Antwort Co je lamela spojky? Weitere Antworten – Jak funguje lamelová spojka

Co je lamela spojky?
Lamelovou spojku tvoří několik lamel. Lamely jsou řazeny za sebou, střídavě spojené s hnací a hnanou částí prostřednictvím ozubení. umožňuje drážkové vedení lamel. Přítlak je vyvozen tlakem oleje na píst, který stlačuje lamely k opěrné ploše.Popis funkce vyobrazené třecí kotoučové spojky v automobilu: Krouticí moment je z hnacího setrvačníku 1 přenášen pomocí oboustranně obložené lamely 2 na hnanou hřídel 3. Když dojde ke zmáčknutí spojkového pedálu automobilu, přítlačný kotouč 4 se odtáhne od lamely pomocí pák 6 a krouticí moment se přestane přenášet.Spojka je užívána v motorových vozidlech pro přenos síly a točivého momentu z motoru na hnací soustavu vozidla, tj. na kola. Je-li spojka sepnutá, motorová část je spojena s hnacím ústrojím a veškerá síla a točivý moment jsou přenášeny na kola. Je-li spojka vypnutá, dojde k oddělení hnacího a hnaného ústrojí.

Na co je spojka : Nachází se mezi výstupem motoru – klikovou hřídelí – a převodovkou. Pracovní otáčky motoru jsou omezené, proto se používají různé převody a úkolem spojky je to vůbec umožnit. Krátkodobým rozpojením hnacího řetězce umožňuje plynulý rozjezd auta, přeřazení rychlostních stupňů a navíc ještě tlumí torzní kmity.

Co je lamela auto

Lamela je velmi důležitou součástí spojky nákladních automobilů. Lamelová spojka za pomoci tření přenáší točivý moment nákladního auta na jeho kola. Tato součástka je tedy velmi namáhána.

Jak vystředit lamelu spojky : Jinak to dělám tak že ji nasadím i přítlačák, jehce to dotáhnu rukou (musí se dát šoupat s lamelou za její ozubený střed) a potom srčím mezi motor a kastli hlavu s baterkou a vystředím to podle oka a potom dotáhnu šroubky!

Hardy spojky jsou určeny především pro pružné spojení hřídelů motorů a poháněných strojů. Vyrovnávají případnou drobnou nesouosost poháněné a hnané hřídele. Zabraňují přenášení rázů zejména při rozběhu motoru, tlumí vibrace.

Cvakání nebo vrzání. Pokud se při sešlápnutí nebo uvolnění spojkového pedálu ozývají nepříjemné zvuky, může to být způsobeno opotřebením nebo poškozením spojkové vidlice, pružin nebo ložiska. Zápach spáleniny. Pokud cítíte ostrý zápach připomínající spálenou gumu nebo olej, může to být způsobeno přehřátím spojky.

Jaká je životnost spojky

Životnost spojky je zcela odlišná u automobilu pohybujícího se hlavně po městě a u automobilů na dlouhé vzdálenosti. Pokud nás však zajímají čísla, statisticky můžeme předpokládat, že spojka bude vyměnitelná každých 40 až 100 tisíc ujetých kilometrů.Cena výměny se odvíjí zejména od designu vozidla a kvality spojkové sady, kterou si chceš koupit. V autorizovaných servisech může být cena výměny spojky kolem 5000-8000 Kč. Při svépomocné výměně stačí zaplatit pouze za cenu samotných komponentů.Vyberte variantu

Rozměr Cena
Rozměr: 2,5 x 98 cm lamela buk Cena: 71,-
Rozměr: 10ks 2,5 x 78 cm lamela buk Cena: 539,-
Rozměr: 10ks 2,5 x 88 cm lamela buk Cena: 594,-
Rozměr: 10ks 2,5 x 98 cm lamela buk Cena: 611,-


Životnost spojky je zcela odlišná u automobilu pohybujícího se hlavně po městě a u automobilů na dlouhé vzdálenosti. Pokud nás však zajímají čísla, statisticky můžeme předpokládat, že spojka bude vyměnitelná každých 40 až 100 tisíc ujetých kilometrů.

Jak patří Spojkova lamela : Lamela spojky musí být namontován tak, aby správnou stranou přiléhal k setrvačníku motoru. Ta je označena nápisem v angličtině, němčině a italštině. Stává se, že si toho automechanik nevšimne, namontuje jej obráceně, a když se rozzlobený klient vrátí do dílny, autoservis lamelu reklamuje v rámci záruky.

Jak vymenit Hardy spojku : Šla dole zadná polka výfuku, kryt na kardan, držiak kardanu. Potom bol dole celý kardan, vymeniť hardy spojky. Ide to celkom rýchlo. Opačný postup na namotovanie a hotovo.

Jak se správně chovat ke spojce

Velmi zjednodušeně platí, že nejšetrněji se ke spojce chováme ve chvíli, kdy je buď zcela sešlápnutá, tedy vystavená, nebo zcela sepnutá. „Pokud budeme chtít být připraveni na rychlý rozjezd a necháme spojku byť jen na 15 procent v prokluzu, vzniká zbytečné teplo a lamely se trochu opotřebovávají.

Cena výměny se odvíjí zejména od designu vozidla a kvality spojkové sady, kterou si chceš koupit. V autorizovaných servisech může být cena výměny spojky kolem 5000-8000 Kč. Při svépomocné výměně stačí zaplatit pouze za cenu samotných komponentů.Životnost spojky je zcela odlišná u automobilu pohybujícího se hlavně po městě a u automobilů na dlouhé vzdálenosti. Pokud nás však zajímají čísla, statisticky můžeme předpokládat, že spojka bude vyměnitelná každých 40 až 100 tisíc ujetých kilometrů.

Co je to dvouhmotový setrvačník : Dvouhmotový setrvačník zabraňuje přenosu silných vibrací od pohonné jednotky na převodovku. Má tedy velký vliv právě na životnost převodovky. Kromě toho zvyšuje komfort jízdy i z pohledu řidiče.