Antwort Jak se pozná zánět sleziny? Weitere Antworten – Jak poznam že mám něco se slezinou
Oslabení funkce sleziny se nejčastěji projevuje:
- poruchami trávení
- častým nočním močením.
- může způsobovat i nepravidelnou menstruaci, hormonální poruchy.
- brnění v končetinách.
- opary, afty.
- bolest v oblasti pod žebry na levé straně těla, odkud může vystřelovat až do ramene.
- poruchy krvetvorby.
- nevolnost, pocit těžkého žaludku.
Při zvětšení sleziny je ji možno již hmatem rozpoznat přes břišní stěnu. Pohmatové vyšetření se provádí následovně: pacient je na zádech a lékař začne vyšetření ve spodní části břicha. Následně pokračuje do prostoru levého horního kvadrantu. Slezina se při dýchání pohybuje, proto je pacient lékařem vyzván k nádechu.Angiosarkomy jater a sleziny se obvykle projevují nespecifickými přízna- ky, mezi které patří bolesti v epigastriu, úbytek hmotnosti, únava. Při fyzikálním vyšetření můžeme odhalit žloutenku, as- cites, hepatomegalii či splenomegalii (3).
Co delat při Zvetsene Slezine : Doporučuji pravidelný přiměřený pohyb, v případě nadváhy – snížení hmotnosti, pravidelný pitný režim, dostatek spánku a odpočinku. Vhodné je pokud možno vyhýbat se stresu, případně proti němu bojovat pomocí meditací, jógou a dechovými cvičeními.
Jak a kde bolí slezina
Bolest v levém podžebří bývá znakem toho, že se slezina zvětšuje a tlačí tak na ostatní orgány. Stává se to v důsledku např. leukemie či onemocnění jater. Samotná onemocnění sleziny nebývají příliš častá, může se jednat o záněty, abscesy, nádory či infarkt.
Na které straně je slezina : Slezina se nachází v levém podžebří pod bránicí, slinivka (pankreas) je uložena přímo pod žaludkem. Oba orgány spolu úzce souvisí a při nutnosti regenerace jednoho z nich je dobré zaměřit se na posílení obou. Společně totiž tvoří jeden meridián, tj. energetický okruh.
Jednou z nejčastějších nemocí, které postihují slezinu, je její zvětšení. Souvisí zpravidla s chorobami krve, jako jsou anémie, leukémie nebo maligní lymfom, ale může se objevit i u chorob jako žloutenka, infekční mononukleóza, malárie, rakovina nebo cirhóza jater, portální hypertenze či Hodgkinova choroba.
Při rakovině tlustého střeva bývá jedním z nejtypičtějších příznaků změna stolice. Ta může výrazně zapáchat, může být tmavá/černá, s příměsí hlenu a nebo krve na povrchu či uvnitř.
Co škodí slezině
Slezinu podporuje sladké, hnědý cukr nebo med. Naopak nadměrná konzumace sladkých jídel vede k jejímu oslabení. Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně.Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně. Společně se žaludkem slezinu vyživují také med a mléko.Stolice začala být tenká a měla tmavou barvu, což byl signál natrávené krve (pokud je nádor blízko konečníku objevují se na stolici spíš drobné krvavé žilky nebo hlen, které lidé snadno zamění za krvácení z hemeroidů).
Takový výkal, který má bledší barvu, je mastný, plave a je páchnoucí, znamená, že tuk ve vašem jídle není správně tráven. A to může být příznak rakoviny slinivky břišní nebo celiakie.
Co jíst na podporu sleziny : Jak podpořit správnou funkci sleziny a slinivky:
Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku. Vhodné jsou vývary a úprava masa i zeleniny dušením a vařením.
Jak uklidnit slezinu : Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku. Vhodné jsou vývary a úprava masa i zeleniny dušením a vařením. Celkově odlehčete jídelníček a můžete se zaměřit i na očistu jater a žlučníku.
Jak vypada stolice při rakovině
Při rakovině tlustého střeva bývá jedním z nejtypičtějších příznaků změna stolice. Ta může výrazně zapáchat, může být tmavá/černá, s příměsí hlenu a nebo krve na povrchu či uvnitř. Rovněž může docházet k častějšímu nutkání na záchod, i když třeba bez následného vyprázdnění, nebo ke střídání průjmů a zácpy.
Mezi možné hlavní příznaky zde patří ztráta energie, rychlá únavnost, bledost, časté infekce a krvácivost z nosu a dásní, nadměrná tvorba modřin a červených teček na kůži, zvětšené mízní uzliny, bolesti břicha, bolesti kostí a kloubů, případně horečka, noční pocení, bolesti hlavy, nechutenství a úbytek na váze.Světlá stolice (až šedá) – vyskytuje se u zánětů žlučníku, žlučníkových kamenů, cirhózy jater. Může jít ale také o nedostatečnou činnost ledvin. Někdy může jít jen o důsledek užívání léků, které obsahují hydroxid hliníku, případně po vyšetření, při kterém se používá bariový test.
Co o váš prozradí stolice : Prevence a zdravý životní styl. Prevence problémů se stolicí zahrnuje udržení zdravého životního stylu a stravovacích návyků. Konzumace vyvážené stravy bohaté na vlákninu, dostatečný příjem tekutin a pravidelné cvičení mohou podporovat zdravou funkci trávicího systému a předcházet mnoha běžným problémům.