Antwort Kdy Opadavaji jablka? Weitere Antworten – Kdy padají jablka

Kdy Opadavaji jablka?
Kdy sklízet Golden, Rubín, Bohemia a další odrůdy

Název odrůdy Plod Sklizňová zralost
'Julia' tmavočervený, středně velký 2. polovina července
'Primula' zelenožlutý s červení, menší 2. polovina srpna
Podzimní jabloně
'Akane' žlutý s červení, střední až menší polovina září

Jablka zimních odrůd dozrají nejprve pro sklizeň, ale až po dalších týdnech pro konzumaci: *Aneta – ovoce sklízíme koncem září, konzumně dozrává v říjnu, skladovat je můžeme do ledna. *Durit – jablka sklízíme v září, konzumně dozrávají v listopadu, skladovat je můžeme do února.Jabloně Zákrsky jabloní začínají plodit po výsadbě za 2 až 3 roky, čtvrtkmeny za 4 až 5 let. Doba plodnosti se pohybuje u zákrsků okolo 15 let, u čtvrtkmenů okolo 20 let.

Kdy začíná kvést jabloň : Kvete v dubnu až květnu. Květy jsou až 5 cm široké, bílé s vnějším červenavým nádechem, s 5 korunními lístky a 15–20 tyčinkami. Jabloň je cizosprašný strom. K opylení je nutný pyl z jiné odrůdy.

Jak dlouho vydrží jablka

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Špenát 2 – 3 dny 3 – 5 dní
Chřest 3 – 4 dny 5 – 7 dní
Avokádo Do úplného dozrání 3 – 4 dny
Jablka 3 týdny 3 – 6 týdnů

Co z padaných jablek : Padavky můžete obecně:

  1. zavařit na kompot nebo nastrouhat a zavařit do sklenic na vánoční štrůdl,
  2. uvařit jako lehká jablečná povidla a uchovat je stejně jako domácí marmelády.
  3. pokrájené nebo nastrouhané snídat s jogurtem nebo vločkami.
  4. přidat do těsta na muffiny nebo bábovku.

Ke zmrznutí jablek a hrušek může při skladování dojít, klesne-li na určitou dobu teplota pod bod mrznutí plodů. Tato teplota závisí na odrůdě ovoce, podmínkách pěstování a na fyziologickém stavu plodů. Pohybuje se od -1,6°C do -2,2°C.

Pokud si hrušky a jablka sklízíte na vlastní zahradě, uskladnění neodkládejte. Čím déle čerstvé ovoce zůstává mimo vhodné prostředí, tím rychleji se kazí. Tip: Pokud vám doma u mísy s ovocem poletuje hejno mušek, vyzbrojte se na ně. Vezměte malou misku, do které nakrájíte několik kousků jablka.

Jak dlouho se dožívá jabloň

Jabloň (Malus) je rod opadavých listnatých stromů z čeledi růžovitých, patří mezi jádroviny. Přirozeně se vyskytuje v Eurasii a Severní Americe, nejvíce druhů roste na východě Asie. Stromy se běžně dožívají 60–80 let i nad 100 let a dorůstají výšky až 15 metrů v závislosti na druhu, odrůdě a podmínkách.Jabloň kvete v dubnu až červnu. Jabloním se daří na mírných svazích v oblastech s průměrnými ročními teplotami 6–9 °C, avšak intenzivní sady je nutné zakládat v oblastech s teplotami 7–8 °C. Jabloně potřebují minimálně 500 mm srážek ročně.Jabloň kvete v dubnu až červnu. Jabloním se daří na mírných svazích v oblastech s průměrnými ročními teplotami 6–9 °C, avšak intenzivní sady je nutné zakládat v oblastech s teplotami 7–8 °C. Jabloně potřebují minimálně 500 mm srážek ročně.

Jabloň (Malus) je rod opadavých listnatých stromů z čeledi růžovitých, patří mezi jádroviny. Přirozeně se vyskytuje v Eurasii a Severní Americe, nejvíce druhů roste na východě Asie. Stromy se běžně dožívají 60–80 let i nad 100 let a dorůstají výšky až 15 metrů v závislosti na druhu, odrůdě a podmínkách.

Jak nejlépe uchovat jablka : Jablka mají ráda studené prostory s poměrně vysokou vlhkostí. Nejdéle vám vydrží při skladování při teplotě blížící se k 0 °C a 90% vlhkosti. Ideální je tmavé místo. To jsou sice nejlepší podmínky, ale i přes to, že je nemůžete zajistit, vydrží vám jablka klidně i několik měsíců.

Jak se Uchovavaji jablka : Nevadí, uskladněte jablka v uzavíratelných dřevěných bednách s rašelinou. Jednotlivé vrstvy ovoce od sebe oddělte třemi až pěti centimetry hrubé proschlé rašeliny. Jablka se nesmí navzájem dotýkat, aby se neotlačila, případně vzájemně nenakazila plísní. Bedny pak postavte na chladné místo.

Co s velkým množstvím jablek

Vyzkoušejte tradiční vejmrdu, domácí jablečný ocet, jablečný čaj, křížaly nebo povidla z jablíček a udělejte si zásobu na zimu!

  1. Křížaly.
  2. Jablečný mošt.
  3. Jablečná přesnídávka (pyré)
  4. Jablečný kompot.
  5. Jablečné dezerty, koláče a další dobroty.
  6. Jablečný ocet.
  7. Jablečný čaj.
  8. Jablečná nádivka do moučníků


Nejjednodušší, ale vždy chutný. Předvařená a na čtvrtky nakrájená jablka naskládáte úhledně do sklenic, zalijete vlažným cukerným roztokem, přidáte hřebíček, skořici a případně kolečko důkladně umytého citronu. Sklenice důkladně uzavřete víčky a dáte klasicky zavařit na 15 až 20 minut do vody horké 85° Celsia.Obecně platí, že jablka by měla vydržet mráz do -4 stupňů, pokud se ráno zase oteplí. Jablka uskladněná v bedně pod přístřeškem mohou vydržet víc, obvykle tam teplota neklesne tak rychle jako na otevřeném prostranství. Přemrzlá jablka samozřejmě nejsou zdraví škodlivá, mohou se ale rychleji kazit.

Co dělat když zmrznou jablka : Při silném a dlouhodobém zmrznutí může plod úplně ztmavnout. Důsledky teplot, v nichž mrznou tkáňové roztoky, jsou podobné účinkům chladu. Poškození se projevuje u jablek i hrušek. Ke zmrznutí jablek a hrušek může při skladování dojít, klesne-li na určitou dobu teplota pod bod mrznutí plodů.