Antwort Co udělat z pekingského zeli? Weitere Antworten – Co udělat z pekingského zelí
Pekingské zelí pokrájíme na slabé nudličky a rozdělíme do dvou misek. Olej dobře promícháme společně s vodou, medem, hořčicí, octem a solí a nudličky pekingského zelí směsí pokapeme. Pokud nemáme rádi příliš pikantní zálivky, můžeme tuto základní nastavit plnější lžící vychlazené zakysané smetany nebo jogurtu.Čínské zelí (Pekingské zelí) má velmi dobrý vliv na trávení a sliznice trávicího traktu, zároveň i zlepšuje metabolismus tuků. Proto jsou oba druhy vhodné při redukčních dietách, zvýšeném cholesterolu, arterioskleróze nebo zánětech střev.Z čínského zelí připravíte zdravý salát. Můžete být vhodnou přílohou k obědu nebo, smíchaný se zeleninou a vajíčkem, jako zdravá večeře. Výborný je recept na salát z čínského zelí s jogurtovým dresinkem. Nebo si připravte závitky z čínského zelí s masem.
Jak udělat salát z čínského zelí : Zelí nakrájíme na nudličky, cibuli nadrobno, rajčata na osminky, okurku na kostičky papriku na tenké proužky a mrkev nahrubo nastrouháme. Všechnu zeleninu dáme do mísy a opatrně smícháme. Zalijeme zálivkou z oleje, octa a cukru nebo přidáme tatarskou omáčku. Salát opatrně promícháme a dáme vychladit.
Jaký je rozdíl mezi pekingským a čínským zelím
Pekingské zelí vytváří hlávky, čínské zelí jsou volné listové příp. řapíkaté růžice. I z toho vyplývají základní chuťové rozdíly. Pekingské zelí, které vytváří hlávky, má tedy uvnitř hlávky listy jemnější a křehčí.
Jak uchovat pekingské zelí : Pekingské zelí lze uchovat i v chladničce, kde vydrží čerstvé po dobu cca 14 dní.
Pekingské zelí vytváří hlávky, čínské zelí jsou volné listové příp. řapíkaté růžice. I z toho vyplývají základní chuťové rozdíly. Pekingské zelí, které vytváří hlávky, má tedy uvnitř hlávky listy jemnější a křehčí.
Jak zužitkovat hlávkové zelí – 12 super tipů na pokrmy ze zelí
- Stir fry. Hlávkové zelí (ať už bílé nebo červené) je skvělou ingrediencí do stir-fry – směsi rychle smažené zeleniny ve woku na kapce oleje.
- Pečené zelí
- Kvašené zelí
- Polévky.
- Omáčky.
- Zeleninové guláše.
- Zeleninové a luštěninové směsi a rizota.
- Placky a karbanátky.
Jak udělat salát z pekingského zelí
Postup přípravy receptu
Očištěné zelí si pokrájíme na slabé nudličky a dáme do mísy. Přidáme zakysanou smetanu, nastrouhaný česnek a sůl dle chuti. Promícháme a necháme v chladnu krátce proležet. Podáváme s tmavým pečivem, samostatně nebo jako přílohu například ke grilovanému či smaženému masu.Pekingské zelí je často mylně označováno jako zelí čínské. Na rozdíl od čínského zelí má tato jemná zelenina pevnou hlávku kuželovitého tvaru. Využívá se pro přípravu zeleninových i ovocných salátů, ale hodí se i do masových, bramborových či zeleninových tepelně upravených jídel.Pekingské zelí roste rychleji než hlávkové, sklízí se po cca 60 – 90 dnech. Vysévat však lze ještě v září a říjnu, zejména když máme chráněný kout zahrady nebo pařeniště, kde můžeme čerstvé pekingské zelí sklízet ještě v prosinci.
Postup při skladování pekingského zelí:
Hlávky uchováváme v bezmrazé místnosti v přepravkách vystlaných textilií. Při dobrých podmínkách takto uskladněné vydrží až do poloviny února (záleží však na konkrétním druhu). Pekingské zelí lze uchovat i v chladničce, kde vydrží čerstvé po dobu cca 14 dní.
Jak skladovat kysané zelí : Do sklenic je ale potřeba zelí řádně napěchovat a vytlačit z něj všechen vzduch, který se dostal přendaváním mezi vrstvy zelí. Tím, že vytlačíte ze zelí množství vzduchu se jeho trvanlivost také prodlouží. Bez problému pak vydrží v lednici, či chladné místnosti i několik měsíců.
Jak udělat Zelne placky : Podušené zelí rozmixujte společně s vejci. Ke směsi přidejte celozrnnou mouku, sůl, pepř, majoránku a 2 stroužky česneku, promíchejte a ze vzniklého těsta vytvarujte placky. Rozpalte si pánev s olivovým olejem a zelné placky opékejte na mírném plameni 4 minuty z každé strany.
Jak se dělá zelný salát
Základem je nakrájené zelí, které zakápnu dobrým olejem, osolím a pocukruji. Opepřím a přidám trochu octa. A dál mačkám a mačkám, až ze zelí teče šťáva a chutě se propojí. Zelí je pak křehké, šťavnaté a velmi chutné.
Semínka vyséváme na přelomu června a července na zkypřený záhon po dvou semínkách do hloubky asi 1 cm do řádků asi 35 cm vzdálených. Po vzejití rostlinky vyjednotíme na vzdálenost od 25 do 40 cm podle odrůdy. Za suchého a teplého počasí je nutná pravidelná zálivka rovnou ke kořenům, která brání vybíhání do květu.V chladničce lze zelí skladovat v zásuvce na zeleninu až tři týdny. Řezné plochy na hlávce překryjte potravinářskou fólií, zelí tak v chladničce vydrží několik dní. Poznámka: Čím je zelí křehčí, tím kratší dobu jej lze skladovat.
Co udělat s kysaného zelí : Recepty z kysaného zelí
Nejzdravější je domácí a tepelně neupravené. S uzeným tempehem nebo tofu je nedostižné v kombinaci se šťouchanými brambory, noky, haluškami, chlupatými či bramborovými knedlíky. Je taky základem segedínského guláše, polévky zelňačky nebo zelných placek – zelňáků.