Antwort Čím Hutnit základovou desku? Weitere Antworten – Čím zasypat základovou desku
Tepelná izolace pro základovou desku – Liapor Ground
U obou typů zmíněných základových desek lze pro lepší tepelnou izolaci použít násyp z Liapor Ground frakce 4-8 mm (lehké tepelně-izolační kamenivo – keramzit). U desky na pasech se Liapor Ground ukládá mezi ztracené bednění místo štěrku, hlíny, atd.Separaci betonu od zeminy zajistí podsyp těženým kamenivem (štěrk), ideálně frakce (tj. hrubosti) 16/32. Jeho zhutněním připravíme základovou půdu na zatížení konstrukcí domu.určitě bych dala 10 – 15 cm štěrkové drtě, pak kari sítě a beton. určitě ne písek. Potřebujete pořádně stabilní a únosný materiál. Já dával recyklát ( beton, cihla, ).
Proč se dává štěrk pod beton : Praktický tip pro pevnější beton: Chcete-li dosáhnout pevnějšího a odolnějšího betonu, můžete k písku s nižší frakcí přidat štěrk/kamenivo s frakcí 4 až 16 mm. Obecně je použití kameniva velmi doporučováno, pokud chcete, aby vám beton dlouho vydržel.
Čím zasypat základy
Předejít problému nekvalitní základové spáry se dá ochráněním betonovým potěrem v tloušťce 40-50 mm, stačí i betonem nižší třídy. Na řadě je ležatá kanalizace pod domem, v prostoru mezizákladí. I zde platí pokládka trub na rostlou zeminu s podsypem písku, jinak hrozí propadnutí nebo prolomení.
Jaký štěrk do základů : Ideální je použít štěrkové materiály, frakce 8-16, 16-32 atd. Jsou to materiály, které jdou hodně zhutnit a nemají tendenci tolik sedat. V místě výstavby je podkladním terénem písek kombinovaný se štěrkem, takže relativně vhodný podklad.
Základovou desku spojující základové pasy zpravidla podsypáváme štěrkopískem, štěrkem či takzvaným kačírkem. Ovšem nejprve nás čeká založení řady ze skořepinových (dutých) tvárnic, které se vylijí betonem stejné kvality jako byl použit pro vylití základových spár.
Základy pro rodinný dům: Hloubka, výška a šířka základového pasu (1.)
Doporučené orientační vyztužení podkladních betonových desek kari sítěmi při spodním povrchu | |
---|---|
Vzdálenost mezi základovými pasy | Tloušťka podkldní betonové desky [mm] |
5,0 m | ø6/150×150 |
6,0 m | ø4/150×150 ø8/150×150 |
7,0 m | ø6/150×150 ø10/150×150 |
Jak si udělat betonovou štěrku
Betonovou stěrku vyhlaďte nerezovým nerezovým hladítkem (naleznete na našem eshopu) . Omítku nechte zaschnout a vytvrdnout 3 až 6 hodin. Po 3 – 6 hodinách lze aplikovat druhou vrstvu s tloušťkou 1 – 2 mm. Druhou vrstvu betonové stěrky nechte zaschnout po dobu 1 – 3 hodiny – omítka by neměla po doteku "lepit".Po vylití základové desky je potřeba nechat beton zrát 28 dní.Pro namíchání betonu ve většině případů postačí cement CEM II / B – S 32,5 R. Směsný cement CEM V využijete při jednoduchých konstrukcích, nebo pro podlahy, které musejí snést větší zátěž (například v garážích).
Jako minimální dávku cementu na 1 m3 směsi lze doporučit 300 kg, horní mez cca 400 kg. Pro přepočet čistého písku frakce 0/8 mm (max. zrno 8 mm) by hmotnost kameniva na 300 kg cementu měla být orientačně 1850 kg/m3.
Jak dlouho schne základová deska : Po vylití základové desky tvrdne beton zhruba deset dní. Rychlejší je proces vysychání za teplého, slunného počasí. V zimních měsících se doba vyschnutí desky může protáhnout až na tři týdny.
Čím nahradit betonovou stěrku : Čím nahradit betonovou stěrku Alternativou k betonové stěrce může být epoxidová nebo polyuretanová stěrka, která nabízí podobné vlastnosti, ale s odlišným vzhledem a vlastnostmi.
Co pouzit místo betonu
Pokud přemýšlíte, čím tedy podklad vyrovnat, když ne betonem, pak vězte, že místo něj můžete použít vyrovnávací podsyp z lehkého keramického kameniva. Jsou to vlastně malá keramická zrna s průměrem 1-4 mm, která perfektně vyplní každou skulinu či nerovnost.
Základová deska by se měla kropit běžně 3 – 7 dnů, v některých případech však až 3 týdny. Při kropení základové desky dbejte na to, aby voda nebyla příliš studená, ideální je teplota vody blížící se teplotě okolního vzduchu.Obecně platí, že pro klasické rodinné domy při standardních zakládacích podmínkách (rovinatý pozemek a soudržné zeminy) se obecně a nejčastěji používá do základových pasů beton pevností třídy C12/15 případně C16/20 a beton na základovou desku bývá zpravidla o třídu vyšší, tedy C16/20 případně C20/25.
Jak namíchat beton do základů : Při míchání betonu rozlišujeme 3 jeho typy. Pro každý typ používáme jiný poměr vstupních surovin. K namíchání 1 m3 základového betonu potřebujeme 250 kg cementu. Při přepočtu na lopaty je to cca 1 díl cementu, 2 díly písku, 3 díly štěrku a odpovídající množství vody.