Antwort Proč mě bolí břicho a mám průjem? Weitere Antworten – Co dělat když mám průjem a bolí mě břicho
Bolí vás břicho Míváte bolestivé a úporné průjmy Utíkejte k lékaři. Může jít o bakteriální nákazu, jakou jsou salmonela či celiakie, ale také o chronické střevní záněty, které výrazně ovlivňují běžný život člověka.Změna zbarvení stolice (zelený průjem, žlutý průjem) Hlen nebo krev ve stolici. Nevolnost, zvracení Zvýšená teplota, horečka a zimnice – zpravidla upozorňuje na infekční původ průjmu.Bolest pod žebry a v zádech
Po těle může putovat bolest, kterou pociťujete pod žebry nebo v zádech. Nemůžete zapnout kalhoty přes nafouklé břicho a doprovázejí vás nepříjemné pocity plynatosti a větry nebo říhání.
Co se děje když mě bolí břicho : Břicho je dost komplikovaná oblast. Bolest zde může mít mnoho příčin. Může jít o zažívací obtíže, plynatost, menstruační bolesti, zánět slepého střeva, zánět slinivky nebo zánět močového měchýře. V horším případě může jít o příznaky rakoviny, jater, slinivky nebo žaludku.
Co jíst při průjmu a bolesti břicha
Banány: Jsou bohaté na draslík a pomáhají doplňovat elektrolyty ztracené během průjmu. Rýže: Nedráždí zažívání a pomáhá absorbovat přebytečnou vodu ve střevech. Starší pečivo: Jednoduché a lehce stravitelné, může pomoci uklidnit žaludek. Jablečné pyré: Má zpevňující vlastnosti, které mohou pomoci zahustit stolici.
Co nejrychleji zastaví průjem : Při akutním průjmu doporučujeme užívat Tasectan 500 mg, který je dostupný v tobolkách. Tacetan 500 mg mohou užívat dospělí a děti nad 14 let. Užívejte 1 až 2 tobolky každých 4 až 6 hodin do vymizení příznaků. Pro děti již od narození Tasectan 250 mg KIDS, v sáčcích.
Na lékaře se obraťte vždy, pokud: průjem trvá déle než pět dní a provází jej horečky a zvracení
Mezi nadýmavé potraviny patří luštěniny, košťálová zelenina, cibule, česnek, silně kořeněná jídla, sycené vody, kynuté pečivo, obzvláště to čerstvě upečené a alkohol, především víno. Tyto potraviny jsou bohaté na síru, která ovlivňuje střevní bakterie a vzniká sirovodík páchnoucí po shnilých vejcích.
Jak zklidnit bolest břicha
Dostatečný příjem tekutin: Hydratace je zásadní pro správné trávení a může pomoci při léčbě podrážděného žaludku. Mírné cvičení: Lehké cvičení, jako je například procházka, může podpořit trávení a snížit stres. Odměřené porce jídla: Jíst menší porce, ale častěji, může pomoci snížit zátěž na žaludek.Při velmi výrazných bolestech, které Vás budí v noci je vhodný i spánek s bederním pásem (stočenou mikinou či dekou kolem pasu tak, aby bylo zachované napřímení páteře v bedrech i při lehu na boku nebo na zádech.Dietní strategie při průjmu
Vybírejte lehce stravitelné potraviny, jako je bílé pečivo, banány a rýže, mohou uklidnit podrážděné střevo. Vyhněte se potravinám, které mohou zhoršovat průjem, jako jsou pikantní jídla, vysoký obsah vlákniny a tuků.
Při akutním průjmu doporučujeme užívat Tasectan 500 mg, který je dostupný v tobolkách. Tacetan 500 mg mohou užívat dospělí a děti nad 14 let. Užívejte 1 až 2 tobolky každých 4 až 6 hodin do vymizení příznaků. Pro děti již od narození Tasectan 250 mg KIDS, v sáčcích.
Jak dlouho může trvat průjem : Z praktického hlediska je důležité rozlišit akutní a chronický průjem. Akutní průjem vzniká náhle, nezřídka je to záležitost jednoho dne, většinou trvá několik dnů. Trvá-li několik týdnů, znamená to již přechod do chronického průjmu. Časové hranice však nejsou nikterak pevně vymezeny.
Co muze zpusobovat průjem : Může poukazovat na onemocnění tenkého nebo tlustého střeva, nebo i nemoci jater, štítné žlázy, slinivky a žlučníku. Mezi často zmiňované nemoci patří syndrom dráždivého tračníku (IBS) a Crohnova choroba, příčina však může být i „jednodušší“, např. nezjištěná alergie na lepek nebo laktózová intolerance.
Jak často má člověk prdět
Nadýmání je normální a obvykle se není čeho obávat. Ve skutečnosti vědci zjistili, že průměrný člověk „prdí“ až 25x denně! Nadměrné „prdění“ však může být známkou toho, že tělo extrémně reaguje na určitý druh potravin.
Nadmíru páchnoucí exkrement může zvěstovat různé infekce, celiakie, ulcerózní kolitidu (idiopatický střevní zánět) či dokonce Crohnovu nemoc. Jednou z nejznámějších příčin zapáchající stolice je lamblióza, což je nejčastější protozoární nákaza (způsobená prvoky) v České republice.Zvolte volně dostupné léky nebo čaje podle typu problému:
- Při menstruaci: např. Ibalgin nebo Paralen.
- Při pálení žáhy a překyselení žaludku: např. Rennie nebo Omeprazol.
- Při zácpě: např. projímadla a projímavé čaje.
- Při průjmu: např. Imodium nebo Enterol.
- Při urologických potížích: např. urologické čaje.
Jak se pozná zánět žaludku : Mezi nejčastější příznaky zánětu žaludku patří:
- bolest v místě vzniku zánětu.
- žaludeční křeče.
- bolest břicha po jídle – častěji u žaludečních vředů
- bolest břicha nalačno nebo v noci – u dvanáctníku.
- nevolnost a pocit na zvracení
- zvracení
- nadýmání
- pálení žáhy.