Antwort Jak probíhá první schůzka u psychologa? Weitere Antworten – Co rict na prvni schuzce u psychologa
Na prvním se společně pokusíme dohodnout kontrakt. To znamená, že bych se od Vás rád dozvěděl, s čím přicházíte, jaký je Váš problém a co od mé pomoci očekáváte – kam byste se chtěl/a posunout. Vy sami si určujete, co sdělit chcete a co zatím ne tak, abyste se cítil/a bezpečně.Jednotlivé vyšetření (u psychologa nebo speciálního pedagoga) trvá obvykle 2 – 2,5 hodiny. Při komplexním vyšetření (psychologickém i speciálně pedagogickém) bude délka návštěvy záležet na pracovním tempu dítěte, případně i na tom, co je účelem Vaší návštěvy.S psychoterapeutem se můžete domluvit na první schůzku telefonicky nebo třeba e-mailem. Objedná vás buď zdravotní sestra, recepční nebo přímo psycholog, se kterým se dohodnete na přesném datu a hodině. Při objednávání nemusíte do detailů popisovat důvod vaší návštěvy, někdy se vás na něj dokonce ani nikdo neptá.
Jak rict dítěti že jde k psychologovi : Velmi důležité je, aby si dítě nemyslelo, že jde do poradny za trest. Je dobré zabezpečit to, aby dítě vědělo, že návštěva poradny neznamená, že je nějak „špatné“ či „divné“. Je důležité klást důraz na to, že dítě má potíž, která mu komplikuje život a se kterou je vhodné něco dělat. Neznamená to, že je dítě problémem.
Jak poznat že mám jít k psychologovi
„Čas na psychoterapii je, když se už delší dobu probouzíte s pocitem marnosti, nespokojenosti. Čas na psychoterapii je, když přemýšlíte, proč vám váš vztah opět nevyšel. Když máte vztek, smutek, prázdnotu, strach, nespokojenost – různé stavy, které vás obtěžují a pro které nemáte vysvětlení.
Jak mluvit jako psycholog : Přirozeně: Nesnažte se znít příliš formálně nebo strojeně. S psychologem zkrátka mluvte tak, jak je to pro vás nejpřirozenější – jazykem a tempem, které je vám nejbližší. Neupravujte ani svůj slovník, používejte slova, která používáte i normálně.
Zaměřuje se hlavně na diagnostiku a nápravu poruch učení (dyslexie, dysgrafie,dyskalkulie, dysortografie), pomáhá identifikovat poruchu pozornosti a hyperaktivity (ADHD), pomáhá řešit problémy žáků v kolektivu (šikana, agresivita). Při práci využívá psycholog speciální diagnostické metody a poradenské postupy.
První sezení (ležení)
Na prvním setkání jde především o tři věci – popsat problémy, získat rámcovou představu, odsouhlasit si spolupráci. Psycholog/terapeut se vás bude ptát a bude hodně naslouchat. Otázky půjdou jak směrem k potížím, tak k širšímu kontextu. Snahou je získat, co nejpřesnější představu vašich problémů.
Jak poznat že dítě potrebuje psychologa
Varovnými signály u dětí jsou například úzkosti, pomočování, problémy s jídlem, narušení spánku (noční děsy), problémy v kolektivu a komunikaci, u starších dětí se pak mohou projevovat problémy ve škole, lhaní, dokonce i sebepoškozování. Jakákoli významná změna v chování dítěte může rodiče upozornit, že se něco děje.Zaměřuje se hlavně na diagnostiku a nápravu poruch učení (dyslexie, dysgrafie,dyskalkulie, dysortografie), pomáhá identifikovat poruchu pozornosti a hyperaktivity (ADHD), pomáhá řešit problémy žáků v kolektivu (šikana, agresivita). Při práci využívá psycholog speciální diagnostické metody a poradenské postupy.Kdy řešit osobní problémy s psychologem Psychologa nebo psychiatra je v případě osobních problémů dobré navštívit tehdy, když Vám nějaký problém začíná výrazněji omezovat život. I v případě, že Vám život omezuje samotné přemýšlení o problému. Některé problémy mají navíc tendenci uzavírat se do kruhu.
Jak a kde se na psychologa/psychiatra obrátit
K psychologovi i psychiatrovi se můžete zpravidla objednat telefonicky, e-mailem nebo osobně. Co se týče psychologa, pak pokud chcete, aby terapii hradila zdravotní pojišťovna, musíte vybrat klinického psychologa, který má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou.
Jak se pripravit na prvni navstevu psychologa : První sezení: Na první sezení se nemusíte nijak speciálně připravovat. Psychologovi nastíníte, s jakým problémem přicházíte, a on se vás poté dle potřeby doptá na další informace a vysvětlí vám, jak bude sezení probíhat. Některá trápení se povede vyřešit v rámci jedné konzultace, jiné problémy vyžadují více času.
Jak poznat že má dítě psychické problémy : Hlavní psychické problémy dospívajících můžeme klasicky vymezit takto:
- Poruchy příjmu potravy.
- Sebepoškozování, sebedestruktivní chování
- Nezvladatelnost, agresivní chování
- Delikventní chování, poruchy chování v rodině i mimo ni.
- Zneužívání psychoaktivních látek, závislosti.
Kdy vzít dítě k psychologovi
Návštěva psychologa je vhodná v případech, kdy dítě prošlo nějakou složitou situací, s níž má problém se vyrovnat: přišlo o člena rodiny nebo se mu naopak narodil sourozenec, stěhovalo se, nastupuje do nové školy a podobně. Dítě by se mělo na změnu adaptovat během šesti týdnů.
K psychologovi se můžete objednat i bez doporučení či žádanky. Nejčastěji se pak jedná o soukromé poradny a ordinace, kde platíte takzvaně na ruku. Pokud ale chcete, aby vám pojišťovna návštěvy psychologa proplatila, doporučení potřebujete. To vám po domluvě vystaví váš praktický lékař.Návštěva terapeuta je individuálním rozhodnutím
Pokud vás něco bolí fyzicky, nejdříve čekáte, že to přejde. Pokud se ale problém nevyřeší, zajdete za odborníkem. Podobně je to s vaší psychikou. Nejdříve také čekáte, že nepříjemné pocity odezní, ale pokud se to neděje, je potřeba si říct o pomoc.
Jak se projevuje úzkostné dítě : Úzkostná porucha se u malých dětí může projevovat pláčem, bázlivým tulením, strachem se zábranami v sociálním kontaktu, až odmítáním mluvit s kýmkoliv jiným než se členy rodiny, a někdy ani s nimi. Jindy se může úzkost projevit poruchami spánku, nočními děsy nebo poruchami chování – vztekáním, křičením i ničením věci.