Antwort Kdy sázet bylinky do záhonu? Weitere Antworten – Kdy zasadit bylinky do záhonu
Zejména víceleté bylinky, jako levandule, máta nebo šalvěj jsou pro pěstování ve volné půdě díky větším kořenům a velikosti rostlin ideální. Bylinky nevyžadují žádnou speciální půdu. Mladé rostliny bylinek vysazujeme až po Zmrzlých, tedy koncem května, v době, kdy jsou již teploty vyšší než 10 °C.Bylinky si můžete předsadit doma. S předsazováním začněte v březnu nebo na začátku dubna. Ven se mohou přesadit až tehdy, jakmile nejsou venku mrazy. Bezpečná doba je přibližně v polovině května.Bylinky se většinou vysazují přímo do květináče naplněného kvalitním substrátem na pěstování. Sázet bylinky doporučujeme řídce, protože se následně rozrostou a pozor je také třeba dát na kombinaci jednotlivých druhů. Ne všechny druhy se totiž mezi sebou snášejí.
Kdy zasadit bylinky do truhlíku : Pokud budeme bylinky pěstovat venku, na balkóně či terase (na sluníčku a čerstvém vzduchu se jim daří), umístíme je tam až v květnu, kdy pominou mrazíky. I otužilým druhům půjde klíčení a počáteční růst lépe v teple za oknem nebo ve skleníku.
Které byliny se nesmí kombinovat
Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.
Které bylinky jsou mrazuvzdorné : Mezi mrazuvzdorné bylinky patří například máta, šalvěj, meduňka, levandule, libeček, tymián nebo pažitka.
Bylinka by nám měla vyklíčit zhruba za jeden až dva týdny. Jakmile mají rostlinky minimálně jeden měsíc, můžeme s nimi začít manipulovat. Jedním z hlavních znaků je ten, že vzešlé byliny vytvoří první pár tzv. pravých listů.
Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku
K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.
Které bylinky mohou být spolu
Mezi bylinky, které preferují sucho a plno slunce, patří tymián, šalvěj, rozmarýn, oregano, estragon a bazalka. Tyto bylinky můžete pěstovat vedle sebe bez obav. Mají podobné nároky na pěstování a skvěle se doplňují jak ve vůni, tak v použití v kuchyni.Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat.Pro přezimování je vhodný sklep, zimní zahrada, ale klidně můžeme rozmarýn ponechat i na okenním parapetu. Ideální teplota pro přezimování je při teplotách okolo 10 – 15°C. V zimním období zálivku omezíme na minimum.
Bylinky, které přežijí zimu venku
Vlhkost zadrží a kořínky před mrazem ochrání mulčovací kůra rozprostřená kolem rostlin, případně je lze zakrýt netkanou textilií, chvojím, slámou nebo suchým spadaným listím. Jako přirozená izolace v zimě funguje sníh, který můžete na rostliny přihrnout i z okolí.
Kdy dát na balkon bylinky : Některé druhy můžete pěstovat ze semínek, nejlepší ale bude najít ve vašem okolí zahradnictví nebo KPZ (komunitou podporované zemědělství), kde zakoupíte už vrostlé rostlinky. Bylinky pěstujte doma a na terasu nebo balkon je dejte až po třech zmrzlých mužích, tedy po 15. květnu. Pozor ale na přízemní mrazíky.
Co k Muškátům do truhlíku : S čím kombinovat muškáty
Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.
Kdy zasadit libeček
Semena vysévejte do hloubky 3 cm do zahradního substrátu, který je během klíčení potřeba udržovat stále vlhký. Mladé sazenice postupně otužujte a na venkovní stanoviště je přesazujte v červnu. Přímo na stanoviště lze semena vysévat na jaře (v březnu až dubnu) nebo na podzim (září až říjen).
Rozmarýn opravdu není stavěný na mrazivé prostředí. Pokud mu nejste schopni zajistit mrazuvzdornou ochranu hlíny, je lepší na podzim rostlinu vydloubnout i s kořeny a přenést do skleníku nebo domů. Bylinka vydrží teplotu okolo 6 stupňů, méně však už ne. Také omezte zalévání.Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.
Kdy stříhat bylinky na podzim : Na konci podzimu upravíme bylinnou plochu, odstraníme zaschlé letničky, jako je brutnák lékařský, koriandr nebo kopr, a semena usušíme a znovu použijeme. Podzim je čas zasít venku semena andělky, heřmánku a fenyklu. Na záhonech můžeme nechat květy pažitky.