Antwort Jak zjistit historii domény? Weitere Antworten – Jak zjistit expiraci domény

Jak zjistit historii domény?
V žádném případě však nedoporučujeme nechávat prodloužení domény až na ochrannou lhůtu. Jak zjistit den expirace u domény: Den expirace domény je možné zjistit ve WHOIS databázi centrálního registru CZ. NIC (www.nic.cz).Registrátor je společnost, která umožňuje klientům (osobám nebo firmám) registrovat domény. Registrátor může mít partnery (resellery), kteří pro své zákazníky registrují domény vlastním jménem.Databáze WHOIS uchovává informace o doménách, a to například:

  • kontaktní informace registrující osoby, správce a technického zástupce,
  • sponzorující registrátor,
  • datum vytvoření a vypršení platnosti,
  • názvové servery a stavy domén.

Kde hostuje doména : Kupují se (neboli registrují se) přes internet na stránkách poskytovatelů domén. Například Forpsi.com nebo Wedos.cz kde nakupuji i já. Nebo Cesky-hosting.cz/domeny. Registrátorů existuje spousta a ceny domén mají dokonce různé.

Kdy končí doména

CZ domén je ochranná lhůta celých 60 dní a je rozdělena na dvě fáze. Prvních 30 dní je doména funkční (je v zóně CZ), Dalších 30 dní doména již nefunguje (CZ. NIC ji negeneruje do zóny).

Kde zjistím vlastníka domény : Hledá v doménových jménech, kontaktech a sadách nameserverů. Doménová jména vkládejte ve tvaru domenovejmeno.cz s .cz na konci a bez úvodního www (např. nic.cz). Identifikátory kontaktu nebo sady jmenných serverů vkládejte jako běžný text.

Jak zaregistrovat doménu v 5 krocích

  1. vyberete si název domény.
  2. zvolíte si registrátora (ideálně toho, u koho máte nebo budete mít webhosting – viz dále)
  3. ověříte dostupnost domény přes centrální registr domén (WHOIS)
  4. zadáte všechny potřebné údaje (to je vlastní registrace domény)
  5. pronajmete si ji na 1, 2, 3, 5, 10 let.


WHOIS (z angličtiny, who is – kdo je) je v informatice označení pro databázi, která slouží k evidenci údajů o majitelích internetových domén a IP adres.

Co je to DNS server

DNS je zkratkou anglického slovního spojení Domain Name System a představuje protokol, který zajišťuje překlad názvů domén webových stránek z nepřehledné (číselné) podoby využívané stroji na tzv. „doménové jméno“ – tedy název, který vidíte v prohlížeči a který zadáváte, když chcete na stránku vstoupit.Před pár dny představil nástroj DNSCheck, který prověří DNS záznamy u vašich doménových jmen. Neváže se pouze na CZ domény, otestovat můžete jakékoliv jiné. Stačí zadat doménu (bez www), tj. například „zive.cz“.Cena . CZ domény se tak standardně pohybuje mezi 199–279 Kč (bez DPH). I zde při registraci narazíte na zaváděcí ceny.

Doménu lze uhrazením poplatku obnovit nejvýš 30 dní po expiraci. Doménu v ochranné lhůtě prodloužíte uhrazením poplatku, dokud je ve stavu DNS funkční, nebo DNS odpojeno (celkem 60 dní u domény CZ a 30 dní u domén gTLD a nTLD). Pokud došlo k odpojení DNS, doména bude opět plně funkční do 48 hodin.

Jak často se platí doména : Prvních 30 dní je doména stále funkční, ale 31. den je vyřazena ze zóny DNS a přestává fungovat. Během celých 60 dnů je možné doménu obnovit uhrazením původní výzvy k platbě.

Jak zjistit co všechno vlastním : Výpis z registru nemovitostí můžete získat i online prostřednictvím žádosti o dálkový přístup do katastru. V tomto případě je nutná registrace a zaplacení poplatku. O výpis z katastru můžete požádat i anonymně na jakoukoliv fyzickou či právnickou osobu, která je vlastníkem nemovitosti.

Kolik stojí doména na seznamu

S pořízením domény vám pomůže náš přehledný průvodce, stačí vybrat možnost “Koupit doménu”. Registrace domény na jeden rok stojí 180 Kč. Zaplatit můžete jednoduše platební kartou nebo přes Seznam Peněženku.

Držitele českých domén lze zjistit v centrálním registru českých domén, který se nazývá CZNIC a je k dispozici na adrese nic.cz. Do vyhledávacího políčka si zadejte hledanou doménu a ve výsledku vyhledávání uvidíte kdo je držitel domény.Před pár dny představil nástroj DNSCheck, který prověří DNS záznamy u vašich doménových jmen. Neváže se pouze na CZ domény, otestovat můžete jakékoliv jiné. Stačí zadat doménu (bez www), tj. například „zive.cz“.

Jak zjistit DNS routeru : Nejdříve se podívejte do dohody, kterou máte uzavřenu s vaším poskytovatelem Internetu. Další možností je spustit si ve Windows přes Start a Spustit nebo Vyhledat příkaz cmd a když se otevře okno DOS zadat ipconfig /all , dole v obrázku pak vidíte příklad, jakou mohou mít hodnotu vaše DNS (zeleně zakroužkováno):