Antwort Co je potřeba při ztrátě občanského průkazu? Weitere Antworten – Co mám dělat když jsem ztratil občanský průkaz
neprodleně ohlásit ztrátu nebo odcizení občanského průkazu: kterémukoliv obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (tj. tam, kde se vydávají občanské průkazy), v Praze kterémukoliv úřadu městské části Praha 1 až 22, ztrátu nebo odcizení občanského průkazu lze ohlásit také Policii České republiky.Za ohlášení ztráty nebo odcizení občanského průkazu se správní poplatek nevybírá. Budete platit správní poplatek za vydání nového občanského průkazu za průkaz poškozený, zničený, ztracený nebo odcizený ve výši 200,- Kč.Poplatky. Za vyhotovení OP do 30 dnů pro občana staršího 15 let – zdarma. Za vyhotovení OP do 30 dnů pro občana mladšího 15 let – 100 Kč. Za vyhotovení OP do 5 pracovních dnů pro občana staršího 15 let – 500 Kč.
Jak zažádat o novou občanku : Jestli si žádáte o nový občanský průkaz proto, že vám bude končit platnost, přineste k žádosti dosavadní občanský průkaz. V případě ztráty nebo odcizení občanského průkazu doložte coby doklad totožnosti cestovní pas, řidičský průkaz nebo rodný list. Fotografii nepotřebujete, vyfotí vás na místě.
Jak odblokovat občanský průkaz
Odblokování funkce bezpečnostního osobního kódu (BOK) provede na vaši žádost kterýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností po prokázání vaší totožnosti tak, že zadáte nový bezpečnostní osobní kód. Obdobně se postupuje při změně bezpečnostního osobního kódu, musíte však znát váš dosavadní bezpečnostní osobní kód.
Co dělat když ztratím peněženku s doklady : Při ztrátě nebo zcizení vašich dokladů (OP, pas, řidičský průkaz) se obraťte na Policii ČR nebo příslušný obecní úřad. Vydají vám potvrzení o občanském průkazu a také doklady uvedou do databáze neplatných průkazů, aby nebylo možné je zneužít.
Sankce. Pokud držitel neprodleně neohlásí zničení, ztrátu nebo odcizení cestovního dokladu, dopustí se přestupku, za který lze uložit pokutu do 10 000 Kč.
O nový občanský průkaz je nutné požádat nejpozději 15 pracovních dní po vypršení platnosti starého. Kdo to neudělá, dopouští se přestupku, za který lze uložit pokutu až 10 000 Kč. O občanský průkaz musíte požádat osobně.
Kam hlásit nový občanský průkaz
Změnu provedete na obecním úřadě obce s rozšířenou působností a s sebou budete potřebovat starý občanský průkaz a také důkaz o tom, že ke změně skutečně došlo. To nejčastěji znamená nájemní nebo kupní smlouvu na byt či dům nebo oddací list.Tento doklad slouží jen jako potvrzení, že platnou občanku nemáte. „Po dobu platnosti tohoto potvrzení nemá občan povinnost mít občanský průkaz, a to do doby vydání občanky nové,“ uzavírá Kučerová.Chcete-li tedy eObčanku získat, musíte vyrazit na obecní úřad obce s rozšířenou působností. Pokud váš stávající průkaz totožnosti stále platí, nahlaste úředníkovi, že vám jde pouze o výměnu kvůli eObčance a v novém dokladu nebudou žádné změny. Zaplatíte poplatek 200 Kč a do 30 dnů bude nová eObčanka vaše.
Občanský průkaz platí většinou deset let. Pak ho musíte vyměnit. Do kdy platí Vás občanský průkaz je napsané na posledním řádku: Je důležité požádat o nový občanský průkaz, když ještě platí ten starý, co máte doma.
Jak nahlásit ztrátu dokladu : Musíte na obecním úřadě v místě bydliště nahlásit ztrátu a zažádat zároveň o vystavení nového dokladu totožnosti (za vydání nového dokladu zaplatíte 100 Kč). Pokud jste přišli o doklady krádeží, potom navštivte co nejdříve policejní stanici, kde krádež nahlásíte. Jen tak se vyhnete případnému zneužití vašeho dokladu.
Jak najít svoji občanku : Po spuštění se aplikace eObčanka – Správce karty automaticky snaží detekovat připojené čtečky, nalézt ve čtečkách občanský průkaz a vyčíst z čipu dostupné informace.
Jak nahlásit ztrátu peněženky
Okamžitě zavolejte do banky a zablokujte všechny karty, protože zloděj nebo osoba, která naši peněženku našla, sice bez znalosti PINu nevybere hotovost, ale snadno provede řadu bezkontaktních transakcí, které nám strhnou peníze z účtu. Zavolejte na infolinku banky nebo zajděte na nejbližší pobočku.
Občan předloží při žádosti o nový cestovní pas platný občanský průkaz, nebo platný cestovní průkaz anebo české matriční doklady (rodný, popřípadě oddací list).Toto ohlášení může učinit kterémukoliv orgánu příslušnému k vydání cestovního dokladu, popřípadě kterémukoliv obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, matričnímu úřadu nebo nejbližšímu útvaru Policie České republiky. Ministerstvu vnitra může ohlásit ztrátu nebo odcizení, pokud si současně požádá o vydání cestovního …
Jak rychle se dá udělat pas : Cestovní pas vydaný ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne lze převzít pouze u Ministerstva vnitra. Cestovní pas vydaný ve lhůtě do 5 pracovních dnů lze převzít u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, u kterého občan podal žádost o jeho vydání, nebo u Ministerstva vnitra.