Antwort Co je to vízum? Weitere Antworten – Jak získat vízum

Co je to vízum?
Žádost jste oprávněn podat pouze na zastupitelském úřadu ve státě, jehož jste občanem, popřípadě jenž vydal váš cestovní doklad, jehož jste držitelem, nebo ve státě, ve kterém máte povolen dlouhodobý nebo trvalý pobyt a oprávněně zde pobývá nepřetržitě po dobu nejméně 2 let.19/05/2024

Typ víza Popis Výše poplatku (CZK)
K Snoubenec (snoubenka) nebo manžel (manželka) amerického občana 6360.00
L Vnitrofiremně přesunovaní zaměstnanci 4920.00
M Studentské (profesní) 4440.00
O Osoby s výjimečnými schopnostmi 4920.00

Pokud váš pobyt bude turistický, obchodní, studijní a nebude delší než 6 měsíců, vízum nemusíte mít. Ale stejně jako u USA budete potřebovat elektronické cestovní povolení, v tomto případě s názvem eTA (Electronic Travel Authorization).

Kdo vydává vízum : Zastupitelský úřad České republiky je příslušný pouze k přijetí žádosti, o udělení dlouhodobého víza rozhoduje Ministerstvo vnitra ČR. V případě, že vám bude vízum do České republiky uděleno, vyzve vás většinou zastupitelský úřad e-mailem k jeho vyzvednutí.

Kde ziskam vízum

Vízum lze obdržet na velvyslanectví či konzulátu USA v cizině. Českým občanům doporučujeme vyřídit si vízum v dostatečném předstihu na Velvyslanectví USA v Praze. Vízum lze získat na základě řádně zdůvodněného účelu cesty.

Jak dlouho platí vízum : Platnost víza a délka pobytu

Vízum k pobytu nad 90 dnů se uděluje na konkrétní dobu pobytu odpovídající požadovanému účelu pobytu a platnosti předložených dokladů, nejvýše však na dobu 1 roku. Vízový štítek obsahuje vždy dva údaje: platnost víza a povolenou dobu pobytu.

Žádost o schengenské vízum vyřizuje náš úřad zpravidla do 10 pracovních dnů, ve zvlášť složitých nebo odůvodněných případech do 30 dnů ode dne podání žádosti.

Vízové poplatky

Nepřistěhovalecká víza (turistika, studium, výměna, palubní posádka, novináři) 160 $
Kategorie nepřistěhovaleckých víz H, L, O, P, Q a R 190 $
Kategorie víz E – nepřistěhovalecká víza pro investory 205 $
Kategorie víz K – nepřistěhovalecká víza pro snoubenky/snoubence 265 $

Kam můžu bez víza

Většina států, které vás bez víza nepustí na své území, trvá na na osobní návštěvě konzulátu.

Stát Nejbližší zastupitelský úřad
Namibie Berlín
Severní Korea Praha
Guyana Londýn
Nauru Melbourne, Fidži

Pro občany ČR platí pro vstup do Egypta vízová povinnost. Turistické vízum s platností jednoho měsíce lze zakoupit za 25 USD po příletu na letišti v Káhiře, Hurgádě a Marsa Alam. Turistické vízum je taktéž možné zakoupit před příjezdem do země prostřednictvím webového portálu e-Visa.Vízové poplatky

Nepřistěhovalecká víza (turistika, studium, výměna, palubní posádka, novináři) 160 $
Kategorie nepřistěhovaleckých víz H, L, O, P, Q a R 190 $
Kategorie víz E – nepřistěhovalecká víza pro investory 205 $
Kategorie víz K – nepřistěhovalecká víza pro snoubenky/snoubence 265 $


Bezvízový program spravuje Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických. Umožňuje občanům určitých zemí cestovat bez víza do Spojených států na turistickou nebo obchodní cestu do 90 dnů pobytu.

Kdo muze do USA bez víza : Bezvízový styk

Pro cestování do USA bez víza musí každý cestující, včetně nezletilých dětí, vyplnit registrační formulář ESTA (https://esta.cbp.dhs.gov a mít vlastní platný ePas (cestovní pas se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji).

Jaké země potřebuji vízum do ČR :

  • RUSKÁ FEDERACE.
  • RWANDA.
  • SAÚDSKÁ ARÁBIE.
  • SENEGAL.
  • SEVERNÍ KOREA.
  • SIERRA LEONE.
  • SOMÁLSKO *
  • SRÍ LANKA.

Kdo musí do USA bez víza

Víza do USA

Česko má se Spojenými státy od roku 2008 bezvízový styk v rámci programu Visa Waiver Program (VWP). V rámci něj mohou občané ČR cestovat do USA bez víza. Ovšem to se vztahuje pouze na krátkodobé turistické a obchodní cesty do 90 dní pobytu na území USA.

Sdělení MZV ČR: Pokud občan ČR cestuje pouze do sinajských resortů Sharm El Sheikh, Nuwejba, Dahab či Taba, tak do 15 dní pobytu není zapotřebí víz.Pro občany ČR platí pro vstup do Egypta vízová povinnost. Turistické vízum s platností jednoho měsíce lze zakoupit za 25 USD po příletu na letišti v Káhiře, Hurgádě a Marsa Alam. Turistické vízum je taktéž možné zakoupit před příjezdem do země prostřednictvím webového portálu e-Visa.

Kolik stojí vízum do ČR : VÍZOVÉ POPLATKY:

STANDARDNÍ SAZBA
– SCHENGENSKÉ vízum (typ C, A) EUR 80
– SCHENGENSKÉ vízum (typ C, A) děti 6-11 let EUR 40
– SCHENGENSKÉ vízum (typ C, A) děti do 6 let zdarma
– DLOUHODOBÉ vízum (typ D) 2 500 Kč