Antwort Jak správně řidit auto na benzín? Weitere Antworten – Jak správně řádit u benzínu
„Sundám nohu z plynu, počkám, až se auto na zařazenou rychlost trochu zbrzdí, a zařadím nižší rychlostní stupeň. Takto postupuji až k místu, kde budu muset brzdit a pomalu a plynule zpomaluji,“ vysvětluje Jiří Patera. Motor opět za této situace nespotřebovává žádné palivo.Zařaďte jedničku, nepřidávejte a pomalu začněte pouštět spojku. Uvidíte, že řídicí jednotka motoru sama mírně zvýší rozjezdové otáčky, aby motor nezhasl a rozjezd byl plynulý.Motoru prospěje zahřívání pomalou jízdou
Zároveň ale není vhodné sešlápnout plyn bezprostředně po nastartování. Motor, respektive olej, který motor promazává, se nejrychleji zahřeje klidnou jízdou v nízkých otáčkách. Takový způsob zahřátí studeného motoru svědčí autu nejvíce.
Kolik otáček u benzínu : Zatímco naftové motory mají maximální výkon kolem 3500 – 4000 otáček, benzínové motory musíme vytočit až k červenému poli, které se obvykle nachází za hranicí 6000 otáček.
Jak poznat kdy zařadit
Vnímejte motor a otáčky
Jestliže si nejste jisti jaké otáčky jsou vhodné pro váš typ auta, řiďte se citem, motor by neměl extrémně hučet, avšak také by se neměl dusit při extra nízkých otáčkách. Pokud během jízdy dosáhnou otáčky motoru 2 500 až 3 000 za minutu, je čas přeřadit na další rychlostní stupeň.
Jak poznat kdy podřadit : Když máte nízké otáčky, jedete do kopce, přidáte plyn a auto vůbec nezačne akcelerovat, znamená to, že se motor trápí a je třeba podřadit. "Samozřejmě na rovině není třeba motor vytáčet a nižší otáčky stačí," uzavírá Chvála.
Volant nesmí být příliš daleko, ani příliš blízko. Neměli byste mít žádný problém při řazení, ani při sešlapávání pedálů. Volant držte v pozici tři čtvrtě na tři. Díky tomuto úchopu můžete včas a s citem reagovat i v nečekaných situacích.
Se zařazeným neutrálem musí řidič pomalu uvolnit spojkový pedál a pak zařadit, co potřebuje, tedy buď zpátečku, nebo jedničku s nově sešlápnutou spojkou. V okamžiku, když řidič při pomalém spouštění spojky ucítí, že vůz zabírá, v té chvíli přidává plyn a zároveň uvolňuje spojku. Vše by mělo být plynulé a pohodové.
Na kolika Otackach jezdit
Ve většině zážehových motorů bývá rozpětí optimálních otáček ohraničena hodnotami 2-3 tis. otáček za minutu. V případě vznětových motorů je toto rozpětí zpravidla nižší, např. od 1,5 tis.V případě benzinu počítejte s kratší dobou. V kanystru vydrží kolem 8 měsíců, v nádrži až o tři měsíce méně. Tím však nepříznivé zprávy končí. Dalším nebezpečím je pro pohonné hmoty kondenzace vodní páry.Motor není třeba skoro vůbec vytáčet, dobře seřízené auto se rozjede téměř z volnoběžných otáček. A okamžitě po rozjetí auta řaďte dvojku a pak pořád nahoru. Čím vyšší zařazená rychlost, tím nižší potřeba. V praxi se u většiny motorů dá jet třeba na pětku při 1 500 otáčkách.
Optimální otáčky
Vyšší převodové stupně řaďte co nejdříve, a to mezi 2 000 a 2 500 otáčkami za minutu. Volte vždy takový převod, na kterém motor při citlivém sešlápnutí plynu ještě zareaguje mírným zrychlením. Jakmile dokončíte přeřazení a přidáte plyn, sundejte vaše chodidlo zcela ze spojkového pedálu.
Kdy radit na 1 : Řazení na jedničku a zpátečku – jedničku lze řadit za jízdy, je to dokonce nutné ve složitých situacích (složité křižovatky, ostré odbočování, hlavně vpravo, jízda ve zúženém prostoru – parkoviště, pumpa, přejíždění zpomalovacích prahů a retardérů) a při snížení rychlosti jízdy např.
Kdy pustit spojku : Spojku pomalu pouštějte, dokud neuslyšíte, že otáčky motoru začaly klesat. Poté začněte přidávat plyn, právě ve chvíli kdy spojka začne “zabírat”. V tuto chvíli je lepší přidat ještě trochu plynu, abyste předešli zhasnutí motoru.
Jak jezdit s meziplynem
Sešlápněte spojku a posuňte rychlostní páku na trojku a opět uvolněte spojku – jednou z výhod meziplynu je mimo jiné i to, že nemusíte spojku uvolňovat pomalu. Pokud jste meziplyn trefili správně, stačí nohu ze spojky rychle sundat.
Před a během řízení vyzkoušejte relaxační techniky, jako je hluboké dýchání, meditace nebo poslech uklidňující hudby. Tyto techniky vám pomohou uvolnit tělo a mysl, což sníží úzkost a strach. Začněte řídit na klidných a méně frekventovaných silnicích, kde se budete cítit pohodlněji.Základní pravidla defenzivní, bezpečné jízdy
- Zůstaňte ostražití Neřiďte pod vlivem alkoholu nebo drog.
- Dodržujte dopravní předpisy. Nikdy nepřekračujte nejvyšší dovolenou rychlost.
- Jízda křižovatkou.
- Předjíždění
- Neustále propátrávejte pohledem okolí
- Udržujte své vozidlo v dobrém technickém stavu.
Kolik plynu při rozjezdu : Úplně běžně a pravidelně s 1.0TSI 81kW řadím při rozjezdech u 4500-5000ot někdy i 5500ot na potřebnou rychlost a pak volím rychlostní stupeň takový, aby otáčky byly mezi 2000-2500 pro volnou jízdu.