Antwort Co půjčit nevěstě? Weitere Antworten – Co se dává nevěstě

Co půjčit nevěstě?
Téměř každý zná tradici, která říká, že by nevěsta ve svatební den měla mít u sebe čtyři nezbytné věci, něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého. Tato tradice pochází z anglie, a V angličtině se toto přísloví krásně rýmuje a říká: ,,Something old, something new, something borrowed, something blue“.Každá nevěsta by měla mít ve svůj svatební den na sobě něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého. Pokud to dodrží, bude manželství šťastné. Jistě jste už o této tradici slyšeli.Ideální svědek

Konzultuje účesy, líčení a svatební oznámení. Vyrábí dekorace, shání vybavení, připravuje večerní program. Zorganizuje rozlučku se svobodou, zkontaktuje kamarády nevěsty nebo ženicha, zamluví podnik, obstará zábavu. V den svatby přijede k nevěstě, pomůže s oblékáním šatů, podvazku, nasazením šperků.

Co má dát svědkyně nevěstě : Jako svědkyně už od rána dohlížíte na nevěstu a staráte se o to, aby jí to slušelo. Během svatebního dne u sebe ideálně nosíte tzv. KZP (krabičku poslední záchrany) se rtěnkou, kapesníčky a šitíčkem, která se nevěstě může během dne hodit.

Co nesmí nevěsta

Aby manželství vydrželo, musí nevěsta i ženich ochutnat svatební dort. Ani svatebčané by neměli dort odmítnout, přineslo by to smůlu i snoubencům. Aby neměla nevěsta uplakané děti a nouzi v manželství, nesmí péct ani jinak pomáhat s pečením svatebních koláčů, dortu a cukroví.

Co dát budouci nevěstě : Tipy na dárek pro nevěstu na rozlučku

Například láhev kvalitního vína a sklenic s věnováním, svatební diář, památeční šperk, svatební album, designový rámeček na svatební fotku, originální tričko s vtipným popiskem, designový polštářek nebo keramický hrneček s věnováním.

CO OBSAHUJE KÁPÉZETKA PRO NEVĚSTU:

 • malou svačinku.
 • bezbarvý lak na nehty (na utíkající oka na silonkách a jiné pohromy)
 • jelení lůj / lesk na rty.
 • krém na ruce.
 • kapesníčky / vlhčené ubrousky.
 • tic tac (lepší než žvýkačky, aby nevěsta nemusela před obřadem hledat koš)
 • spínací špendlíky.
 • vatové tyčinky.


Jediným úkolem, který musí podle zákona svědek učinit, je dosvědčit uzavření manželství. To znamená být včas na svatebním místě, kde s platným průkazem totožnosti podepíše zápis o uzavření manželství. Pamatujte, že „svědčení“ je to jediné, co je od vás bez předchozí dohody očekáváno. Vše ostatní je jen na domluvě.

Co Zarizuje svědek nevěsty

Svědek nevěsty bývá většinou i pomocnou rukou během výběru svatebních šatů, doplňků či účesu. Pomáhá nevěstě v průběhu příprav při líčení, s oblékáním i s dobrou náladou.Podobně jako s tradicí, že ženich nemá vidět nevěstu před svatbou, i závoj plnil tajemný účel v dobách domluvených sňatků. Ženich závoj odkryl až po svatbě, tudíž bylo zaručeno, že si sňatek už nerozmyslí.CO OBSAHUJE KÁPÉZETKA PRO NEVĚSTU:

 • malou svačinku.
 • bezbarvý lak na nehty (na utíkající oka na silonkách a jiné pohromy)
 • jelení lůj / lesk na rty.
 • krém na ruce.
 • kapesníčky / vlhčené ubrousky.
 • tic tac (lepší než žvýkačky, aby nevěsta nemusela před obřadem hledat koš)
 • spínací špendlíky.
 • vatové tyčinky.


Rozlučka se svobodou by v ideálním případě měla probíhat celý den (respektive od odpoledne) až do večera. Během dne může přijít na řadu nějaký výlet či jiná zajímavá aktivita, večer se pak společnost přesouvá do baru nebo například na zahradu, kde se loučení se svobodou pořádně zapije.

Kdy se unáší nevěsta : Jde o tradici unášení nevěsty. Pokud jste únos nevěsty na svatbě nikdy nezažili, nejspíš jste o něm alespoň slyšeli. Pokud ne, tady je jen stručný popis tohoto zvyku. Na svatební hostině, v odpoledních či večerních hodinách, je unesena nevěsta.

Proč se unáší nevěsta : Proč se unáší nevěsta Nejvíce pravděpodobná teorie říká, že se k nám únos nevěsty dostal z Balkánu. Na Balkáně jsou ovšem o trochu ostřejší hoši než u nás, a tak tam někdy nevěstu unášejí i bez svatby.

Co dává matka ženicha za nevěstu

Matka ženicha

Podpořit a přispět radou a návrhy může i při výběru dekorací, místa pro obřad nebo svatebního menu. Ona je tím, kdo vede ženicha k oltáři a následně během ceremonie sedí v první lavici spolu se svým partnerem. Podobně jako nevěstina matka pomáhá se seznamováním členů své rodiny s ostatními hosty.

Rodina ženicha

Od rodičů ženicha se očekává, že zaplatí potřebné úřední poplatky, dále pak ubytování a dopravu pro hosty ženicha – svědek, kamarádi. Ženich a jeho rodina tradičně plánují a platí líbánky, ale v dnešní době je plánování a sestavování rozpočtu obecně více založené na spolupráci.Nevěsta sedí po pravici ženicha.

Na levé straně směrem od ženicha sedí maminka nevěsty, po její levici tatínek nevěsty a poté svědek nevěsty. Po nevěstině pravé ruce najdete otce ženicha, vedle něj maminku ženicha a ženichova svědka.

Kdo veze nevěstu : Hudební doprovod začíná hrát a prvním příchozím je ženich se svojí matkou (matka jde po jeho pravém boku), za nimi jde ženichům otec a matka nevěsty (matka opět na pravém boku), dále svědkové, případně družičky a družby. Naposled přichází nevěsta ve svým otcem. Tady může jít nevěsta na levém i na pravém boku.