Antwort Co je váš LS? Weitere Antworten – Co je váš LS páteře

Co je váš LS?
Obecná podoba vertebrogenního syndromu je charakterizována bolestmi zad v celém svém průběhu, zvýšeným napětím paravertebrálních svalů (svalů podél páteře), poškozením dynamické i stabilizační funkce obratlů a páteře jako celku.Bolest beder, Lumbalgo, LS syndrom. S bolestí zad v lumbosakrální oblasti se alespoň jedenkrát v životě setká až 90% populace, u 65% z nich se jedná o recidivující a dlouhodobý stav. Postiženy mohou být jednotlivé úseky páteře nebo pouze jednotlivé obratle. Příčin bolestí páteře je celá řada.„Lumbosakrální (LS) přechod je locus minoris resistentia páteře. Horní – kontaktní plocha křížové kosti, respektive těla S1 je lehce skloněna dopředu. Tělo L5 (respektive meziobratlová destička L5/S1) je fixováno pouze vazy, a má proto značnou tendenci sklouznout dopředu a dolů.

Co je vertebrogenní algický syndrom : Vertebrogenní algický syndrom (VAS) definujeme jako bolest lokalizovanou v různých oblastech páteře s omezením pohyblivosti páteřního úseku, s neurologickou symptomatikou nebo bez ní.

Co je Diskopatie L5 S1

Diskopatie: definice a léčba

Pokud tento proces postihne ploténku v hrudní páteři, jedná se o diskopatii hrudní páteře, a pokud k němu dojde v krční páteři, jedná se o diskopatii krční páteře. Diskopatií je typicky nejčastěji ohrožena krční ploténka mezi obratli L5 a S1: takzvaná diskopatie L5/S1.

Kde bolí L5 S1 : Pokud dojde ke kořenovému dráždění v bederní páteři segmentu L5-S1 dostavuje se: bolest a sensitivní deficit na zadní ploše hýždě, stehna, bérce a také na zevním okraji nohy spolu s malíkem.

Hlavním příznakem akutní blokády bederní páteře je silná ostrá bolest v bederní nebo křížové oblasti. Ochromující bolest významně omezuje jakýkoli pohyb. Klient drží záda ve strnulé pozici – nejčastěji v mírném předklonu, případně v předklonu kombinovaném s úklonem trupu na jednu stranu.

VAS patří k celosvětově nejrozšířenějším zdravotním poškozením. Může vzniknout náhle, může být výsledkem většího traumatu nebo mnohonásobných epizod mikrotraumatizace. Projevuje se bolestí svalů nebo kloubů v jednom nebo na mnoha místech a přetrvává po týdny, měsíce nebo po celý zbytek života.

Co je to Skolioza páteře

Skolióza je komplexní ortopedické onemocnění, které se projevuje zakřivením páteře ve více rovinách. Diagnóza a léčba skoliózy jsou klíčové pro zachování zdraví páteře a kvality života pacienta.Tietzův syndrom je nezánětlivé postižení jedné nebo více horních žeberních chrupavek, které prvně v roce 1921 popsal německý chirurg Alexandr Tietz (1864 – 1927). Je charakterizován bolestí a otokem kostochondrálních spojení horních žeber.Pokud dojde ke kořenovému dráždění v bederní páteři segmentu L5-S1 dostavuje se: bolest a sensitivní deficit na zadní ploše hýždě, stehna, bérce a také na zevním okraji nohy spolu s malíkem.

Největší pohyblivost bederní páteře je v úseku mezi pátým bederním obratlem a kostrčí L5-S1. Bederní páteř je nejvíce zatíženým úsekem páteře, protože nese váhu celé vrchní poloviny trupu. Až 80% populace ve věku 35-55 let má zkušenosti s bolestí bederní páteře.

Co je to L5 S1 : Výhřez meziobratlové ploténky L5/S1 nejčastěji způsobuje útlak a iritaci nervového kořene S1 (první sakrální nerv) a projevuje se bolestí sedacího nervu, vymizením reflexu Achillovy šlachy, oslabením dorzální flexe nohy a senzitivním deficitem, který postihuje zejména zevní hranu chodidla a zadní část lýtka.

Co všechno může bolet od bederní páteře : Bederní páteř je funkčně velmi složitá oblast, jelikož se do ní mohou projevovat přenesené bolesti z ramenních pletenců, hrudní páteře, vnitřních orgánů, potíže v oblasti pánve, kyčlí, křížové kosti i kostrče, ale stejně tak i naopak může bederní páteř svými potížemi ovlivnit ty ostatní.

Jak si ulevit od bolesti bederní páteře

Nejúčinnější možností, jak se ubránit bolestem bederní páteře, je pravidelné cvičení. Cvičení by mělo být pravidelné, dlouhodobé, zaměřené především na posílení svalů břišních, hýžďových, zádových a svalů pánevního dna. Neškodí ani protažení svalů stehen a uvolnění v oblasti zad.

Jaké cviky by neměl dělat takový pacient Například u pacientů s bederní skoliózou bych vynechala jakékoliv náklony se zátěží, zkracovačky ve velkém rozsahu a skoky. Dřepy s osou bych nahradila cviky vleže na zádech.Diagnóza a léčba skoliózy jsou klíčové pro zachování zdraví páteře a kvality života pacienta. Léčba zahrnuje konzervativní metody, jako je nošení korzetů, fyzioterapie a cvičení na posílení svalů, a v pokročilých případech může být nezbytná chirurgická korekce.

Co je leighův syndrom : Leighův syndrom je vzácná genetická neurometabolická porucha, která se vyznačuje degenerací centrálního nervového systému. Během třetího zářijového týdne (13. září – 19. září 2020) se globální komunita mitochondriálních nemocí sejde, aby zvýšila povědomí o každoročním týdnu povědomí o mitochondriálních chorobách.