Antwort Co je typické pro Bělorusko? Weitere Antworten – Co vyváží Bělorusko

Co je typické pro Bělorusko?
Bělorusko vyváží 60 % vyrobených traktorů, televizorů, lednic, mrazáků, dráselných hnojiv více než 80 % kovoobráběcích strojů. V posledních letech velký rozvoj nabyla lehký průmysl. Vedoucí místo patří textilnímu průmyslu, konfekční výrobě, výrobě obuvu.Kromě toho byly objeveny naleziště železné rudy, sádry, vzácných kovů, fosforitů nebo hlinitanových surovin. Veškerá těžba probíhá povrchovým způsobem, mimo těžby draselných solí, ropy a plynu. Většinu nerostných surovin v současné době Bělorusko importuje.V Bělorusku se hovoří celkem dvěma úředními jazyky: běloruštinou a ruštinou. Dlouholetý vliv Sovětského svazu na běloruské území způsobil, že právě ruština je dnes tím jasně převládajícím jazykem mezi obyvateli – podle průzkumů tu běloruštinou denně používá jen asi 30 % lidí.

Jak se slaví Vánoce v Bělorusku : Jak se slaví běloruské Vánoce

Obyvatelé jsou velmi nábožensky založeni, vyznávají však převážně pravoslaví. Proto zde Vánoce nepatří ke stěžejním svátkům roku. Nejdůležitějším datem je až 7. leden.

Co se pěstuje v Bělorusku

Zemědělství zaujímá 8-9% HDP. Prioritou rozvoje agroprůmyslového komplexu Běloruska je živočišná výroba (mléko, maso), pěstování lnu, obilí, cukrové řepy a řepky olejky.

Kolik je Bělorusů : Bělorusko

Běloruská republika Рэспубліка Беларусь Республика Беларусь Respublika Belarus
Počet obyvatel 9 200 617 (93. na světě, 2023)
Hustota zalidnění 46 ob. / km² (142. na světě)
HDI ▲ 0,798 (velmi vysoký) (50. na světě, 2014)
Jazyk běloruština, ruština, polština, ukrajinština, jidiš
Čeština
Rozšíření Česko Slovensko USA Kanada Německo Rakousko Rumunsko Austrálie Ukrajina Srbsko Chorvatsko Polsko
Počet mluvčích 12,6 milionu (2022)
Klasifikace Indoevropské jazyky Slovanské jazyky Západoslovanské jazyky
Písmo Latinka


Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.

Kdo neslaví Vánoce

Protože to dělají všichni, tedy většina Vánoce neslaví také muslimové, buddhisté, hinduisté a zástupci dalších náboženských proudů, které křesťanství přinejmenším nerozumí. Opět však často ti nejzarputilejší z věřících, protože některé obchodní vánoční zvyky doslova pohltily celý svět.Jednou z nejintenzivněji fungujících oblastí je drůbežářství – výroba na obyvatele činí15 kgmasa a 320 ks vajec. V Bělorusku je rovněž rozvito rybářství, chov koní, včel a kožešinových zvířat.Národní měnou je Běloruský rubl (BR). Mince neexistují, za to ale existují bankovky BR10 až BR200,000.

Рэспу́бліка Белару́сь, Respublika Biełaruś, rusky Респу́блика Белару́сь, Respublika Belarus), je vnitrozemský stát ve východní Evropě. Hraničí s Polskem na západě, Litvou na severozápadě, Lotyšskem na severu, Ruskem na severu a východě a s Ukrajinou na jihu. Hlavním městem je Minsk.

V jakých zemích se učí český : Čeština se tak učí u krajanských komunit v Chorvatsku, Německu, Rumunsku, Rusku, Srbsku, na Ukrajině, v Argentině, Brazílii, Paraguayi, na Novém Zélandu nebo v Austrálii. Silná je také krajanská komunita ve Spojených státech.

Kdy se zacalo mluvit český : Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století.

Jak se slaví Vánoce v Mongolsku

Mongolsko je buddhistická země, a tak se v zemi Vánoce neslaví. Tedy pomineme-li nevelkou křesťanskou komunitu (křesťanů je v zemi jen 1,3 %). V ulicích i v domácnostech Mongolů se ale objevují nádherně zdobené vánoční stromy, kterým se však neříká vánoční, ale novoroční.

USA. Vánoce se slaví podobně jako ve Velké Británii, lidé zdobí domy zvenku, věší větvičky a na večeři podávají pečeného krocana s nádivkou. Nechybí tradiční pudink a dýňový koláč. Dárky nosí Santa Claus a děti je nacházejí až na druhý den ráno.Vánoce vycházejí z uctívání boha slunce (slunovrat). Proto tento – a mnohé další náboženské svátky – Svědkové Jehovovi neslaví. Neslaví svátky – jediným svátkem, který Svědkové Jehovovi během roku slaví, je tzv. „Památná slavnost“ na připomínku poslední večeře Ježíše Krista a jeho apoštolů.

Kdo neslaví narozeniny : V mnoha zemích a kulturách bývá zvykem narozeniny s příbuznými a přáteli oslavovat. Ten, kdo má v daný den narozeniny, je tak označován jako oslavenec. Na oslavě se používají balonky, svíčky, dárky, dorty, ozdobné kapesníky.