydechovaný vzduch dostává hadicí pod válec ponořený do vody a vytlačuje ho ven. Podle objemu válce a výšky, do které vystoupá, lze přibližně spočítat množství vydechnutého vzduchu. Stupnice na stranách přímo ukazuje hodnotu vitální kapacity.

Jejími typickými příznaky jsou například:

  1. Dušnost, tedy dýchavičnost, zprvu při větší a pak i při malé fyzické námaze;
  2. neustále zahleněné dýchací trubice;
  3. častý kašel;
  4. pocit tlaku na hrudi;
  5. sípání;
  6. nevýkonnost, chronická únava atd.

Pro CHOPN jsou charakteristické obtíže jako úporný kašel, vykašlávání hlenů a dušnost. Obtíže nastupují pomalu, zpočátku je dušnost často patrná pouze při námaze. Na CHOPN mohou poukazovat také některé charakteristické zvuky při dýchání (např. pískání nebo hučení), dále časté nachlazení nebo chřipkové infekce.

Jaká je vitální kapacita plic zdravého člověka : Pohybuje se od pěti litrů u žen po 5,6 litru u mužů. Sportovci mohou dosahovat až sedmi litrů. Je ovlivněna mnoha faktory, jako jsou věk, pohlaví, velikost, trénovanost, ale i předchozí nemoci plic a životní styl člověka. Vitální kapacitu plic můžete ovlivnit tím, jak dýcháte, posilováním dýchacích svalů a cvičením.