Antwort Kdo může pojistit auto? Weitere Antworten – Na koho lze pojistit auto

Kdo může pojistit auto?
Česká legislativa povoluje, aby byl pojistníkem automobilu jiný subjekt než provozovatel či majitel vozidla. Může se jednat jakoukoliv osobu, ne nutně příbuznou, ale mladí řidiči takto většinou žádají o pomoc své příbuzné – tzn. rodiče, prarodiče.Platbu jako takovou může fakticky zadat kdokoliv, nicméně obvykle se jedná o pojistníka. Pojistník je osoba, která sjednává (a podepisuje) pojistnou smlouvu. Pojistník je ve většině případů shodný s vlastníkem vozidla, ale může být rozdílný. Vlastník je vždy zapsaný ve velkém technickém průkazu.Přestože sjednání povinného ručení je v Čechách povinné, zákon naštěstí neukládá, aby bylo sjednáno přímo na osobu provozovatele či majitele vozidla. Pojistníkem, tedy osobou, na jejíž jméno je povinné ručení uzavřeno, může tak být prakticky kdokoli, koho si sami vyberete. Může to být jak fyzická, tak právnická osoba.

Kdo je vlastník a kdo provozovatel vozidla : Provozovatelem vozidla je osoba, která nemusí vozidlo vlastnit, ale se souhlasem vlastníka je fakticky užívá a provozuje, například hradí náklady provozu atd. Pokud je provozovatel jinou osobou než vlastník, pak se tento odlišný provozovatel zapisuje do registru vozidel.

Co je potřeba k pojištění auta

K uzavření povinného ručení online vám postačí velký technický průkaz vozidla, ve kterém naleznete veškeré informace potřebné pro vyplnění formuláře, a občanský průkaz pro doplnění informací o řidiči vozidla.

Na koho platí povinné ručení : POVINNÉ RUČENÍ PŘECHÁZÍ Z VLASTNÍKA NA PROVOZOVATELE VOZIDLA

Doposud se povinnost platit povinné ručení vztahovala na majitele vozidla. Nově se však bude týkat jeho provozovatele. Tedy toho, kdo s autem či jiným vozidlem podle definice zákona reálně jezdí. Prostě, kdo řídí, ten povinné ručení platí…

Pojistitel je vlastně pojišťovna. Jde o právnickou osobu s právem provozování pojišťovací činnosti na území České republiky. Její činnost, práva a povinnosti jsou ošetřeny speciálními předpisy. Pojistník je právnická nebo fyzická osoba, která uzavřela smlouvu s pojistitelem, kde se zavázala k úhradě pojistného.

K uzavření povinného ručení online vám postačí velký technický průkaz vozidla, ve kterém naleznete veškeré informace potřebné pro vyplnění formuláře, a občanský průkaz pro doplnění informací o řidiči vozidla.

Co je potřeba ke změně vlastníka vozidla

Co k tomu potřebujete

  1. vyplněnou žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla,
  2. doklad totožnosti všech žadatelů,
  3. technický průkaz a osvědčení o registraci silničního vozidla,
  4. protokol o evidenční kontrole silničního vozidla (ne starší než 1 rok),

Provozovatel je ten, kdo vozidlo užívá. Vlastník je vždy uveden ve velkém technickém průkazu.Spolu s novým provozovatelem vyplníte žádost a předložíte následující dokumenty:

  1. osvědčení o registraci vozidla.
  2. protokol o evidenční kontrole vozidla, který není starší než 1 rok před podáním žádosti.
  3. zelená karta vydaná dle zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.


Kdy je nutné sjednat povinné ručení

Hodně lidí se domnívá, že na sjednání povinného ručení platí nějaká ochranná lhůta do 14 dní po koupi. Ale pozor – žádná ochranná lhůta neexistuje! Pokud autobazar ukončí povinné ručení na auto v den prodeje, pak musíte mít při vyjetí z brány bazaru sjednané povinné ručení.

Jak funguje pojistka na auto : Povinné ručení kryje škody, které při dopravní nehodě jako řidič, způsobíte někomu jinému. Pojišťovna v takovém případě hradí škody na majetku a zdraví třetích osob. V případě povinného ručení se neplatí žádná spoluúčast a limit pojistného krytí je vždy minimálně 35 mil. Kč na pojistnou událost.

Kdo nemusí mít povinné ručení : Elektrokola, mopedy a invalidní vozíky

Výjimka platí také pro všechna motokola a dále i mopedy, jejichž motor zabírá pouze při šlapání, které také nemusí mít povinné ručení. Povinné ručení se dále nebude týkat ani invalidních vozíků užívaných výlučně osobou s tělesným postižením.

Kdo může být pojistník

Pojistník je právnická nebo fyzická osoba, která uzavřela smlouvu s pojistitelem, kde se zavázala k úhradě pojistného. Nemusí to být ten stejný člověk jako pojištěný.

Osoba, které v důsledku pojistné události vznikne právo na pojistné plnění. Oprávněnou osobou může být osoba fyzická i právnická. Nejčastěji se tento termín užívá u životního pojištění, kdy v případě smrti vzniká této osobě právo na pojistné plnění. Není-li osoba určena ve smlouvě, určí ji zákon.Povinné ručení hradí všechny škody, které způsobíte provozem vlastního vozidla na zdraví i majetku třetích osob. Nehoda je otázkou vteřiny a stát se může každému. Máte-li uzavřeno povinné ručení, nemusíte se bát, že budete muset náklady na léčení nebo opravy hradit z vlastní kapsy.

Jak funguje pojištění vozidla : Povinné ručení kryje škody, které při dopravní nehodě jako řidič, způsobíte někomu jinému. Pojišťovna v takovém případě hradí škody na majetku a zdraví třetích osob. V případě povinného ručení se neplatí žádná spoluúčast a limit pojistného krytí je vždy minimálně 35 mil. Kč na pojistnou událost.